Vefat eden (Ölen kişinin) dosya masrafını Hakem Heyetinden alabilir miyim?

Vefat eden kişin kullandığı krediden alınan alınan dosya masraflarını Hakem Heyeti aracılığı ile iade alabilir miyim?

Son dönemde sürekli hayatımızda olan Hakem Heyeti aracılığıyla çekmiş olduğunuz kredilere ödemiş olduğunuz dosya masraflarına ait iade taleplerini yaparak alabiliyorsunuz. Hakem Heyetleri çok yoğun çalışmakta olup, çoğu kişiden duyduklarımıza göre Bankanın sizden tahsilat yapmış olması yeterli. Hakem Heyeti kolay kolay kullanıcı aleyhinde karar vermiyor, verdikleri kararlar ile kullanıcı lehine iade yönünde karar veriyorlar.

Peki vefat eden kişinin ödemiş olduğu dosya masraflarını Tüketici Hakem Heyetinden iade alabilir misiniz?
Evet vefat eden yakınınızın ödemiş olduğunuz dosya masrafı yada diğer tahsilatları Hakem Heyetinden talep etmeniz halinde Hakem Heyeti olumsuz karar vermediği sürece iade alabilir siniz. Bu dosya masraflarını almak için vefat eden kişinin varisi olmanız gerekmektedir. Varisi olmayan kişi Tüketici Hakem Heyetinden dosya masrafları için iade talebinde bulunamaz.

Vefat eden kişinin Dosya masrafı iadelerini Hakem Heyetinden nasıl alabilir siniz?

Alınan dosya masraflarının iadesini yapabilmeniz için öncelikle vefat eden kişinin varisi olmanız gerekmektedir. Varisi olduğunuz için elinizde ölüm belgesi ile Bankalardan alınan dosya masraflarına ait hesap hareketlerini yada dekontlarını talep edebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum vefat eden kişinin 3 çocuğu olduğunu var sayar isek alınan dosya masraflarının 3 kişiye ödenmesi gerekiyor. Eğer veraset intikal vergisini ödeyerek Bankadan herhangi bir ödeme aldıysanız tüm varislere ödeme yapıldığını da biliyorsunuzdur. O yüzden Hakem heyetine başvuruda bulunurken tüm varislerin bir arada olması yada herhangi bir varise noter kanalı ile vekalet verilerek iade talebinde bulunulması gerekmektedir.

İade edilecek tutarın Tüketici Hakem Heyeti yetkisinde olup olmadığı konusunda ve Hakem Heyetine başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken işlemler konusunda ekteki yazımızdan faydalanabilirsiniz.
https://www.kucukpara.com/hesap-isletim-ucretleri/tuketici-hakem-heyeti-nden-parami-ne-zaman-alabilirim/

Hakem heyeti tarafından iadesi için karar çıkması durumunda Bankaya iade yapılması konusunda tebligat yapılacak olup, ödeme için biraz önce de belirttiğimiz gibi varislerin bir arada bulunması yada vekalet ile tek kişinin yetkilendirilmesi durumunda Banka tarafından hesaba aktarımı sonrası ödeme işlemi gerçekleştirilir.

Hakem heyetine yapılan başvuru sonrası sonuçlar o kadar uzun sürmemekte olup, Başvurunuz Bankaya ulaştığı zaman Banka yetkilileri tarafından aranarak uzlaşarak iade talebinden vaz geçmeniz konusunda talep gelebilir.

Başınız sağolsun.

9 Yorumlar

  1. Nedim 8 Mayıs 2017
  2. Nida 26 Mayıs 2017
  3. Derya 1 Haziran 2017
    • Ahmed 29 Haziran 2017
  4. Fahri 8 Haziran 2017
  5. haluk 11 Temmuz 2017
  6. İlyas 20 Temmuz 2017
  7. Suat 25 Temmuz 2017
  8. Ragıp 9 Ağustos 2017

Cevap Ver