Telefon ile kredi kartı satışı yapılabilir mi?

Banka tarafından aranarak tüketiciye kredi kartı talebi yapılabilir mi? Çağrı merkezinden gelen telefona istinaden kredi kartı satışı yapılır mı?

Son dönemde hepimizin cüzdanlarında kredi kartından bol bir şey yok hale geldi desek yanlış olmaz. Fakat henüz kredi kartı olmayan tüketiciler için yada limit boşluğu olan tüketici için Bankalar kredi kartı satmak için uğraşıyorlar. 

Peki Banka tarafından aranarak size kredi kartı satışı yapılabilir mi?

Son dönemde çıkan bir çok yönetmelik sonrası Bankalar satış konusunda zorlanmaya başladı. Son dönemde adından sıkça söz ettiren Finansal Hizmetlere İlişkin Mesafeli Sözleşmeler yönetmeliğine göre Banka tarafından aranarak size kredi kartı satışı yapılamaz. Bankanın size kredi kartı satışı yapabilmesi için Tüketicinin Bankaların kayıt altına aldığı telefonların aranması suretiyle, Tüketici tarafından yapılan arama sonrası kredi kartı taleplerini alabilirler. 

Yani işin özü kredi kartı talep etmek için Bankayı Tüketicinin araması gerekiyor. İlgili yönetmelik gereği Banka sizi arayarak kart satışı yapamaz. Kredi kartı almak istiyorsanız Bankanın sizi aramasını beklemeden sizin Çağrı merkezlerinden ilgili tuşları kodlayarak kredi kartı talebinden bulunmanız gerekmektedir.

Tüketici bazen ihtiyaç olmaması durumunda bile ilgili Banka personeline yardımcı olmak adına kredi kartı taleplerinde bulunabiliyor. O yüzden ilgili yönetmelik gereği Tüketiciyi korumak esas olmak ile beraber, ihtiyacı olan Tüketicinin kendisinin araması konusunda bir düzenleme mevcut. 

 

 

Kredi kartı limit arttırım işlemi 4 maaş engeline takılır mı? yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/banka-kartlari/kredi-kartlari/kredi-karti-limit-arttirim-islemi-4-maas-engeline-takilirmi/

3 Yorumlar

  1. Muhsin 24 Mart 2016
  2. necmi 27 Mart 2016
  3. Bertan 29 Mart 2016

Cevap Ver