Fibabanka yabancı ortaklar ile el sıkıştı

Hüsni Özyeğin Finansbank ile yaptığı büyük satıştan sonra Fibabanka adı altında yeni Bankası ile faaliyetlerine devam ediyor. Finansbank da yaptığı toplu satış dan farklı olarak bu sefer yeni Bankasında 2 ortak alarak yoluna devam etme kararı aldı.Dünya Bankası Kuruluşu IFC ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Fibabankaya ortaklıkları için ‘Sermaye İştirak Sözleşmesi’ imzalandı. Ortakların ortaklık payı tek başına %9,95 olarak hesaplanmış olup, iki kurum ile yapılan sözleşme sonrası %9,95 oran ile %19.90 oranında anlaşma yapılması konusunda anlaşılmış olup,Sermaye artışı yolu ile kurulacak ortaklık Resmi kurum onayları sonrası gerçekleştirilecek

Ifc Başk.yardımcısı Dimitris Tsitsigaros Dinamik ve rekabetçi bir sektör olan Tükiye pazarında ilk sıradaki 10 Banka zaten piyasanın yüzde seksenbeşi diyebiliriz. Artık iş ortağımız olan Fibabanka için rekabet konusunda destek vereceklerini iletti.

Fibabanka ile ilgili konuşan Hüsnü Özyeğin anlaşmış oldukları EBRD ve Dünya Bankası kuruluşu IFC yapılan ortaklık anlaşması sonrası alacağımız katkı ile Fibabankayı bekledikleri büyüme hedeflerine çok daha hızlı oluşturacaklarını söyledi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’de tarım bölgelerinde faaliyette bulunan Kobi müşterilerine kullandırılması için 100 milyon dolar kredi imkanı sunmuştu. Fibabanka aldığı bu güçlü ortaklar ile piyasada yine adından çokça söz ettirecek desek yanlış söylememiş oluruz.

Fibabanka, Dünya Bankası Kuruluşu IFC  ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD kurumlarına devredeceği %20 oranında hisse ile gücüne güç kattı diyebiliriz.

5 Yorumlar

  1. alican 24 Ekim 2015
  2. Seyhan 25 Ekim 2015
  3. hüseyin 26 Ekim 2015
  4. tarık 27 Ekim 2015
  5. ahmet nedim 28 Ekim 2015

Cevap Ver