Konut kredisi kullandığımda bloke çek ile ödeme nasıl yapabilirim

Son dönemde konut kredilerinde, konut bedelinin satıcıya ödenmesi esnasında farklı yöntemler kullanılmaktadır bunlardan en sık kullanılanı Bankaların düzenlediği bloke çekler.

Peki konut kredisi bedelini bloke çek ile nasıl ödeyebilirim?

Konut kredisi için Bankalara yaptığınız başvuru sonrası kredinizin onaylanması durumunda kredi kullandırım evrakları Banka yetkilileri tarafınızdan müşterilerine sunularak tüm sözleşmelere imza alınır. Sözleşmenin imzalanması sonrasında kredi kullandırımı yapılmadan Banka kaynaklarından ilgili bloke çek düzenleme işlemi gerçekleştirilir. Sadece kredi kullandırım tutarı kadar yada ek ödeyeceğiniz tutar ile birlikte toplam tutar kadar bloke çek düzenlemeside yapılabilir.

İşleyişi anlatmak gerekir ise alıcı ve satıcının satış işlemini yapacağı gün Bankanın anlaşmalı avukatları yada yazılı olarak yetki verilmiş temsilcileri Banka tarafından düzenlenen bloke çek ile beraber Tapu müdürlüğünde bulunur. Avukat’ ın elinde satışın gerçekleşeceği tapu bilgisi, müşteri bilgisi detayları mevcut olup alıcı ve satıcı ile beraber tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesini bekler. İşlem riskli bir işlem olduğu için avukatın bloke çekin düzenlendiği tutar için tapu bilgileri detaylı kontrol edilir. Banka tarafında risk durumu mevcut olduğu için ilgili avukat tarafından ipotek bilgileri detaylı kontrol edilir. Avukat Banka tarafından kendisine bildirilen tapu bilgilerine ait satışın gerçekleşmesi durumunda bloke çek‘i satıcıya teslim ederek Tapu müdürlüğünde aldığı ipotek belgelerini Banka ‘ya iletir. İpotek evraklarının Banka’ ya iletilmesi halinde kredi kullandırımı gerçekleştirilerek Banka kaynaklarından düzenlenen bloke çek bedeli kredi kullandırım sonrası kapama işlemi gerçekleştirilir.

Satıcı aldığı çeki hemen tahsil etmek için çekin bağlı bulunduğu Bankaya yada kendi Bankasından tahsil edilmesi için takasa verebilir.Banka tarafına ipotek belgelerinin ulaşması durumunda ipotek belgeleri detaylı kontrol edilerek kredi kullandırım işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemde satıcı bloke çeki teslim aldığı anda konut satışı gerçekleştirilmiş olup çekin tahsilatında sorun yaşanmaz ipotek evraklarının sorunsuz olması durumunda. Bazen çekin ödeme işlemini kredi kullandırım sonrasına bırakabiliyor bankalar. Ama telaş edilecek bir durum yok elinizde Banka yetkililerinin imzalamış olduğu bir çek var ve ödenecektir.

Ama bunlar ile uğraşmak istemiyor iseniz çekin ibraz süresi 10 gün o yüzden kendi çalıştığınız bankaya teslim ederek takas aracılığıyla çekin tahsilatını sağlayabilirsiniz.

 

Adıma kredi çekilmiş mi nasıl öğrenebilirim yazımızı okumak için tıklayın

7 Yorumlar

  1. Meliha 3 Kasım 2015
  2. davut 4 Kasım 2015
  3. muri 4 Kasım 2015
  4. ali 12 Mart 2018
    • Finansçı 13 Mart 2018
  5. Kayra 12 Ekim 2018
  6. Suat 16 Ekim 2018

Cevap Ver