Ziraat Bankası ve Denizbank konut kredisi masraflarını geri ödüyor

Ziraat Bankası ve Denizbank konut kredisi masraflarını geri ödüyor

Daha önceden çekmiş olduğunuz bir çok kredi var ve Tüketici Hakem heyetine henüz başvurmadınız mı. O zaman başvuranlar kadar beklemeyebilir siniz. Geçtiğimiz ay Ziraat Bankası Genel müdürü Aydın’ın bir basın toplantısında açıkladığı konut kredisi masraflarını geri ödüyoruz açıklaması yankı bulmuştu.

Tüketici Hakem Heyetine başvurular çok hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. İlgili kurum bunlar ile ilgili hızlı geri dönüş yapmakta zorlanıyor. Üstüne üstük uzun süreler bekledikten sonra karara bağlanan iadeleriniz Bankalara posta yoluyla bildirim yapılmasına rağmen bu bedelleri uzun süreler beklemenize rağmen geri de alamayabiliyor sunuz. 14 gün içinde alamadığınız durumlar da Banka’yı arayarak hesabınıza iade yapılmaması durumunda İcra yoluyla tahsil için gerekli hukuki işlemleri başlatmak üzere olduğunuzu belirtebilir siniz. Çünkü 14 gün içinde alınan karar gereği masraf tutarının hesabınıza iade edilmesi gerekir.

Ziraat Bankası ve Denizbank konut kredisi masraflarını geri ödüyor.

Peki bu yazdıklarımızdan sonra henüz Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmadınız ise Ziraat Bankası ve Denizbank Hakem Heyetine başvuru yapacak müşterileri ile uzlaşma yöntemine gittiği belirtiliyor. Peki neden bu bankalar Hakem Heyeti kararı olmadan bu bedelleri iade ediyorlar. Son dönemde Hakem heyeti bütün başvuruları olumlu olarak değerlendirmekte olup Bankalar ekstra masrafları ile beraber bu bedelleri ödemek zorunda kalıyorlar.

Çok fazla beklemek istemiyorsanız 500 TL ödeyip 400 TL iade almayı da kabul ediyorsanız Hakem Heyetlerinden önce Bankaların bu anlaşma stratejisinden faydalanabilir siniz.Ödediğiniz tutarın büyük bir kısmını iade alabiliyorsunuz dosya masrafı iadelerine ek olarak hesap işletim ücreti iadesi de söz konusu. Bizler için ödemesi uzun süre geçmiş bedeli kısmi de olsa iade alabiliyor olmak güzel bir durum. Bu iki Banka’dan daha önceden almış olduğunuz masraf bedelleri ile ilgili iade talebinizi ileterek bu fırsattan yararlanabilir siniz.

Bankacılık piyasasında sıkça konuşulan bu durumun diğer Bankalara da sıçrayacağı, bir süre sonra Tüketici Hakem heyetine başvurmadan dilediği Banka’ ya elden başvuru yaparak daha önceki yıllarda alınan masrafların iade alınabileceği yönünde. BDDK yeni çıkarılan yasalar ile şu anda Bireysel müşterilerden alınabilecek masrafları sınırlandırdı.Bankalar da geçmişe yönelik masraf iadeleri ile fazlasıyla uğraştıkları için bu defteri kapatma gayretinde oldukları görülebiliyor.

Umarım en kısa sürede talebiniz istediğiniz banka tarafından karşılanacaktır.

 

 

Emekli maaş aktarım kampanyalarında en avantajlı Banka hangisi? yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/hesap-isletim-ucretleri/emekli-maas-aktarim-kampanyalarinda-en-avantajli-hangisi/

4 Yorumlar

  1. etem genç 19 Temmuz 2015
    • ufuk 21 Ekim 2015
  2. ayşe 23 Ağustos 2015
    • banker 24 Ağustos 2015

Cevap Ver