14 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

İpotekli ev satılır mı? Satış sonrası kredi ödeme tablosu değişir mi?

İpotekli ev satılır mı? Satış sonrası kredi ödeme tablosu değişir mi?

Konut kredisi çekerek satın almış olduğunuz evi satabilir misiniz? Konut satışı sonrası kredi ödeme tablosu değişir mi? İpotekli evin satışı sonrası Bankaya bunu bildirmek zorunlu mu?

Son dönemde herkesin ortak söylediği 1 oda olsun ama bir evin olsun cümlesi sanırım. Durum böyle olunca kimi vatandaş peşin para ile kimi vatandaş ise konut kredisi çekerek konut alımı gerçekleştirebiliyor. Bu konut alımlarının bazıları oturmak için bazıları da yatırım amaçlı satın alınabiliyor. Kredi ile satın alınmış olan ve Bankanın ipoteği bulunan konut satılırsa süreç nasıl gerçekleştiriliyor.

İpotekli konut satışı yapılabilir mi? 

Yukarıda da belirttiğimiz yatırım amaçlı kredi ile satın alınan konut alımlarında gerekli prim yaptığı düşünülen konutların satışı gerçekleştirilebiliyor. Bu satışlarda alıcı taraf kredi ile satın alacak ise Bankalar arasında yapılan yazışmalar sonrası kapama bakiyesi birinci derece ipoteği olan Bankaya gönderilerek, yeni kredi kullanan Bankaya ipotek devri gerçekleştirilir.

Bu süreçte konut satan kişinin Bankasında birinci derece ipotek olurken, satın alan kişinin Bankası ikinci derece ipotek kaydı işleterek satış ve kredi işlemler gerçekleştirilir. Sonrasında satan kişinin Bankası kredi riski kapandığı için ipoteğini fek eder ve diğer Bankanın ipoteği birinci dereceye yükselir.

İpotekli konut satışı sonrası Bankaya bildirim zorunlu mu?

İpotekli konutun satışının peşin olarak yapılması halinde Bankanın bu işlemden haberi olmayacaktır. Tüketicinin bu işlem sonrası Bankaya bildirimi zorunlu değildir fakat ilgili Tapu Müdürlüğü satış sonrası konut üzerinde ipoteği bulunan Bankaya bu konuta ait satış işleminin gerçekleştiğine dair bildirim yapar. Banka Tapu Müdürlüğü tarafından gelen yazıya istinaden eski ve yeni malike ihtarname gönderimi yaparak süreç hakkında bilgi ve yönlendirme yapar. Kredi riski kapatılmadığı sürece Bankanın ipoteği devam edecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Cizre ve Yüksekova İl olacak mı?

İpotekli konut satışı sonrası kredi ödeme tablosu değişir mi?

Üzerinde ipotek olan konutun satışı peşin olarak gerçekleşmesi durumunda Tapu Müdürlüğü tarafından Bankaya ipoteği bulunan konutun satışının gerçekleştiğini bildirir. Banka bu bildirime istinaden kredili müşterisine ihtarname gönderimi yaparak Kredi ödeme tablosunun değiştirilmesi gerektiğini ve bunun için Bankaya gelmesi konusunda tüketiciyi bilgilendirir.

Konut kredisi kullanımlarında kredi ödeme tablosunda BSMV ve KKDF yoktur. Satış sonrası kredi konut kredisi özelliğini kaybettiği için konutun satış tarihi sonrası taksitlerden BSMV ve KKDF alınması gerekmektedir. Kredi riskinin kapatılmaması halinde Banka konut üzerindeki ipoteğini kaldırmaz, kredi tahsilatlarında ise KKDF ve BSMV tahsil etmeye başlar. 

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir