TuğraCoin (XTG Coin) Nedir?

2017 yılının son aylarında tüm Dünyaya adını duyuran Bitcoin, her Ülkede olduğu gibi Türk halkınında ilgi odağı oldu diyebiliriz. Bitcoin ile beraber hayatımıza altcoinlerde yerini alarak büyük bir hacim kazandı diyebiliriz. Türk kripto para yatırımcısı bir çok gelişmiş Ülkeyi geride bırakarak kripto yatırımı yapan Ülkeler içerisinde üst sıralarda yerini almaktadır. TuğraCoin (XTG) İCO ‘da bu ilginin bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

Hızlı yükseliş sonrası gelen düşüşler bir çok yatırımcıyı da zarara uğrattı diyebiliriz. Bu süreçte Türk girişimciler tarafından gerçekleştirilen kripto para oluşumları da dolandırıcılıktan ileri gitmediği için kafalarda olumsuz bir yer bıraktılar. Sikke platformu bu kötü bulutları bir kenara iterek hem kendi coini olan Sikke Coin ‘i piyasaya sürdü hemde Akıllı sözleşmeler ile Yerli kripto para oluşumlarına da olanak sağladı. TuğraCoin ‘de bu platformda yerini alarak al/sat işlemlerine başladı.

TuğraCoin (XTG Coin) Nedir? Nerede Kullanılabilir?

TuğraCoin projesinin amacı anlaşma sağlanmış e-ticaret sitelerinde ödeme aracı olarak kullanıma olanak sağlamak, sosyal sorumluluk projelerinde bir ödeme(Bağış) aracı olarak kullanımı hedeflenmektedir. XTG Coin Nedir? Firma tarafından hazırlanan whitepaper da XTG açılımı; X Matematiği, T Türkiye’yi G ise Geleceği simgelediği belirtilmektedir. Sikke platformu tarafından sağlanan RowBlockChain teknolojisi ile TuğraCoin cüzdanları oluşturuldu ve yatırımcı ile buluştu.

TuğraCoin ismi ile piyasaya çıkan kripto paranın ilk önceliği e-ticaret sitelerinde promosyon olarak dağıtılması yönündedir. Sonrasında dileyen tüketici tarafından alışveriş esnasında kullanabilmek yada işlem yapılabilen kripto para borsalarında satışını mümkün kılmak amaçlanmaktadır. Resmi kurumlar, Sivil toplum örgütleri ve Kamu desteği ile çalışmalar yapılması planlanmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal projeler aracılığı ile markanın bilinirliğinin arttırılması planlanmaktadır.

Sonrasında planlanan yurt dışı borsa açılımları ile daha çok yatırımcıyı TuğraCoin topluluğu içerisine dahil ederek yatırımcısına maddi anlamda da getiri sağlaması düşünülmektedir. Tabi piyasa tarafından beklenen ilgi alakayı görecek mi? yada büyük yatırımlar alabilecek mi? bunu zamanla hep beraber göreceğiz. Parifix platformu üzerinde satılan 4 yerli kripto para biriminden biri olan TuğraCoin ‘in fiyatı diğer kripto paralara göre en uygun fiyata sahiptir.

TuğraCoin (XTG) Hangi Borsadan Satın Alabilirim?

XTG Coin ismi ile 13 Kasım 2018 tarihinde Sikke kuruluşu olan Parifix Borsasında satışa sunuldu. TuğraCoin fiyatı ne kadar? TuğraCoin ilk satış fiyatı ne kadar? diye merak edenler olabilir. İlk olarak Sikke paritesi ile satışa sunulan XTG Coin 0,20 Sikke karşılığı alıcı buldu. TL karşılığı ise 0,04 TL ‘den ilk alıcı ile buluştu diyebiliriz. TuğraCoin ne kadar? diye merak ediyorsanız Sikke coin’in de fiyat artışının katkısı ile şu an 0,20 TL ‘den alıcı buluyor.

Yurt dışı borsalarda BTC ‘nin hızlı düşüşü sonrası yerli yatırımcının yerli kripto paralara yatırım yaptığını söylemek mümkün. Satın alan ilk yatırımcıların hedefi büyük olduğu için düşük hacim ile kısa sürece 5 kat prim yaptığını söylemek mümkün. Firma yetkilileri tarafından TuğraCoin telegram sayfalarında e-ticaret sitesi ile anlaşma aşamasında oldukları ve yurt dışı borsalarda listeleneceği haberleri ile beraber kısa sürede yatırımcısına hatrı sayılır bir getiri sağladığını söylemek mümkün.

TuğraCoin (XTG) Kaç Adet Var?

250.000.000 adet üretilen XTG Coin, Kurumsal yatırımcılar, Bireysel yatırımcılar, Kurucu ortaklar, Yazılım geliştiriciler ve Sosyal Sorumluluk projeleri için bütçe ayırarak planlama yaptıklarını belirtmektedirler. Şu an için çıkış tarihi yeni olduğu için satışların sadece ufak bir kısmı gerçekleşti diyebiliriz. Toplam üretim miktarının genel dağılım rakamlarını ise şu şekilde belirtebiliriz.

  • Kurumsal Yatırımcılar için 150.000.000 Adet
  • Bireysel Yatırımcılar için 50.000.000 Adet
  • Kurucu Ortaklar için 25.000.000 Adet
  • Yazılım ve Geliştiriciler için 12.500.000 Adet
  • Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Hediyeler için 12.500.000 adet olarak planlama yapılmıştır.

TuğraCoin Yol Haritasında Neler Belirtilmiş?

XTG Whitepaper ‘de açıklanan yol haritasına göre belirtmek gerekir ise, 2018 yılı için projenin hayata geçirilmesi, sosyal medya hesaplarının aktif edilmesi, Marka tescil başvurusu ve Ulusal borsalarda listelenmek idi. 2018 itibari ile planlanan şekilde devam ettiği söylenebilir. 2019 yılı planlarında ise, e-ticaret entegrasyonunun sağlanması ve sponsorluk anlaşması planlandığı belirtilmektedir.

tugracoin,xtg

Yine 2019 yılı için Resmi Kurumlar, Sivil Toplum Kuruluşlarına tanıtımının yapılması ve Kamu Desteği için çalışmalar yapılması planlanmakta, İpekyolu üzerinde bulunan yurt dışı borsalarda listelenerek ticaretin daha hızlı ve güvenli gerçekleştirilmesi için aksiyonlar alınacağı belirtilmektedir. Şu an Türk yatırımcılar tarafından Parifix borsasında işlem gören en ucuz yerli kripto para olarak ilgi görüyor diyebiliriz.

TuğraCoin Yurt Dışı Borsalarda Satılıyor Mu?

XTG yetkililerinden Bekir Tuncer tarafından yatırımcılara yapılan bilgilendirmelerde yurt dışı borsalar ile görüşmelerin devam ettiği belirtilmektedir. Sikke ekibine gelen listeleme talepleri yada Sikke ekibi tarafından yapılan başvurularda yerli kripto paralarının tümünün listelenme durumu olacağından bir kaç kanaldan başvurular yapılıyor diyebiliriz.

Wizarx borsası tarafından gelen listeleme talebinin yanı sıra HitBtc yüksek işlem hacimli borsalara yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması durumunda türk kripto paraların performansı merak konusu. Kripto paralara reklam yapılması konusunda sorunlar yaşandığından şu anda kulaktan kulağa yayılmaktadır. Zamanla Türk kripto paraların performansının olumlu yada olumsuz yansıması yol haritasını çizecek gibi gözüküyor.

TuğraCoin (XTG) Fiyatı Ne Kadar Artar?

TuğraCoin fiyatı, Ülke içerisinde yada yurt dışında gerçekleştireceği projelerin kalitesi, reklam yada sponsorluk anlaşmaları ile marka bilinirliğinin artması, yurt dışı borsalarda listelenmesi, yatırımcının ilgisi ile orantılı olup fiyatı şekillendirecektir. O yüzden şu an için bir fiyat telaffuz etmek doğru olmayabilir. XTG’ nin performansını diğer yerli kripto paralar ile Parifix borsasında beraber takip ediyor olacağız.

Not: Makalemiz bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.

2 Yorumlar

  1. Vural 3 Aralık 2018
  2. Can 4 Aralık 2018

Cevap Ver