İşten çıkana da kıdem tazminatı geliyor.

İşten çıkana da kıdem tazminatı geliyor.

İşçi sendikaları ile beraber müzakere edilmemiş olan taslağa göre işleyen sistemin aksine işten çıkarılmadığı halde da kendi isteği ile işten ayrılan çalışanlar kıdem tazminatı alabilecekler, tabiki en az 15 yıl sigorta şartı aranacak. Fakat bu şartın yerine getirilmesi durumunda dahi kıdem tazminatının yarısı alınacak.

Habertürk’ün haberine göre kıdem tazminatı konusunda mevcut hali hazırda çalışanlara iki seçenek sunulacak. Ya şimdiki işlerinden ayrılıncaya veya emekli oluncaya kadar mevcut sisteme devam edecekler. Ya da patron ile anlaşarak mevcut haklarını, kendi şahıslarına açılacak kıdem tazminatı hesaplarına aktarım yapacaklar. Ancak, çalışan işçiler, yeni sistem yürürlüğe alındıktan sonra, çalıştıkları işinden ayrılıp yeni bir işe girdiklerinde yeni kıdem tazminatı programı dahilinde olacak. Çalışma Bakanlığı ’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı taslağa göre, ilk kez işe girecek adaylar için yeni kıdem sistemi mecburi olacak.

YENİ İŞE GİREN YENİ SİSTEME TABİ OLACAK

Mevcut işçiler ise o an çalışmakta oldukları işte çalışmaya devam ettikleri sürece eski sistemde kalabilecekler. Mevcut işçiler isterlerse işverenleriyle anlaşıp bugüne kadar birikmiş kıdem tazminatlarının topluca Bireysel emeklilik sistemi gibi işleyecek kıdem tazminatı hesabına aktarılmasını talep edebilecekler. Çalışan işçiler, yeni bir işe girdikleri takdirde, çalışma hayatına ilk defa başlayan işçiler gibi yeni kıdem tazminatı sistemine tabi olacaklar. Mevcut sistemde bir yıl çalışan işçiler işten atıldıkları veya haklı nedenlerle kendileri iş akdini feshettikleri takdirde kıdem tazminatı alabiliyorlar. Ayrıca, kadınlar evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde işten ayrıldıklarında, erkekler de askere giderken kıdem tazminatını alma hakkına sahipler.
Öngörülen sistemde ise yeni işe başlayan bir işçinin kıdem tazminatı hesabından para çekebilmesi için 15 yıldır sigortalı olması ve en az 3600 gün (on yıl) prim ödemesi yapması ya da konut alımı yapmış olması gerekecek. Ancak, bu koşulları yerine getirse bile kıdem tazminatının tamamını değil, sadece yarısını alabilecek. Mevcut işinde biriken hesabı yeni sisteme dahil etmeyenlerden yeni işe girdiklerinde 15 yıllık sigorta şartı yeniden aranmaya başlanacak. Hesaptan bir defa para çekildikten sonra yeniden para çekilebilmesi için 1800 gün (beş yıl) prim ödenmesi koşulu aranacak. Kıdem tazminatının tamamının kendisi ya da vârislerince çekilebilmesi için işçinin emekli olması, ölmesi veya 5 yıl boyunca adına açılan hesaba hiç prim yatırılmaması gerekecek.

Cevap Ver