Ayasofya müzesinin görülmeye değer güzelliği

İstanbul’da gezilecek yerlerin en başında gelen Ayasofya müzesi gelir desek yanlış olmaz herhalde.Dünyadaki mimarlık tarihinden bugünlere kadar ayakta kalan eşsiz anıtlar arasında yer alan Ayasofya müzesi, Devasa mimarisi ve ihtişamı,büyüklüğü ve komplike bir yer olması açısında Sanat dünyasında çok büyük yeri vardır.

Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yaptığı en büyük kilise olmakla beraber, bulunduğu yerde 3 kere inşa edilmiştir. İlk yapılışında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmıştır, 5. yüzyıldan sonrasında ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak isimlendirilmiştir. Ayasofya Bizans İmparatorluğu süresinde Büyük hükümdarların taç giydiği ve başkentin en büyük kilisesi olarak katedral olarak devam etmiştir.

Ayasofya müzesini nasıl gezebilirim derseniz eğer?

Ayasofya müzesi girişinde satılan müzekartı satın alarak gezebilirsiniz. Alacağınız müze kart 1 yıl geçerli olup TC. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300 adet müze ve örenyerini ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. 1 yıl boyunca tüm kültürel gezintilerinde kullanabileceğiniz müzekartı 40 TL ye satın alabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı ile özel ilk ve orta öğretim okullarına ait geçerli kimlik kartı olan öğretmenler, 18 yaşın üzerindeki öğrenciler için Müzekart fiyatı üzerinden yarı yarıya indirim sağlanır. Kimlik belgeniz ile müze kart satış noktalarından 20 TL ye indirimli müze kartı satın alabilirsiniz.

Bu kültürel mirası gezebilmek ve öğrenebilmek için çok büyük bir fiyat olmayıp, alına müze kart ile 300 e yakın müze ve gezilecek bir çok yere bu kart vasıtasıyla girebilirsiniz.

iyi gezmeler

 

 

8 Yorumlar

  1. Emre 27 Ekim 2015
  2. Ayça 27 Ekim 2015
  3. Hakan 21 Kasım 2015
  4. Elif Yankeser 24 Aralık 2015
  5. seda 7 Ocak 2016
  6. selim 23 Ocak 2016
  7. Emre 29 Ocak 2016
  8. tekin 30 Ocak 2016

Cevap Ver