11 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Foto Galeri

Ayasofya müzesinin görülmeye değer güzelliği

Ayasofya müzesinin görülmeye değer güzelliği

İstanbul’da gezilecek yerlerin en başında gelen Ayasofya müzesi gelir desek yanlış olmaz herhalde.Dünyadaki mimarlık tarihinden bugünlere kadar ayakta kalan eşsiz anıtlar arasında yer alan Ayasofya müzesi, Devasa mimarisi ve ihtişamı,büyüklüğü ve komplike bir yer olması açısında Sanat dünyasında çok büyük yeri vardır.

Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yaptığı en büyük kilise olmakla beraber, bulunduğu yerde 3 kere inşa edilmiştir. İlk yapılışında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmıştır, 5. yüzyıldan sonrasında ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak isimlendirilmiştir. Ayasofya Bizans İmparatorluğu süresinde Büyük hükümdarların taç giydiği ve başkentin en büyük kilisesi olarak katedral olarak devam etmiştir.

Ayasofya müzesini nasıl gezebilirim derseniz eğer?

Ayasofya müzesi girişinde satılan müzekartı satın alarak gezebilirsiniz. Alacağınız müze kart 1 yıl geçerli olup TC. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300 adet müze ve örenyerini ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. 1 yıl boyunca tüm kültürel gezintilerinde kullanabileceğiniz müzekartı 40 TL ye satın alabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı ile özel ilk ve orta öğretim okullarına ait geçerli kimlik kartı olan öğretmenler, 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için Müzekart fiyatı üzerinden yarı yarıya indirim sağlanır. Kimlik belgeniz ile müze kart satış noktalarından 20 TL ye indirimli müze kartı satın alabilirsiniz.

Bu kültürel mirası gezebilmek ve öğrenebilmek için çok büyük bir fiyat olmayıp, alına müze kart ile 300 e yakın müze ve gezilecek bir çok yere bu kart vasıtasıyla girebilirsiniz.

iyi gezmeler

 

 

BUNUNLA İLGİLİ:  Büyükada da gezilip görülecek yerler
About Author

Finansçı

8 Comments

  • 2 sene önce bir tur ile gezme şansım oldu. İstanbul’a gezmeyen gelenlerin kesinlikle gitmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

  • Her türkün görmesi gereken bir yer,gezerken yanımda biri mimar
    diğeride arkeolog olan iki arkadaş ile gezme şansım olunca bir başka güzel oldu

  • gidip görmek istediğimn yerlerin başında geliyor,istanbula gittiğimde uğrayacağım mutlaka

  • Vay be ayasofyanın bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum

  • ayasofya gibisi varmı tarihin bize b ıraktıgı mukemmel bir miras..

  • ayasofya belkide dünyanın en eski ayakta kalan yapıtlarından ama tarihi ve geçmişi kendisi gibi eski. Kaç medeniye ve savaş görümüş bu mabet gerçekten görülmesi gereken yerlerdn

  • Tr de yaşayıpta hala buraları görmeyen var mı bilmiyorum kesinlikle şahaser

  • çok güzel bir hizmet yapanlaradan Allah razı olsun

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir