Kredi Notu (Kkb) sorunlarım için hangi birimle görüşmeliyim?

Kredi notu (kkb) bizi Bankalara tanıtan bir araç, peki Kredi notu ile ilgili sorun yaşadığımızda bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Hepimiz yıllar boyunca Finans hayatımızda kullandığımız ürünlerin ödemesini özenle yapmaya çalışırız.Bazen işler yolunda gitmez ödeme dengemiz bozularak sorunlar yaşamaya başlayabiliriz. Kredi notu (kkb) bu durumda bir ayna vaziyeti görerek bizi karşı tarafa sunar. Tabi bu kimi tüketici için olumlu yüksek puan olarak yansırken, kimilerimiz için o kadar iç açıcı olmayabilir. Bazı durumlarda ise kötü gidişe dur demenize rağmen kkb ‘nize yansıması hale geçmişte kalabilir. Tabi durum böyle olunca hem Banka tarafında alacağınız ürün konusunda sorun yaşayabilir siniz hemde ihtiyacınızı gideremeyebilir siniz.

Kkb (Kredinotu) hatalı bilgi gösterimi yaptığında nasıl düzeltebilirim?

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi sorunlu bir dönem sonrası kkb kaydı olumsuz hale gelen, gecikmeye düşen, yada takip kodu atılan durumlar söz konusu olabilir. İlerleyen dönemde bu ödemeleri düzelterek sorunsuz bir kredi notuna dönüştürebilir siniz. Oluşan kredi talebinizde Bankaya kendinizden çok emin olarak gitseniz de daha önceki dönemde sorun yaşadığınız bir kredi-kredi kartı gecikmesi yada takip kodu karşınıza çıkabilir. Siz borcu kapattığınızda kkb kaydında da bu kodun düzeltilmiş olması yada silinmesini beklerken neden hatalı gösterim olabilir.

Bankalar tarafında yaşanan olumlu yada olumsuz ödemeler ve gecikmeler Banka tarafından belirli periyotlar da (Şu anda günlük) Kredi Kayıt Bürosuna bildirim yapılır. Verilen bu bilgiler neticesinde ödeme performansınız ölçülerek adınıza bir kkb kaydı oluşturularak puanlama yapılmaktadır. Sorumuza tekrar dönecek olursak sorun giderilmiş olmasına rağmen halen kkb kaydınıza olumsuz gözükebilir. Banka yetkilisi size hangi Banka olduğu hakkında net bilgi veremez çünkü kkb kaydınızda Banka isimleri A,B,C,D gibi kodlar ile belirtilir. Tüketici sorunun hangi Bankadan kaynaklandığını hatırlıyor yada biliyor ise direk o Banka ile iletişime geçerek hatalı gösterimin düzeltilmesi konusunda yardım talep edebilir.

Fakat bazen hiç bilmediğiniz yada hatırlamadığınız ufak bir rakam sorunlu hale gelerek kredi notunuzu düşürerek kkb kaydını olumsuz hale getirebilir. Esas sorun olabilecek durum burada ortaya çıkmaktadır. Sorunun hangi Bankadan kaynaklandığını bilmediğiniz için kiminle iletişime geçeceğiniz konusunda sorunlar yaşayabilir siniz. Acil krediye ihtiyaç olması durumunda ise çok kısa sürede bu sorunu halletmek gerekmektedir.

Kkb kaydınızı olumsuz hale getiren fakat sorunun hangi Bankadan kaynaklandığını bilmediğiniz durumlarda hangi kurum ile iletişime geçmek gerekir? Bu kayıtlar Türkiye Bankalar Birliği neznindeki Risk Merkezi yada Kredi Kayıt Bürosu Aş‘ ye başvurarak sorunun hangi Bankadan kaynaklandığını öğrenerek o Bankaya başvurunuzu yaparak sorunlu hale gelen kkb kaydınızı düzeltebilir siniz. Risk Merkezi bünyesinde kayıtlar 5 yıl boyunca saklanmakta olup problemin hangi Bankadan kaynaklandığı bilgisini öğrenebilir siniz.

Bu tarz olumsuz sorunlar yaşamamak adına düzenli olarak Kredi notu (kkb) bilgilerinizi kontrol etmenizde fayda var. Bazen hiç kullanmadığınız bir Bankada adınıza açılmış olan bir kredili mevduat hesabının takibe aktarımı yada kredi kart ödemesinin yapılmamasından kaynaklı sorunları görebiliyoruz. 

 

 

 

 

5 Yorumlar

  1. Meliha 20 Ekim 2016
  2. Polat 2 Aralık 2016
    • Finansçı 2 Aralık 2016
  3. Ramazan 12 Şubat 2018
    • Finansçı 13 Mart 2018

Cevap Ver