Herkes çek defteri alabilir mi? Kimler çek defteri alabilir?

Bankalar ile kredi ilişkisi olan firmalar, ticari faaliyetlerinde sorun bulunmaması durumunda Bankalar ile ilişkilerinin iyi olması durumunda ticari mevduatlarında kullanılmak üzere çek karnesi alabilirler. Çek karnesi kimlere verilir? Çek başvurusu nasıl yapılır? Tabi Bankalar çek karnesi vermeden önce bazı kontroller yapmakta olup bu kontrollere ait detaylar ekteki gibidir;

Bu kontroller sonucunda olumsuz istihbarat oluşması durumunda Banka tarafından çek karnesi talebiniz olumlu şekilde sonuç almaz. Bu istihbaratların olumlu olmasının yanında firmanızın itibar sahibi ve güvenilir bir firma olup olmadığının kontrolü yapılır. Bankaların çek tahsil masrafları yazımız faydalı olabilir.

Bilanço esasına göre defter tutanlar çek karnesi alabilir mi? 

Bağlı bulunduğunuz vergi dairesinde alınacak bir belgede bilanço esasına göre defter tuttuğunuzu belgeleyebiliyor olmanız gerekir. Vergi dairesinin internet sitesinden şifre ile alınabilecek bilançolarda ise Vergi Dairesi tarafından yada YMM yada Mali Müşavir onayı ve ıslak imzalı evrak teslim etmeniz gerekecektir.

Apartman yönetimi hesabına Çek karnesi verilir mi?

Kat malikleri kurulunun, yöneticiye hesap açtırması, apartman yönetimi hesabına çek keşide etme yetkisinin kurul defterinde belirtilmesi gerekmektedir. Zira apartman yöneticisinin değişmesi durumunda değişikliğin kurul defteri ile beraber Banka ya ibraz edilmesi gerekmektedir. Tacir olmayan çek karnesi Banka tarafından talep edilebilir.

Tacir olmayan Gerçek kişiler çek karnesi alabilir mi?

Tacir olmayan gerçek kişilerin çek karnesi(defteri) taleplerinde Banka tarafından kimlik ve adres bilginiz alındıktan sonra gerekli istihbaratlar yapılacak çek karnesi talebiniz incelemeye alınır. İlk defa çek karnesi alacak iseniz çek karnesi başvurusu yapıldıktan sonra istihbarat ve kkb kontrolleriniz yapılır ve Bankalar için sorunlu bir müşteri olup olmadığınız kontrol edilir. Banka tarafından tanınan bir müşteri iseniz çek karnesi almanız çok daha kolay olacaktır. Son dönemde verilen çek karnelerinde Bankaların ödemekle yükümlü olduğu taahhüt bedelleri müşteri tarafından istenerek hesabında bloke de tutulmaktadır. Çeklerinizi düzenli ödeme yaptığınız durumda her çek yaprağı için bloke de bulunan tutardan talepte bulunabilirsiniz.

Son yıllarda karşılıksız çek adetlerindeki hızlı artıştan dolayı Bankalar çek müşterilerini seçerken çok daha dikkatli davranmaktadırlar. O yüzden ticari kişiliğe sahip olsanız dahi çek taahhüt tutarları tarafınızdan talep edilebilir.

 

17 Yorumlar

 1. selin 30 Ekim 2015
 2. eren 30 Ekim 2015
 3. yüksel 31 Ekim 2015
 4. Eren 1 Kasım 2015
 5. Nurten 2 Kasım 2015
 6. beytullah 15 Haziran 2016
 7. Nuri 20 Kasım 2016
 8. gürsel 5 Aralık 2016
  • Finansçı 5 Aralık 2016
 9. Ethem 22 Ocak 2017
 10. Kerem 17 Aralık 2018
 11. Semra beyazit 24 Ocak 2019
  • Finansçı 27 Ocak 2019
 12. torba 20 Şubat 2019
  • Finansçı 3 Mayıs 2019
 13. Sezgin 20 Mart 2019
 14. Sinan 25 Ağustos 2019

Cevap Ver