Ambalajsız tavuk satışı yasaklandı.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ‘nın getirdiği değişiklik ile 13 Mart 2015 itibariyle kasaplar ve marketler ambalajsız tavuk eti satışı yapamayacak. 13 Şubat 2015 ‘te yayınlanan, et ve et ürünleri satışına yeni kurallar getiren tebliğe göre, tüketici talep ederse tavuk parçalara ayrılabilecek.

Diğer işletmelerde kıyma, hazır kırmızı et ve hazırlanmış kanatlı et karışımları üretimi yapılamayacak, bunlar hazır halde satışa sunulamayacak. Tüketicinin istemesi durumunda kıyma çekebilecek. Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Korkut, yüksek teknolojide üretim yapan ambalaj sektörünün tüketicinin korunmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Ambalajsız Tavuk Satışı Yasaklandı.

13 Şubat tarihinde yayınlanan tebliğe göre artık ambalajı olmayan tavuk satılamayacak, tüketici için sevindirici olan bu durum son kullanım tarihi bilgisi olacağından sağlık sorunu yaşanmayacağı öngörülüyor. Tüketici ambalajı olmayan tavuğu raftan almak istediğinde son kullanım tarihi bilgisi olmadığı için büyük bir sağlıksal tehdit olarak karşımıza çıkıyordu. 

Bu düzenleme ile artık tüm tavuk satışları küçük büyük firma demeden paket ile satışa geçtiler. Bu dönemde bir çok firma piyasadan yavaş yavaş çekildi desek yanlış olmaz sanırım. Tabi bu süreç tüketici açısından olumlu olarak değerlendirilmeli piyasada sadece güçlü aktörler kaldı ve daha sağlıklı ürünler alma imkanına sahip olduk desek yanlış olmaz sanırım.

2015 yılı ile beraber açık tavuk işine tüketiciler olarak elveda dedik. Bir kısım tüketici tavuğun istediği yerinden almak istediği gibi bahaneler üretse de ambalaj ile satışı yapılan tavuklarda farklı ambalajlar ile kanat, but yada pirzola olarak paket ile satın alabiliyorsunuz. Bu tarz bir satın almanın dışında ambalajlı tüm tavuk alarak bu tavuğu aldığınız parça haline getirterek eve iş bırakmadan markette işinizi halledebiliyorsunuz.

Et fiyatlarının yükselmesi, ekonomik gelişmeler ile beraber Ülkemizde tavuk satışı da bir o kadar hızlanacak diyebiliriz. Ülke tavuk satışları açısından kapanan firmalar belki ileri ki yıllarda vatandaş için sorun olabilecek. Şöyle ki kırmızı et fiyat artışı sebebi ile beyaz et yani tavuk satışı hızlanacağından üretim ve tüketim dengesinde sorunlar oluşabilecek gibi gözüküyor.

O yüzden daha sağlıklı ambalajlı tavuk eti satışının yaygınlaşması, Ülke ekonomisinde yaşanabilecek olumsuz senaryolarda tavuk tüketimi hızla artar ise yeni tavuk çiftlik açılışlarını bekleyebiliriz. Fakat bu tarz senaryolar olsa dahi ambalajlı tavuk satışı sağlıksal etkisi ile çok faydalı olacaktır.

Cevap Ver