Şirket Hesapları Nasıl Açılır? Hangi Evraklar Gerekir?

Ticari hesap açılışlarında evrak talebi daha çok olmakla beraber aşağıda detayı belirtilen  evraklar talep edilmektedir.Bankalara göre ekstra taleplerde olabilir tabi ki. Şirket hesapları yada Tüzel hesaplar için belirtmiş olduğumuz evrakların temin edilmesi gerekirken kredi taleplerinin gerçekleşmesi durumunda Bankalar şirketlerin bilançolarını yada ödemeler ile ilgili farklı evraklar talep edebiliyorlar.

Tabi bu evrakları vermeniz halinde kredi çıkacak diye bir kural yok Banka’ ların kriterlerine göre değerlendirme yapılarak kredi talepleri değerlendirilmektedir. Daha önceki ticari hayatınız kullanmış olduğunuz çek,senet ödemeleri gibi bir çok etken ticari kredi yani şirket hesaplarına kullandırılacak kredilerin şartlarını olumlu yada olumsuz hale getirmektedir.

Tüzel Hesap açılışında zorunlu evraklar;

  • Vergi Levhası
  • Ticaret Sicil Gazetesi
  • Şirket Ana Sözleşmesi
  • Faaliyet Belgesi
  • Temsile Yetkili kişilerin kimliği
  • İmza Sirküleri
  • Oda Kayıt Belgesi

Şirket Hesabı yada Tüzel hesap açılışı için herhangi bir sorun yaratılmamakta olup, Şirket hesapların açtırarak Ticari faaliyetlere ait işlemleri bu hesap ile gerçekleştirebilir siniz. Ek olarak talep edilebilecek evraklar firma isim değişikliği, şirket ortaklık payı değişiklikleri, imza yetkililerinde olabilecek değişiklikler, firma adres değişikliği olmasında güncel ticaret sicil gazetesi gibi talepler olabilmektedir.

Tüzel Kişi Nedir? Tüzel Hesap Nedir?

Bireysel, gerçek kişi (Ortak Hesaplar) dışındaki hesaplar yani, Kobi müşteri, Tarım müşteri, Ticari kişiliği bulunan hesaplar Tüzel Hesap (Şirket Hesabı) olarak değerlendirilir. Tüzel kişiliğin yanında şahıs şirketi adı altında gerçek kişilerin Vergi Levhası ve TC Kimlik numaraları ile açtırdıkları hesaplardır. Bu hesaplarda Bankalar tüzel hesaplara göre biraz daha esnek olabilmektedir.

Şahıs şirketi evrak temini esnasında imza sirküleri olmaması durumunda imza beyannamesi ile işlem yapabilmektedirler. Özellikle noterden alınmış imza beyannamesi olsun diye zora koşmayabilirler. Bankaların kendi orjinal formatlarında şube personeli yetkisinde alınacak imza beyannameleri ile işlem yapabilmektedirler. 

Şahıs şirketlerinde esnaf sanatkarlar odasına kayıt yapıldığına dair oda kayıt belgesi talep edilebilir. Tarım müşterilerinde ekstra çiftçilik belgesi talep edilmektedir. Tüzel kişi örnekleri olarak, Bankalar Kurumsal, Ticari, İşletme ve Tarım Bankacılığı olarak bir çok farklı iş kolunda hizmet verdikleri için süreçler tüm iş kollarına göre değişkenlik gösterebilir.

Gerçek Kişiyle Tüzel Kişi Arasındaki Fark Nedir?

Gerçek kişi ticari kimliği olmayan bireysel tüketici tarafından açılan hesapları ifade eder. Tüzel kişi ise bir ticari kişiliği olan vergi levhasına tabi olan vergi mükellefi olan bir hesap tipini ifade eder. Bankacılık sisteminde de gerçek kişi ile tüzel kişi arasında bir çok farklılık mevcuttur. 

Bu farklılıklar hesap açılış evrakları, işlem ücretleri, imza yetkileri, işlem limitleri, işlem yetkilileri gibi bir çok farklı adımda bir birinden ayrılır. Hesap açılış evrakları, kredi kullandırım sözleşmeleri, kredi kullandırım evrakları gibi bir çok adımda farklılık gösterir. İşlem yapmak istendiğinde dahi banka yetkilileri tarafından gerçek kişi ile tüzel kişi işlemini farklı personeller ile gerçekleştirebilir siniz.

Cevap Ver