Hazine Bonosu- Devlet Tahvili nedir?

Yatırım araçları olarak kullanılan Hazine Bonosu -Devlet Tahvili nedir? Devlet Tahvili işlemleri nasıl yapılır? Hazine Bonosu-Devlet Tahvili’ nin üzerinden geçmek gerekir ise şu şekilde açıklamaya çalışalım;

Devlet Tahvili nedir?

Devlet İç Borçlanma senetlerinde vadesi bir yıl ve bir yıldan uzun olanlara Devlet Tahvili denir.

Hazine Bonosu nedir?

Devlet İç Borçlanma senetlerinde vadesi bir yıldan az olanlara Hazine Bonosu denir.

(DİBS) Devlet İç Borçlanma senetleri nedir?

Hazine Müsteşarlığı aracılığı ile yurt içi piyasalarda ihraç edilen Borçlanma senetlerini ifade etmekte olup, Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Halka arz yada İhale şartları ile gerçekleşmektedir. Devlet, alacaklı olan DİBS sahibi olanlara kupon ödeme tarihi ve vade bitiminde Borçlu olduğu tutarı ödeme yapar. Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) vade bitimine kadar ikincil piyasada kurum yada şahıslar tarafından alış satış yapılabilmektedir.

Dövize Endeksli Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) nedir?

Hazine Müsteşarlığı tarafından İç Piyasada ihraç edilen ve döviz cinsine endeksli tahvile Döviz Endeksli Devlet İç Borçlanma Senetleri adı verilir. Bu tahviller için faiz ve anapara ödeme işlemleri TL olarak yapılır. Hazine Müsteşarlığı aracılığı ile, İç piyasada YP (Yabancı Para) üzerinden ihracı gerçekleştirilen Döviz Cinsinden Devlet İç Borçlanma Senetlerinde anapara ve kupon ödeme işlemleri ihraç olunan döviz üzerinden gerçekleştirilir.

Tüfe’ye Endeksli Devlet Tahvili nedir?

Tüfe Endeksli Devlet Tahvili, getiri konusunda garanti sağlamak adına yatırımcılara bu tarz bir seçenek sunar. Hazine Müsteşarlığı ilk kıymet ihracında belirlenmiş olan kupon faizine ek olarak Hazine tarafından ilan edilmekte olan Referans endekslerine göre kupon döneminde Enflasyon farkı eklenmektedir. Bu tarz bir ekleme ile Tahvillerde anapara ödemelerinde değer kaybı yaşanmaz.

Devlet Tahvili- Hazine Bonosunun özellikleri nelerdir?

 • Orta ve uzun vade de olan Borçlanma senedidir.
 • Türkiye Cumhuriyeti Hazine aracılığı ile ihracı gerçekleştirilen Devlet Tahvili ve Hazine Bonolarında Anapara ve Faiz geri ödemeleri Devlet tarafından gerçekleştirilmektedir.
 • İkinci el piyasası mevcut olup çoğunlukla likit olurlar.
 • Satışların aracılığı Merkez Bankası tarafından yapılır.
 • Arzı Hazine Müsteşarlığı tarafından gerçekleştirilir.
 • Kuponlu olanlar ise 1 yıl, 3 ve 6 ayda bir faiz ödemeli olmaktadır.
 • Vade sonu gelmeden nakde çevrilmek istendiğinde, o an itibariyle piyasa şartlarına göre getiri değişebilmekte olup, ilk yatırdığınız bedelden daha az bir bedel aktarılabilir.

Devlet tahvili ve Hazine Bonolarının mantığı vade sonuna kadar elinde bulundurarak, orta ve uzun vade için değerlenmekte olup Anapara ve faiz konusunda kazanç talep eden müşteriler için avantaj sağlamaktadır. Fakat vade öncesinde bozum yapmak isteyenler için beklentiyi karşılamayacak tutarlar hesabınıza aktarılabilir. O yüzden Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili ile yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için Vade sonunu beklemeleri konusunda öneride bulunabiliriz.

 

Emekli maaş aktarım kampanyalarında en avantajlı Banka hangisi? yazımızı okumak için tıklayın.

Emekli Maaş Kampanyaları 

 

10 Yorumlar

 1. tatar 28 Haziran 2016
  • Vvbnnm 13 Ocak 2017
  • ssssssss 31 Ocak 2017
 2. meryem 18 Temmuz 2016
  • Vvbnnm 31 Ocak 2017
 3. Asım 9 Kasım 2016
 4. Rahmi 9 Kasım 2016
 5. Rahmi 9 Kasım 2016
 6. Ggggh 12 Kasım 2016
 7. Asım 16 Kasım 2016

Cevap Ver