Kredi kartı alışverişlerinde taksit sayıları değişti

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik ile Kredi Kartı alışverişlerinde taksit sayıları değiştirildi

Bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik ile beyaz eşya, mobilya, eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda on iki ay taksitlendirme yapılabilecek. Dil kursları, özel okul ödemeleri, çeyiz alımı yapacak yeni evlenen çiftler için kredi kartı ile yapacakları alışverişlerde 12 taksit imkanı sağlanmıştır. İlgili yönetmelik değişikliği bugün itibariyle yayınlanarak 25.11.2015 itibariyle kullanıma başlanacaktır.

Diğer uygulamalarda değişikliğe gidilmez iken kredi kartı taksitlendirmeleri ekteki gibidir;

 

 • Kuyumcu harcamaları 4 taksit,
 • Telekomünikasyonla ilgili harcamalar, yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz,
 • Kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez.

 

Kurumsal Kredi Kartları için uygulanan taksit adetleri ekteki gibidir;

 • Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez,
 • Beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda on iki ay olarak uygulanır.

 

25 Kasım 2015 tarihli 29543 sayılı Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik;

BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

 

MADDE 1 – 10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci ve sekizinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“(7) Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez.

Kuyumla ilgili harcamalarda bu süre dört ay, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda ise bu süre on iki ay olarak uygulanır.

Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.”

 

“(8) Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Bu süre, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda on iki ay olarak uygulanır.”

 

Adıma kredi çekilmiş mi nasıl öğrenebilirim yazımızı okumak için tıklayın

9 Yorumlar

 1. Ferhat 25 Kasım 2015
 2. Eren 26 Kasım 2015
 3. ozan 26 Kasım 2015
 4. sima 2 Aralık 2015
 5. selami 4 Aralık 2015
 6. ercan 11 Aralık 2015
 7. Ramiz Halıcı 11 Aralık 2015
 8. ibrahimfirat 13 Aralık 2015
 9. Serkan 14 Aralık 2015

Cevap Ver