12 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Aralık 2016 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Kasım Rakamları

Aralık 2016 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Kasım Rakamları

Her ayın 3’ünde Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanmakta olan Üfe ve Tüfe rakamlarına göre kira artış oranı Belirlenmektedir. TÜİK tarafından açıklanan Kasım Üfe-Tüfe verilerine göre Aralık 2016 kira artış oranı kaç olması gerekiyor açıklamaya çalışalım.

Ev sahipleri ve kiracılar arasında düzenlenen kira kontratına istinaden belirlenen kira artış oranı sabitlenerek mutabakata varılması durumunda, sözleşmenin bitiş yani yenileme tarihinde mutabakata varılan oran üzerinden kira artışı gerçekleştirilir. Fakat kira sözleşmesinde herhangi bir sabit oran belirlenmedi ise her ayın 3′ ünde açıklanmakta olan verilere göre 2016 yılı Aralık kira artış oranı yapılacak zam o ay açıklanan verilere göre yapılmaktadır.

Kasım 2016 Üfe-Tüfe rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Aralık 2016 kira artış oranı ne kadar olmalı?

Borçlar Kanununun 344. maddesi gereği kira zammının hangi oran ile yapılacağına dair açıklamada; Kira zam oranı gerçekleşecek ay için Tüik tarafından açıklanmakta olan Üfe oranını aşmayacak olarak belirtilmiştir. Borçlar kanununda ilgili madde gereği ne kadar kira artışı yapılması gerektiği belirtilmesine rağmen Tüik tarafından açıklanan verilerde aylık değişim, bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim rakamları yada 12 aylık ortalamalara göre değişim oranları açıklanmaktadır. Tüik tarafından açıklanan veriler çeşitli olunca kiracı tarafında da ev sahibi tarafında da acaba hangi oran kullanılacak soruları kafalarda karışıklığa sebep olabiliyor.

Tüik aracılığı ile açıklanan oranlara göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira artış oranı uygulanması gerektiği belirtilirken, Yargıtay’ ın bu konu ile ilgili açıklaması ise on iki aylık ortalamaya göre yapılması gerektiği yönündedir. Kira artışı hesaplama yapacak olan tüketici, 2016 tefe tüfe oranlarını kullanarak kira artış süreçlerinde kullanabilmektedir. Aralık ayında yıllık kira artışı yapacak olan kiracılar için kullanılacak oran on iki aylık ortalama oranlarıdır. Bu açıklamalar sonrası Yargıtay tarafından açıklanan rakamlara göre kira artış oranı yapılması gerektiği anlaşılmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Turkuaz Kart Nedir? Turkuaz Kart Nasıl Alınır? Turkuaz Kart Başvuru Süreci

Aralık 2016 Kira Artış Oranı – Üfe Tüfe Kasım Rakamları

Açıklanan Kasım 2016 Üfe Tüfe rakamları sonrası, Aralık 2016 kira artış oranı detayları ektedir;

Tüfe Kasım 2016 (Tüketici Fiyat Endeksi)

Bir önceki aya göre değişim oranı: %0.52

Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim: %6.78

Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim: %7.00

On iki aylık ortalamalara göre değişim: %7.79 artış.

Üfe Kasım 2016 (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi)

Bir önceki aya göre değişim: %2,00 artış

Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim: %6.76 artış

Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim: %6.41 artış

On iki aylık ortalamalara göre değişim: %3.93 artış

aralik kira artis oranı
Aralık Kira Artış Oranı

Aralık 2016 Konut kira artış oranı 

Yukarıda belirtilen rakamlara göre tefe tüfe 2016 Kasım ayı oranları ve Yargıtay’ ın kararı sonrası yüzde 3.93 kira artışı yapılması gerekmektedir. 2016 Aralık ayı kira zam oranı tekrar üzerinden geçmek gerekir ise kira sözleşmesine istinaden % 3.93 kira artış oranı uygulanması gerekmektedir. Son 2 aylık değişimi analiz edebilmeniz için ekteki yazılarımız faydalı olacaktır.

Örnek ile açıklamak gerekir ise;

1.000 TL kira ödeyen kiracı, Aralık 2016 ayında yapacağı kira artış oranı sonrası 1.039,30 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

İş yeri kira artış oranı Aralık 2016

İş yeri için yapılması gereken kira artış oranı işlemleri de Tüik tarafından duyurulan Üfe oranları ışığında yapılmakta olup, %3.93 işyeri kira artışı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için düzenlenen kira sözleşmeleri daha detaylı olarak düzenlenmekte olup, kiracı ve mülk sahibi tarafından ortak alınan karara göre, Tüfe oranları ile yada üfe oranları ile kira zammı yapılması konusunda mutabakata varılabilir. Bu durumda kira sözleşmesinde anlaşılan rakam dikkate alınarak kira artış oranı yapılabilmektedir.

Örnek ile açıklamak gerekir ise;

BUNUNLA İLGİLİ:  Bıyıklı Abi iddaa tahmini

1.000 TL kira ödeyen işyeri kiracısı, Aralık 2016 ayında yapacağı kira artış oranı sonrası 1.039,30 TL olarak ödeme yapması gerekecektir.

Tüik verilerinden alıntı yapılmıştır.

 

Kasım 2016 Kira zam oranı ne kadar yapılması gerekiyor? yazımızı okumak için tıklayın

Kasım 2016 kira zam oranı

About Author

Finansçı

4 Comments

  • Aralık kira artış oranı bir önceki aya gore azda olsa yükselmiş. Zaten kira artış oranı bence çok makul seviyelerde fahiş zam donemi bitti artık!!

  • Kira artış oranı güzelde her ev sahibi bu oranları kullaniyormu. İsine gelmeyince kiraya bu kadar zam yaparsan devam et yoksa ek boşalt diyorlar . iki arkadaşım bu kira artış oranları yüzünden evi tahliye etmek zorunda kaldılar.

  • Milletçe dayanışma içinde olduğumuz bu dönemde mülk sahipleri de kira artışı yapmazlar ise daha iyi olur. Buradan çağrıda bulunmak istiyorum kira artışları bir süre ertelensin.

  • Aralık kira zammı makul bir oran gibi geldi bana. Her ay açıklanan kira artış oranı bu şekilde ise kiracılar çok memnundur bu durumdan.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir