SGK’DAN PRİM MÜJDESİ

Sgk dan prim müjdesi

1 yıl ve daha uzun prim borcu olan esnafla tarım da çalışan Bağ-Kur’lunun borcu dondurulacak. Emekli olamayan, sağlık hakkından da ailesiyle birlikte yararlanacak şeklinde açıklama geldi.

Başbakan ‘ın geçen hafta açıkladığı prim borcu bulunan ve yapılandırma fırsatından yararlanmayan Bağ- Kur ‘lulara sağlanacak ‘dondurma’ hakkının nasıl uygulanacağı belli oldu. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ‘nda görüşülen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yasa tasarısına eklenen yeni maddeyle, geçmişten gelen prim borcu olduğu için emeklilik ve sigortalı sağlık hakkından yararlanamayan 1 milyon 305 bin Bağ- Kur ‘lunun eski borçları dondurulacak. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici 63’üncü madde olarak eklenecek düzenlemenin birçok yönü bulunuyor.
Borcu bulunduğu için Sosyal Güvenlik Kurumu ‘nun (SGK) karşıladığı sağlık hizmetlerinden yararlanamayan veya emekli olmaya yetecek kadar prim ödemesi bulunduğu halde geçmişteki borcundan dolayı emekli olamayan kişiler bu düzenlemeyle rahat nefes alacak. Diğer taraftan, borçlarıyla birlikte sigortalılık süreleri de dondurulan Bağ-Kur ‘lular ile geçmişte çıkarılan kanunlarla benzer şekilde borçları ve sigortalılık süreleri askıya alınanlar ileride ellerine para geçtiği takdirde borçlarını ödeyerek sigortalılık sürelerini yeniden ihya edecek, yani bu süreleri emekliliklerine saydırabilecek.

Cevap Ver