Konut kredisi kullanmak için hangi evraklar gerekiyor?

Konut kredisi kullanabilmek için Bankalar tarafında kredi biliteniz olması gerekmektedir. Konuyu açmak gerekir ise Bankalar nezdinde aktif olarak kullandığınız kredi yada kredi kartı var mı sorularınız sormamız gerekir. Bankalar kkb yani kredi puanı olmayan müşterilere kredi vermekten çekinirler. O yüzden daha önce kullandığınız yada kredi kartı mevcut ise yaptığınız düzenli ödemelere istinaden kkb puanınız belirli bir seviyeye çıkar ve bu puan tüm Bankalardaki kredi alma durumunuzu belirler.

Eğer belirttiğimiz gibi kkb puanınız var ise çekeceğiniz konut kredisini ödeyecek maddi güce de sahip iseniz Banka tarafınızdan krediniz muhtemelen olumlu değerlendirilecektir. Eğer kkb puanınız yok ise yani bu zamana kadar Bankalar ile ilgili hiç bir çalışmanız mevcut değil ise maaş aldığınız Bankadan konut kredisi almanız çok daha kolay olacaktır. Bordrolu çalışanlar ve ssk dökümünde uzun bir süre çalışma hayatında iseniz kkb puanınız olmasa dahi sizin için konut kredisi almak çok da zor olmayacaktır.

Konut kredisi kullanmak için gerekli evraklar;

Konut kredisi kullanabilmek için öncelikle Banka da hesap açmanız gerekmektedir. Bu hesap açılışı için Nüfus cüzdanı ve adres bilgisini iletmeniz gerekmektedir. Bu adres ADNKS ile uyumlu olmaması durumunda son 3 aya ait fatura talebi yapılacaktır. Konut kredisi kullanmak için gerekli evrakları belirtmek gerekir ise;

 • Maaş bordrosu yada maaş yazısı (Maaş yazısı sgk primleri ile beraber kontrol edildiğinden uyumlu olması gerekmektedir.)
 • Nüfus Cüzdanı
 • Eş muvaffakatnamesi
 • Peşin olarak ekspertiz ücreti
 • SSK dökümü (Bankada E-devlet şifreniz ile ilgili dökümü alabilir siniz)
 • Adres Teyit Belgesi (ADNKS ile uyumlu adres ibraz etmeniz durumunda talep edilmez)
 • Şahıs firmanız var yada şirket sahibi iseniz Ticari faaliyetlerinize ait bilanço,vergi levhası vs ekraklar talep edilir)

Ekteki belgelerin ibrazı sonrası Banka tarafından gerekli kontroller yapılarak istihbarat işlemi gerçekleştirilir. Kredi kullandırım için uygun bir müşteri iseniz almak istediğiniz konuta ekspertiz gönderimi yapılarak evin değerinin hesaplama süreci başlatılır. Ekspertiz raporundan çıkan değere göre maksimum kullanabileceğiniz tutar belirlenir gelir dengeniz ile uyumlu olması durumunda kredi kullandırım süreci başlar.

 

Emekli maaş aktarım kampanyalarında en avantajlı hangisi? yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/hesap-isletim-ucretleri/emekli-maas-aktarim-kampanyalarinda-en-avantajli-hangisi/

8 Yorumlar

 1. Aydın 31 Ekim 2015
 2. kemal 1 Kasım 2015
 3. halim 3 Kasım 2015
 4. sedat 5 Kasım 2015
 5. Cihan 8 Kasım 2015
  • banker 8 Kasım 2015
 6. kasım 10 Kasım 2015
 7. gül 11 Kasım 2015

Cevap Ver