Bankalar Arası Altın Hesabı Transferi Yapılabilir Mi?

Tüketici tarafından merakla beklenen Altın eft yada Altın havale işlemleri konusunda 2012 yılından bu yana kısmi gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bankalar arası eft yapılır mı? diye soranlara şu an için olumlu bir açıklama yapmak zor. Altın hesabı transferi konusunda 2012 yılında BDDK tarafından hazırlanan taslak çalışma ile Bankalar arası gram altın transferi yada bir diğer ifadeyle altın hesabından altın hesabına eft işlemi için çalışmalar dört yılı geçmesine rağmen halen devam ediyor. 

* Altın transferi nasıl yapılır? Altın eft’si ücreti ne kadar? Okumak için tıklayın.

Altın’ın son dönemde her alanda olduğu gibi en gözde yatırım araçlarından biri olması, Bankalar tarafından farklı süreçler ile daha ilgi çekici bir hale getirilmesi sonrasında Altın üzerinde planlanan detaylar da o ölçüde artış göstermektedir. Bankalarda açılacak altın hesabı ile birikim yapabilme vadeli altın hesabı ile bu birikimlere faiz yada kar payı eklentisi ile altın yatırımları farklı bir boyuta getirildi.

Altın işlemlerinin Bankalar nezdinde bu ölçüde büyümesi kuyumcular tarafında endişe yaratmaya yetti bile. Birde cumhuriyet altını yada gram altını olarak altın hesabı transferinin söz konusu olması kuyumculuk sektöründe daralma olacağını ve işten çıkarmalar ile sektörde kaos etkisi ihtimalini doğurdu. Bankalar altın işlem hacminin eft süreci ile çok daha hızlı bir şekilde büyüyeceğini öngörürken, kuyumcular tarafında sektörü nasıl etkileyeceği merak uyandırmaya devam ediyor.

Bankalar Arası Altın Hesabı Transferi Yapılabilir Mi?

Türkiye Bankalar Birliği nezdinde Elektronik Altın Transferi Çalışma Grubunda yıllardır üzerine Tbb ‘de toplantılar yapılsa da bir türlü mutabakata varılamadığı belirtiliyor. Altın eft olur mu? Sektör içinde kimi Bankaların, bankadan bankaya altın havalesi yani eft olarak gönderilecek altının saflık kısmında anlaşamadıkları konuşuluyor. Durum böyle olunca bu süreçte yıllardır bir arpa boyu yol gidememiş gözüküyor. Sektörde söz sahibi olan bir kaç Banka tarafından alınan bilgide çalışmaların devam ettiği, fakat bir orta yolu bulunarak altın eft sürecinin en kısa zamanda başlayacağı konusunda beklentilerini ilettiler. 

Altının bir ödeme aracı olarak kullanılması senaryosu ile çıkılan yolda altın eft işlemleri için tüketici biraz daha bekleyecek gibi gözüküyor. Hurda altın işinde fazlasıyla başarılı olan Bankalar eft sürecinin gerçekleşmesi sonrası altın hesabı transferi pazara farklı bir tat getireceği kesin gibi gözüküyor. 

Altın havale olur mu?

Eft sürecinin aksine Altın havale işlemleri kısa bir sürede entegre olarak kullanılmaya başlandı. Bankaların hurda altın kampanyaları sonrasında eksper aracılığı ile teslim aldığı altınları müşteri hesaplarına aktarım yapabilmeleri için kısa sürede hayata geçirilen hesaplar arası altın transferi yeteri kadar ilgi gördü diyebiliriz. Altın fiyatlarında yaşanan oynaklık sonrası tüketici kuyumcudan çeyrek altın almak yerine hesabında satın aldığı gram altını kendi hesabında yada farklı hesaplara havale yaparak yatırımlarını dağıtım yapabilir hale geldi.

Hangi Bankalarda Altın havale işlemi yapılabilir?

Şu anda sektöre yön veren bir çok Banka hurda altın işinde yer aldığı için altın havale işlemlerini süreçlerine entegre ettiler. Bu bankalardan örnek vermek gerekir ise; İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Teb, Denizbank, Kuveyt Türk Katılım, Albaraka Türk, Vakıfbank gibi bir çok bankada altın havale işlemi gerçekleştirilebiliyor. Genellikle altın havale işlemlerinden masraf almamayı tercih ettiklerini söylesek yanlış olmaz sanırım.

Hesaba Altın havalesi yapan Firmalar var mı?

Şu an sistemde pay sahibi olan İstanbul Altın Rafinerisi aracılığı ile bir çok Bankada işlemler gerçekleştirilebiliyor. İstanbul Altın Rafinerisinin neredeyse hurda altın işi yapan tüm Bankalarda hesabının olduğunu var sayarsak Bankaların dışında gram altın hesaba havale yapabilen onaylı neredeyse tek firma diyebiliriz İAR için. Bankalarda satın alınan gram altın fiyatlarını beğenmeyen yada çeyrek altın gramına göre altın gramını hesaplayarak bu fiyatı yüksek bulanlar için İstanbul Altın Rafinerisi firmasından satın alınan gram altınların fiziksel olarak teslim almadan gram altın olarak Banka hesaplarına aktarılması konusunda işlemler yapılabiliyor.

altin eft olur mu

Altın Eft Olur mu?

Bunun yanında hepsiburada yada farklı sitelerde altın satışı yaparak, bu satın alınan altınları çalıştıkları bankalarda havale yapabildikleri konusunda tüketiciye bilgiler verebiliyorlar. Bu işlemlerde İAR gibi, firmaların Bankalarda açmış olduğu hesaplardan, altın satışı sonrası altın havale işlemi yaparak tüketici hesaplarına aktarımlar sağlanabiliyor. Tabi bu işlemlerde Banka isimlerini görmek sizi işlemleri yaparken Banka tarafından yapılıyor yanılgısına düşürmesin.

Bankaların bu işlemler konusunda bilgisi bile olmama ihtimali mevcut. Sebebine gelince her tüketici altın hesabından bir başka hesaba altın havalesi yapabilir. Yani altın satın aldığınız firma Banka ile ilgili her hangi bir anlaşması olmasa da hesabınıza havale olarak gram altın aktarımı yapılabilir. Bu işlemlerde dikkat edilecek husus bu tarz işlem yapacağınız firmanın ne kadar güvenli olup olmadığını araştırmak olmalıdır. O yüzden bu işlemlerde Banka adını görmek sizin için yeterli olmamalı ve araştırmanızı ona göre yapmanız daha faydalı olacaktır.

 

Bankada altın hesabı nasıl açılır? yazımızı okumak için tıklayın

Altın hesabı nasıl açılır?

 

 

 

11 Yorumlar

 1. Ercan 15 Aralık 2016
 2. Vildan 29 Aralık 2016
 3. Zehra 2 Ocak 2017
 4. Mithat 4 Ocak 2017
 5. Uras 5 Ocak 2017
 6. Zihni 5 Ocak 2017
 7. tuğrul 6 Ocak 2017
  • Salih 11 Nisan 2017
 8. Salih 11 Nisan 2017
 9. Ahmet yılmaz 4 Temmuz 2017
 10. selim 19 Ekim 2017

Cevap Ver