Taşıt kredisinde rehin kaldırma işlemleri nasıl yapılır?

Kapanan taşıt kredinize istinaden araç üzerindeki rehni kaldırmak için ne yapılması gerekiyor?

Hepimiz sıfır araç hayaliyle gidip bayilerden araç alıyoruz, tabi paramız yetmiyor ise kredi kullanmaya mecbur kalıyoruz diyebiliriz. Tabi bunu sıfır araçlar ile sınırlamamak lazım Banka’ lar belli bir yaşa kadar olan araçlar içinde Taşıt Kredisi verebiliyorlar. Bu krediler de maximum vade 48 ay olarak kullandırılmakta olup, yeni araçlarda çoğu işlem bayiler tarafından halledilmekte kredi, sigorta gibi süreçler konusunda yardımcı olabiliyorlar.

Kullandırım zamanında araç üzerine taşıt rehni tesis edilerek kredi vadesi boyunca araç üzerinde Banka ‘nın rehni devam etmektedir. Bu işlemler neticesinde kredi kullandırım yapıldı ve araç üzerine Banka taşıt rehni işlendi. Yapılan sigorta poliçelerinde yine Banka’nın rehni olması gerekmektedir. Krediyi vadesi boyunca ödediniz kredi riski kapandı yada kredinizi erken kapattınız ya da bunların dışında aracı satmaya karar verdiniz bu durumlarda ne yapmanız gerekiyor?

Taşıt Rehni araç üzerinden nasıl kaldırılır?

E-Rehin sistemi devreye girdikten sonra taşıt kredisi kullandı iseniz işiniz çok kolay. Krediniz kapandı ise şubenize araç üzerindeki rehnin kaldırılması ile ilgili talebinizi iletmeniz halinde Banka sistemlerinden E-Rehin işlemlerini düzeltebiliyor.

Fakat krediniz E-rehin dönemi öncesi ise kredi başında işlettiğiniz rehin arabanızı sattığınızda yada kredi riski kapandığında araç üzerinden kaldırılması gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ilk şey araç ruhsatınızla beraber ilgili banka şubesine başvurmanız yada vdf,doğuşoto  gibi bayilerden aldıysanız bu firmalara başvurmanız olmalı. Aracı bayilerden aldıysanız eğer çok fazla bir şey yapmanıza gerek kalmıyor, bayiden aldığınız yazı ile beraber herhangi bir Trafik şubeye giderek rehin kaldırım işlemini yapabilirsiniz.

Peki şubeden işlemlerinizi gerçekleştirecek iseniz, şubeye rehin kaldırım yazısi talebinizi iletiyorsunuz. Banka ilgili yazıyı düzenledikten sonra imza sirkülerinin bulunduğu notere sizi 3 nüsha Rehin kaldırım yazısı ile yönlendiriyor. Bazı bankalarda bunun için masraf alırken bazılarında masraf alınmıyor. Bu sürekli alınan bir gelir kalemi olmadığı için pazarlığa açık diyebiliriz o yüzden mümkün olduğu kadar az vermeye çalışın.

Bu işlemleri yapmadan BDDK sitesinden o bankanın bu işlem için masraf alıp almadığını da kontrol edebilirsiniz. Düzenlenen bu yazılardan bir tanesi Banka için, bir tanesi noter için bir tanesi de araç sahibi adına rehin kaldırım yazısı düzenleniyor. Teslim aldığınız bu yazı ile istediğiniz Trafik şubesine giderek taşıt rehin kaldırım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Trafikten kaldırım sonrası aracınızı satabilir duruma getirmiş olursunuz. Bu arada ruhsatta yazan Trafik şubesine gitme zorunluluğunuz yok size en yakın trafik şubesinde bu işlemi gerçekleştirebilir siniz.

Kredi riski olan aracın taşıt rehni nasıl kaldırılır?

Bu yöntem biraz daha riskli olarak değerlendirebiliriz.Bankanın size taşıt rehin yazısı verebilmesi için mevcut kredinizin kapalı olması gerekiyor. Aracı satmadan da bu kredi bedelini kapatmanız zor olacaktır, o yüzden 2.el kredili araba satışı diğerine göre biraz daha uğraştırıcı bir yöntemdir. Araç satışını gerçekleştirmeden alıcıdan parayı alarak öncelikle kredinizi kapatmalı, sonrasında satış ve rehin kaldırım işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Bu yöntem biraz güvene dayalı bir yöntem olup mecbur kalınması halinde riski alarak tercih edebilir siniz.

Bol kazançlar.

 

 

17 Yorumlar

 1. ramazan yayla 5 Ocak 2016
 2. murat 10 Mart 2016
 3. misafir 20 Temmuz 2016
 4. Birol 7 Ağustos 2016
 5. Cengiz Bozkurt 10 Eylül 2017
  • Finansçı 10 Eylül 2017
 6. Yunus ERYILMAZ 24 Eylül 2017
  • Finansçı 24 Eylül 2017
 7. Yasar 30 Eylül 2017
  • Finansçı 30 Eylül 2017
 8. Gökhan 18 Ekim 2017
 9. Ahmet kahve 29 Ekim 2017
  • Finansçı 30 Ekim 2017
 10. Yavuz 25 Ocak 2018
 11. Funda semiz 19 Haziran 2018
  • Finansçı 21 Haziran 2018
 12. Tuna 13 Şubat 2019

Cevap Ver