Kredi ödeme tarihi tatil gününe denk gelirse ne olur?

Çekmiş olduğunuz taksitli kredi ödeme tarihi Resmi tatile yada hafta sonuna denk gelmesi halinde ne zaman ödeme yapılması gerekiyor?

Çekmiş olduğumuz taksitli krediler için düzenlenen ödeme planları her Banka için farklılık gösterebilmektedir. Bazı Bankalarda tatil günlerine denk gelen taksit tarihleri ödeme planında bir sonraki iş gününe yansıtılırken, bazı Bankalarda kullanılan kredilerde ödeme tablolarında taksit tarihi tatil günü olarak belirtilmektedir.

Kredi ödeme tarihi tatil gününe denk gelirse ne yapılması gerekiyor?

Tüketici için bu tarz durumların yaşanması büyük bir sorun olarak değerlendirilebilmektedir. Her Bankanın sistemi farklılık gösterebilmekte olup ödeme planlarında da değişimler baş gösterebilir. Kredinin ödeme tarihinin tatil gününe denk gelmesi halinde faiz hesaplaması bir sonraki iş günü ödeme yapılacak şekilde hesaplanmakta olup ödeme planlarında tarih bilgisi güncellenmeyebilir.

Burada tüketici tarafından yapılması gereken işlem ödeme tarihi tatil gününe de denk gelse de tabloda belirtilen tutarı bir sonraki iş günü ödemek olacaktır. Ödeme planı kontrol edildiğinde ilgili taksitte ödeyeceğiniz faiz tutarının bir sonraki iş günü olacak şekilde hesaplandığını izleyebilir siniz.

Taksitli kredi de ödeme tarihi ne kadar önemli olsa da bu sadece gösterim olarak gerçekleşen bir durum. Tüketiciyi mağdur edecek bir durum söz konusu olmadığından tüketici ödeme tarihini takip eden iş günü ödeme yaptığı sürece sorun teşkil etmeyecektir. Bazı Bankalar bu süreçte tatil gününe denk gelen ödeme tarihini ödeme tablosunda bir sonraki iş günü olacak şekilde güncelleyerek tüketiciye sunmaktadır. 

 

Cevap Ver