15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Ekim 2015 kira zam oranı açıklandı ne kadar zam yapmam gerekiyor?

Ekim 2015 kira zam oranı açıklandı ne kadar zam yapmam gerekiyor?

Ekim 2015 Üfe oranı açıklandı, Ekim 2015 kira zammı ne kadar olması gerekiyor?

Konut kira artışının hangi veriye göre yapılacağı ve nasıl yapılacağı Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Borçlar Kanunu ’nun 344. maddesinde belirtilmiş. Bu düzenlemede kira sözleşmelerinin yenileneceği dönemde uygulanacak artış bir önceki kira yılında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış/ oranını geçmeyecek şekilde hesaplanmalıdır.

ÜFE ’yi geçmeyecek diye belirtilmesine rağmen kanunda bir önceki yıldaki değişikliğe göre mi yoksa ortalama orana göre mi yapılacağı belirtilmediği için hem kiracılar da hem de ev sahiplerini ikiye bölmektedir.

Tüketici Fiyat endeksini ve Üretici Fiyat endeksini her ay TUİK açıklıyor. Kira artışı konusunda TUiK bir önceki yılın aynı ayına göre belirtilen oran dahilinde kira zammının yapılmasını iletmesine rağmen, Yargıtay TUİK verilerindeki 12 aylık ortalama oranlara göre kira zammı yapılması gerektiğini iletmektedir. TUİK ‘in belirttiği karar kira zammını belirleyici değil, burada Yargıtay’ ın kararı bağlayıcı olarak nitelendirilmektedir.

O yüzden 2015 Ekim ayına ait kira artış oranı Yargıtay’ ın bildirimine göre %5,92 olarak dikkate alınmalıdır.

Örnek vermek gerekir ise,

1.000 TL kira da oturan bir vatandaş bu ay itibariyle kira zammı yapacak ise kirası 1.059,20 TL olacaktır.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ekim 2015

TÜFE’de (2003=100) 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,89, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,21, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,95 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,80 artış gerçekleşti

Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi( Yİ-ÜFE), Ekim 2015

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %1,53 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,81 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,92 artış ve 12 aylık ortalamalara göre %5,92 artış gösterdi.

BUNUNLA İLGİLİ:  Restoranlardaki yüksek fiyatlar için Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz

2015 Ekim ayında kirasına zam yapacak olanlar yüzde 5,92 oran üzerinden zam yapmaları gerekiyor.

About Author

Finansçı

2 Comments

  • Ihtiyaciniz yoksa zam yapmayin ey ev sahipleri. Yuz yuz elli lira sizi zengin etmez ama kiraciya kulfet olur.

  • Ev sahibim ekstra zam yapmak istediği için iki senedir oturduğun evden oldum. Kira artış oranının yaninda bunun kontrolünü yapan da bir sistem olmalı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir