1 March 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

4.5G geçiş öncesi Sim kart değişikliği yapmayı unutmayalım

4.5G geçiş öncesi Sim kart değişikliği yapmayı unutmayalım

BDDK Bilgi Sistemleri Uyum Daire Başkanlığı, Bankaları 4.5G teknolojisi sonrası tüketiciyi bilgilendirmesi konusunda uyardı.

1 Nisan 2016 itibariyle devreye alınması planlanan 4.5G teknolojisi devreye alındıktan sonra bu teknolojiye uyumlu olmayan sim kartı olanların Bankacılık işlemlerinde problem yaşayabileceğinden erken önlem alınması konusunda bilgilendirdi. Mevcut işleyişte sim kart değişikliği sonrası İnternet Bankacılığı kullanımı esnasında sorunlar yaşanıyor ve Banka ile iletişime geçerek sorunları giderebiliyor sunuz.

Bankalar ile iletişime geçerek atm,çağrı merkezi yada şube yönlendirmeleri sonrası hesaplarda oluşan blokelerin kaldırılması konusunda süreç yönetiliyor. Tabi bu işlemler makul seviyelerde olduğu sürece hızlı bir şekilde bloke kaldırım işlemleri ve sistemde gerekli tanımların yapılması çok zaman almıyor.

4,5 G Teknolojisi ne zaman devreye alınacak?

1 Nisan 2016 itibariyle 4.5G sistemine geçişin yapıldığı anda gerekli sim kart değişikliği yapmayan tüketicilerin sorun yaşaması halinde toplu olarak Bankalara bloke kaldırım taleplerinin fazla olacağı öngörülüyor. Buna ek olarak sistemde yaşanacak kaos ihtimali sonrası Dolandırıcılık şebekelerinin bunu bir fırsata dönüştürmemesi adına Mart ayında tüketicinin detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini duyurdu. O yüzden 4.5G teknolojisine geçiş sonrası dolandırıcılık maillerinin tarafınıza gelecek olması durumunda kişisel bilgilerinizi bilmediğiniz kişiler ile paylaşılmaması gerekiyor.

Tüketicinin son dakikaya kalmadan 4.5G teknolojisi henüz aktif olmadan işlem yapan müşteriyi İnternet Bankacılığına girişlerde uyararak gerekli bilgilendirmenin yapılması bekleniyor. O yüzden 1 Nisan 2016 itibariyle sorun yaşamamak adına Sim kart değişiklilerinin Mart ayı içerisinde gerçekleştirilmesi tüketici adına faydalı olacaktır.

Cep telefonu hat satışı gerçekleştiren firmaların sim kart değişikliği konusunda Tüketiciyi erkenden uyararak hediye kampanyalar ile 4.5G ile uyumlu sim kart değişiklikleri yapması konusunda reklamları izliyoruz. Bu kampanyaları takip ederek tarafınıza en uygun kampanya eşliğinde sim kart değişikliklerini yaparak bu yoğunluğa takılmadan Banka hesabınızdaki bloke kaldırım işlemlerini yapabilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Beşiktaş Deniz Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

 

Cep telefonu Sim kart değişikliği sonrası İnternet Bankacılığı işlemlerinde oluşan blokeyi nasıl kaldırabilirim? yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/cok-tiklanan/cep-telefonu-sim-kart-degisikliginde-banka-hesabimda-olusan-blokeyi-nasil-kaldirabilirim/

 

About Author

Finansçı

1 Comment

  • 4.5 g dediler durdular arkadas interneti su gibi goturuyor hikaye

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir