Çek karşılığı kredi nasıl kullanılır?

Elinizde çek var ve henüz vadesi gelmedi mi? Eğer bir iş, mal yada her hangi bir alacağınıza dair çek aldınız ve vadesine daha var ise nasıl tahsil etmeniz gerekiyor. Bireysel tüketicinin Bankalara çek tahsil etmek için başvurularında yasal düzenleme gereği Bankalar bu çeki neye istinaden alındığını sorgularlar. Sonrasında uygun görmeleri halinde çek takas sistemine girerek vadesinde tahsili beklenir. Fakat bu tutara acil ihtiyacınız var ve çeki erken tahsil etmek yada bunun karşılığında kredi kullanmak mı istiyorsunuz?

Çek karşılığında kredi kullanabilir miyim?

Bireysel müşteri için çek karşılığı kredi kullanmak çok mümkün gözükmüyor. Bankalar tahsili için bile detaylı kontrol yaparken kredi karşılığında teminat olarak almayı çok tercih etmiyorlar. Bireysel kredilerde çek teminatı çok kullanılan bir ürün değil o yüzden sadece tahsil anlamında Bankalar yardımcı olabiliyorlar.

Ticari müşteri için ise işler biraz daha farklı tabi ki. Elinizdeki çek kredisi kullanmak istediğinizde öncelikle Bankada adınıza bir kredi limiti çıkarılması gerekiyor. Elinizdeki teminatlar, kefaletiniz daha önceki ticari faaliyetleriniz bu kredi limitinin artışı yada azalışında önemli rol oynuyor. Bankalar ticari müşterilerine çek karşılığı nakit kullandırdıkları kredilerde teminat olarak çek alacakları için gerekli istihbarat, ticari faaliyetlerinde çeki yazan yada ciranta bilgisi ile ticari faaliyeti olup olmadığını kontrol ederler. Zira piyasada hatır çeki olarak adlandırılan tanıdıkları iş yerlerinden çek alarak bunun karşılığında kredi kullanan ve vadesi geldiğinde iade isteyen, karşılığında yeni çek veren veya bu çeki ödeyerek sonrasında aynı müşteri çekleri ile kendine finansman sağlayan müşteriler olabiliyor. O yüzden Bankalar Ticari müşterilerine çek senet karşılığı krediler kullandırdıklarında çek bilgilerini sağlıklı bir şekilde kontrol ederler. Sonrasında çek karşılığı rotatif kredi yada çek karşılığı iskonto kredisi adı altında ticari kredi kullandırımları gerçekleşir.

Çek karşılığı kullanılacak kredilerde çek vadesi ne olmalı?

Bankalar teminat olarak aldıkları çeklerde genellikle 6 ay vade içinde kalan çekleri tercih ederler. Çünkü ticari faaliyetlerde 6 ay yeterinde uzun bir süre olup uzaması kredilerde tahsil kabiliyetinin uzaması ihtimaline karşın çok fazla tercih etmezler. Bankadaki çalışmalarınız yada firmanıza ait kayıtlara göre Bankalar esnek davranma haklarını gerekli gördükleri durumlarda kullanırlar.

Kredi kullandırım için verilen çeklerde yoğunlaşma nasıl hesaplanır?

Bankalar kredi verdikleri müşterilerde teminat için aldıkları çeklerde aynı müşteriye ait çok çek olmasını istemezler. Bunun sebebi teminat için alınan müşteri çeklerinde bir müşteride yaşanabilecek olumsuz gelişmeler kredi verdikleri müşteri için risk unsuru teşkil etmektedir. Bu oran Bankalara göre değişmekle birlikte teminata alınan çeklerde aynı müşteriye ait çeklerin yüzde 10-20 üzerinde olmasını istemezler. Ek olarak aynı grup firmalarına ait çeklerde bu şekilde yoğunlaşma oranına göre değerlendirilebilmektedir. Bu oranı aşması durumunda yoğunlaşma tutarı kadar kredi kullandırmayı tercih ederek çekin belirli bir kısmını teminat olarak almayı tercih ederler.

10 bin kredi kullandırmak için Bankaya ne kadar çek vermeniz gerekir?

Bankalar size verecekler kredi tutarına göre alacakları teminat çeklerinde belirli bir marj uygularlar. Bu müşterinin ticari geçmişi ile değişebilmekle beraber bire bir yada yüzde 10, yüzde 20 marj ile çek talep edebilirler. Burada marjlı çek almalarının sebebi teminat olarak vermiş olduğunuz çeklerden bir tanesi yada belirli bir kısmının ödenmeme yani karşılıksız çıkma ihtimaline karşı talep ederler.

Teminat için Bankaya verdiğiniz çek yazılırsa ne yapılması gerekiyor?

Kredinizin teminatı için vermiş olduğunuz çeklerin karşılıksız çıkması yada mahkeme kararı ile yasaklı çek durumuna gelmesi ve tahsilat sağlanamaması durumunda Banka sizden bu çekin yerine aynı tutarlarda bir çek yada nakit ödeme isteyebilir. Kredi size tahsis edilirken bu çekler karşılığı verilmekte olup çekin yazılması durumunda Banka teminat eksikliği yaşayacaktır. O yüzden karşılıksız çek tutarı kadar nakit para yada yeni bir çek için  finansal işlemlerinizi iyi takip etmeniz gerekecektir. Yazılan karşılıksız çeklerde banka sorumluluk tutarı çekin basım tarihine göre değişkenlik göstermekte olup sistem tarafından ilgili taahhüt bedeli ödemesi yapılmaktadır.

 

Banka hesap numaramı yada ıban numaramı nasıl öğrenebilirim yazımızı okumak için tıklayın.

https://www.kucukpara.com/gundem/banka-hesap-numarami-yada-iban-numarami-nasil-ogrenebilirim/

7 Yorumlar

  1. berkan 10 Ocak 2016
  2. nedim 5 Ağustos 2017
  3. Suzan 29 Mart 2018
  4. Feridun 24 Nisan 2018
  5. serkan 24 Nisan 2018
    • Finansçı 25 Nisan 2018
  6. Cemil 16 Mart 2019

Cevap Ver