Borcu yok yazısı nasıl alınır?

Bankaya olan kredinizi yada takibe aktarılmış risklerinizi kapattığınızda borcu yoktur yazısı nasıl alabilirim?

Borcu yoktur yazısını nasıl alabilirim?

Bankalardan kredi çekmek istediğinizde daha önceden kullandığınız bir üründe sorun yaşadıysanız yada borcunuz Kanuni takibe aktarıldıysa eğer zorlanacaksınız demektir. Biraz önce yazdığım gibi daha önceden ödeyemediğiniz, Bankada yada avukat tarafından tahsil edilmesi gereken bir borcunuz varsa öncelikle bu borcunu kapatmanız gerekecektir. Bankalardan kredi çekmek istediğinizde daha önceden sorunlu hale gelmiş bir borcunuz var ise. Banka eğer kredi verecek ise öncelikle bu borcun kapatılıp kapatılmadığını teyit etmek ister o yüzden sizden borcu kapattığınıza dair ibraname almak isteyecektir.

Peki Bankalar müşterilerden neden ibraname ister?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kayıtlarında bazen borç bakiyesi ile ilgili tahsilat yapılmış olmasına rağmen, sanki borç bakiyesi ödenmeden kapatıldı olarak gözükebiliyor. Bunun nedeni borcu kapatan kurumun tahsilat bilgisini girmeden sisteme kapatıldı bilgisini girmesinden dolayıdır. O yüzden daha önceki borçlarınıza ait sorunlu bakiyeler mevcut ise kapattığınızda Avukat’ tan,Varlık Yönetim şirketlerinden yada Banka’dan borcun bittiğine dair ibraname almanız faydalı olacaktır.

Bankalar ibraname ücreti tahsil eder mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’ na bildirilen masraf komisyon listelerinde İbraname adı altında alınan bir ücret kalemi bildirilmediyse tahsilat yapılamaz. Kafanıza takılan durumlarda BDDK ‘nın internet sitesinde Bankacılık Ürün ve Hizmet Ücretleri başlığı altından kontrol edebilirsiniz. Buradan bankaların aldıkları masrafları karşılaştırarak hangi Banka ile çalışacağınıza da karar verebilirsiniz aslında.

Umarım borçlarınızı zamanında ödeyerek bu şekilde durumlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 

Yanlış hesaba para yatırdığımda nasıl geri alabilirim yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/banka-hesaplari/vadesiz-hesaplar/yanlis-hesaba-para-yatirdim-parami-nasil-geri-alabilirim/

 

2 Yorumlar

  1. Talat 29 Kasım 2016
  2. Finansçı 29 Kasım 2016

Cevap Ver