9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

2 yaşından önce çocuğumu kreşe vermek faydalı mı?

2 yaşından önce çocuğumu kreşe vermek faydalı mı?

Çocuğumuzu hangi yaşa geldiğinde kreşe vermeliyiz? 2 yaş öncesi kreşe vermek zararlı mı?

Hayatımızın en önemli varlığı çocuklarımız için her şeyin en iyisini ve en doğrusunu düşünmeye çalışırız. Anneler doğum izni süresince çocuklarına gözlerinden sakınarak bakarlar sonra bir anda çalışma vakti geldiğinde ailede bakacak birileri yok ise kara kara acaba ne yapmalıyım diye düşünmeye başlarız. Kimsenin çocuğumuza bizden iyi bakamayacağı düşüncesi bakıcı yada kreş konusunda bizi daha da zorlar hale gelir.

4-5 aylık iken kreş çocuk için zor olacağından maddi imkanlarımız çerçevesinde bakıcı arayışına gireriz. 1 sene bakıcı ile devam ettikten sonra çocuğumuz 1,5 yaşına geldiğinde sürekli oyun oynamak isteyecek ve evde sıkılmaya başlayacak. Siz ebeveyn olarak acaba çocuğum evde artık kendini geliştiremiyor bir şeyler öğrenemiyor mu acaba kaygısına kapılabilirsiniz. Sonrasında sürekli kreşe başlama yaşı kaç olmalı gibi sorular ile kendimizi buna hazır hissedip hissetmediğimizi anlamaya çalışırız.

Peki 2 yaşından önce çocuğumuzu kreşe vermeli miyiz?

Biraz önce belirttiğimiz gibi kendi yaptığımız kuruntular sonrasında kreş araştırmasına girdiğimizde orta gelir sınıfına hitap eden 2 yaş öncesi bakım yapan çok fazla kreş olmadığını göreceksiniz. Gelir seviyeniz biraz yukarılara çıktığında alternatifler daha fazla olmaya başlamakta olup, isim yapmış kreşleri tercih etmek durumunda kalabilirsiniz. 2 yaş öncesi ideal kreşler Avm ve site konseptinde faaliyet gösteren kreşler olarak nitelendirebiliriz.

İsim vermeden kendi yaşadığım bir olay paylaşmak isterim sizlerle. Bende aynı şekilde kreş arama eğiliminde iken gittiğim bir kreşte 3 tane 1,5 ile 3 yaş arasında değişen çocukların bir masada ellerine bir boyama defteri verildiğini en yüksek seviyede çalışan bir vantilatörün direk çocukların üzerine çevrildiğini görünce vazgeçtim diyebilirim aslında.

Çocuğunuz ufak olduğu için henüz ne istediğini yada ne istemediğini net belirtemediği için onun için zararlı bir durumda başındaki ablanın tavrına göre bir hayat sürecektir. O yaşta ufak çocukların üstüne vuracak şekilde vantilatörün açık olması bana çok mantıklı gelmedi. O gün kreş fikrimizden vazgeçerek bakıcı arayışına hız vermek zorunda kaldık.

BUNUNLA İLGİLİ:  Altın Alırken Vergi Kesintisi Ödemeden Kurtulabilir Miyim?

Ebeveyn dışında 2 yaş öncesi kreşe vermek ne kadar faydalı sorusuna kreş sahipleri dahil önermiyorlar. Nedeni kreşler 2 yaşa kadar kreş hizmeti verdiklerini belirtmelerine rağmen öğrenciler genellikle 2 yaş üstü oluyorlar. Çocuğunuz diğer arkadaşlarından daha küçük olacağı için her etkinliği güzel bir şekilde yapamayabilir. Diğer arkadaşlarının geride kaldığını hissetmesi onun gelişimi için olumsuz etki yaratacağı için imkanınız olduğu sürece en az 2,5 yaşına kadar bakıcı ile beraber bakımının devam etmesi daha faydalı olarak nitelendiriliyor. 

2 yaş altındaki çocuklar henüz net konuşmaya başlayamamış, yada tuvalet eğitimini henüz almamış olabileceğinden sorun olabilecek sebepleri arttırabiliriz. O yüzden bir süre daha evinizde yada aileniz ile birlikte eğitici oyunlar ile onun gelişimini hızlandırmak kreşe hazırlık sürecinde çocuğunuz için daha faydalı olacaktır. 0-2 yaş için ve 2 yaş kreş fiyatları 700-1000 TL arasında fiyat talep ediliyor. İsim yapmış kurumların fiyatları ise 1000-2000 TL arasında fiyatlandırılıyor.

Bu bilgiler ışığında uzmanlara göre kreş yaşı 3 yaş ve sonrası olarak önerilmekte olup, eğitimci görüşleri en önemlisi ebeveyn olarak size ne kadar mantıklı gelip gelmediğini kıyas yaparak karar vermeniz olacaktır. İyi bir gelecek için çocuklarımıza verebileceğimiz en iyi olanakları sunmak ailesi olarak her zaman vazifemiz olacaktır.

Elimizden geldiğince en azından 2-3 yaşına kadar aile eşrafından mümkünse annesi tarafından bakım konusunda faydalanabilmek olmalı. Tabi 2 yaşın altında olan çocuk kreşe gidemez diye bir kural yok, bu sorunun üstesinden gelebilecek bir çocuğunuz var ise gözünüz arkada kalmadan mecburi olarak kreş imkanlarından faydalanabilir siniz.

 

İlginizi çekebilecek alternatif yazılarımız;

Çocuk hesabı nasıl açılır?

Çocuğuma en iyi bakıcıyı nasıl bulurum?

Çocuğum için en doğru yatırımı nasıl yaparım?

About Author

Finansçı

1 Comment

  • Röportaj gayet güzel ve akıcı olmuş teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir