15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Vadeli Hesaptan Para Çekme Faiz Almaya Engel Mi?

Vadeli Hesaptan Para Çekme Faiz Almaya Engel Mi?

Yatırımlarını vadeli mevduat olarak yada vadesiz mevduat olarak değerlendirenler tarafından en çok merak edilen konulardan biridir, Vadeli hesaptan para çekme faiz almaya engel mi? konusu. Geçtiğimiz yıllarda Bankacılık sisteminde bu kadar çeşitli ürün yelpazesi olmadığından tüketici vadeli hesaptan para çekme durumunda, vade sonunda alacağı faizden vazgeçmek durumunda kalıyordu. 

Vadeli hesap nedir? diye konuya başlamak gerekir ise, belirlenen bir vadede Banka hesabınızda tutulan mevduatın faizi ile beraber geri ödenmesini sağlayan hesaplardır vadeli hesap. Tüketicinin vadeli hesap açılışı öncesinde Banka ile anlaştığı faiz oranı ile yatırımları değerlendirilir ve vade sonunda faizi ile tüketiciye ödenir.

Vadeli hesaptan para çekme faiz almaya engel mi?

Gelişen dünyada yenilikçi Bankalar sayesinde tüketici lehine üretilen bu ürünler ile vadeli hesap faiz kaybı minimum seviyelere indirdi diyebiliriz. Tüketici tarafından en çok sorun yaşanan durumlardan bir kaç örnek vermek gerekir ise, vadeli hesaba para yatırma vadeyi bozar mı? ve vadeli hesaptan vadesiz hesaba para aktarma işlemi sonrasında faiz alıp alamayacağı. Biraz öncede belirttiğimiz gibi yenilikçi bir çok bankanın geliştirdiği vadeli hesaplar şu anda tüketiciye her anlamda istediği ürünü sunabilecek hale geldi diyebiliriz. 

Bankacılık sistemi içerisinde yerini alan bir çok ürün sayesinde tüketicinin talebine göre bir çok ürün mevcut. Tüketici vadeli hesaptan para çekme işlemi yapmak istediğinde İş Bankası, Akbank, Garanti, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank uygulamaları gibi sektöre yön veren bir çok bankada vadeli hesaptan para çekme işlemi olması halinde müşterinin faiz kaybına uğramaması adına para çekilebilir vadeli hesap ürünlerini sisteme entegre ettiler. Bu vadeli hesap ürünü sayesinde vade içerisinde ilgili vadeli hesaptan para çekme işlemi yapılması durumunda müşteri faizi birikmeye devam ederek vade sonunda faiz ödemesi yapılmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Fenerbahçe kendi evinde yeni sezona iyi bir başlangıç yaptı

Tabi bu tür para çekilebilir vadeli hesaplar, diğer vadeli mevduat hesaplarına göre daha düşük faiz oranları ile açılmaktadır. Tüketici için hem vade içinde parayı kullanabilmek hemde faizini almak ana amaç olduğu için bu tarz ürünler son dönemde rağbet görmektedir. Tabi bu hesaplar dışında standart vadeli hesap açılışı sonrasında para çekme işlemi yapmak istemeniz halinde yani vadeli hesap erken kapama yapmak istediğinizde alacağınız faiz işlemeye devam eder fakat tüketiciye vadesiz mevduat hesabı faiz getirisi yani %0,25 oran ile hesaplama yapılarak ödeme yapılır. (Talep edilmesi halinde)

Vadeli hesabın bağlanması Banka tarafından atlandığında ne olur?

İlk bölümde tüketicinin tercihleri konusunda bilgi vermeye çalıştık fakat Bankaya bilgi verdiğiniz halde vadeli hesap açılışı yapılmadığı durumlarda ne yapılması gerekiyor. İlk vadeli hesap açılışında müşteri talimatı esas olup genellikle Banka tarafından talimat talep edilmektedir. Sonrasında müşterinin farklı bir talebi olmaması durumunda aynı vade aralığında Banka tarafından vadeli hesap tekrar açılmaktadır. 

Bankalar bazı durumlarda cuma günleri vade dönüşü olan hesapları vadesiz de bırakarak bankaya vadesiz getirisi bırakmaya çalışırlar. Sonrasında çalışan personelin dikkatsizliği yada vade dönüşünde olası unutma hallerinde ilgili tutar vadeli hesap açılmadığı için açıkta kalabilir. Bu durumda tüketici Banka ile iletişime geçerek uğradığı faiz kaybı konusunda talepte bulunması gerekmektedir. Tüketiciden kaynaklanan sorunlardan oluşan durumlarda vadesiz mevduat getirisi ödeme yapılırken Banka tarafından yapılan hatalarda tüketicinin faiz kaybı giderilmeye çalışılır. 

Bu işlem yönetmelik ile ne kadar uyuşmasa da tüketiciyi mağdur etmemek adına hesaplama yapılarak faiz kaybı müşteri hesabına aktarılır. Tabi bu uygulama her Bankada olmasa da özel bankalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Aksi takdirde müşterinin zararının karşılanmaması durumunda mevduatını çekerek farklı bir Bankaya aktarabilmektedir. O yüzden Bankalar bu konuda tüketiciyi mağdur etmemek adına gereken özeni göstermeye çalışırlar.

BUNUNLA İLGİLİ:  Burçin Terzioğlu İlker Kaleli Sevgililer günü paylaşımı

Vadeli hesaba para yatırma vadeyi bozar mı?

Standart vadeli hesap açılışlarında ilgili hesaba para yatırma yani para ekleme yapılamaz. Fakat para çekilebilir mevduat hesaplarında dönem içinde para çekme işlemi yapılabilirken para yatırma işlemi de yapılabilmektedir. Para yatırma tarihi itibariyle vadeli hesap için faiz birikmeye devam ederek vade sonunda bu bakiye içinde faiz ilgili hesaplara aktarılacaktır. Vadeli faiz getiri hesaplama yapılırken ilgili tutarın yattığı tarih itibariyle yeni bakiye ile faiz hesaplama işine devam edecektir.

Tüketici kısa vade içinde para çekeceğini bildiriyor ise o zaman aylık vadeli hesap açılmayarak kırık vadeli hesap açılışı gerçekleştirilir. İlgili vadeli hesaplar tüketicinin çekeceği tarihi ibraz etmesi durumunda o tarihe göre vadeli hesap açılışı gerçekleştirilerek erken kapama yapılması da engellenmiş olmaktadır. Bu tarz işlemlerde hem Banka sonrasında faiz aktarımı gibi durumlar ile karşılaşmaz iken tüketici de ihtiyacı olduğu tarihte mevduatını kullanma şansına sahip olur.

vadeden once para cekmek
Vadeden önce para çekmek

Parayı vadeli hesaba yatırmanız durumunda para çekilebilir mevduat hesabı açılmış ise sorun yaşanmazken, standart vadeli hesap açılışlarında bu işlem gerçekleştirilemez. Bu bakiyeler ile kırık vadeli hesap açılışları açılarak ilk açılan vadeli hesabın vade tarihinde birleştirilerek tek vadeli hesap olarak açılmaya devam edecektir. Vadeli hesaptan para çekme işlemlerinde uygulamalar her Bankaya göre değişkenlik gösterebilmekte olup her bankada aynı durumu beklemek bize fayda sağlamayacaktır.

 

 

 

 

About Author

Finansçı

3 Comments

 • Bir önceki yazınız vadeli hesap nedir konulu olana bu tarz bir soru yoneltmistim.Soruma cevap almış bulunmaktayım.Vadeli hesaptan para çekme faiz almaya engel mi bu sorunun cevabını verdiğiniz için teşekkürler.Tüm bankalarin bu yönde uygulamalar içerisinde bulunmasini bekliyoruz.
  Katılım bankalarında vadeli hesap uygulaması diğer bankalardaki uygulamalara benzerlik gosteriyormu bu konuda yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba,
   Katilim Bankalarında isleyiste diğer bankalarla eşdeğer seviyelere geliyor. O tarafta işleyiş biraz daha geriden geldigi için iade aksiyonu ayni olmayabilir.
   Saygılarımızla.

 • Bankamatikten vadeli hesaptan para çekme işlemi yapmak istediğinizde her bankanın işlemi kolay olmayabiliyor. vadeli hesaptan para çekme iş bankası akbank halkbank denizbank gibi bir çok bankada internet bankacılığı ve atm den kapamaya izin veriyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir