İcra masrafları 2016 yılında ne kadar oldu?

İcra işlemleri için 2016 yılında ne kadar masraf ödenmesi gerekiyor?

Umarım uğraşmak zorunda kalmazsınız ama alacağınızı tahsil edemediniz ve icra yolu ile almak zorunda kaldınız. Bu süreç biraz sancılı olup, işlemler ile uğraşmak İcra dairelerinde başvuru harçları, İcra emirlerinde icranın yerine getirildiğinde ödenen harçlar, tahsil harcı, haciz sonrası ödenen paralardan ödenen harçlar, rehinli mal yada hacizli malların satılarak nakde çevrilmesi sonrası ödenen harçlar, tahliye taleplerinde gerçekleşmesi sonrası ödenen harçlar, icra emrinin teslimi sonrası ödenen harçlar, icra emriyle menkul teslimi sonrası ödenen harçlar gibi bir çok harç sıralayabiliriz aslında.

İşlemlerin yürümesi için harç bedellerinin ödenmesi işlemlerinin takibinin iyi yapılması gerekiyor. Bazen dosyalar bir yerde takılıp kalabilir, burada icra takibini avukat yapıyor ise dosyasını sürekli kontrol etmesi takıldığı yerde devreye girmesi gerekir.Peki 2016 yılında icra harçları ne kadar oldu? İcra işleminiz var ise tutarları ve oran üzerinden tahsil edilen harçları bilmeniz faydanıza olacak olup maddeler halinde üzerinden geçelim. 2017 İcra ve İflas Harçları yazımız ilginizi çekebilir.

2016 İcra Harç tutarları;

  • İcra Başvuru Harcı (29.20) Türk Lirası
  • Değeri belirli olmayan icra takiplerinde icra yerine geldiğinde ödenen harç (29.20) Türk Lirası
  • Değeri belirli olan icra takiplerinde değer üzerinden ödenen tahsil harcı

— İcra emri veya ödeme emri tebliğ edildikten sonra haciz öncesi ödenen para için (%4,55)

— Haciz gerçekleştikten sonra ve satış öncesi ödenen para için (%9,10)

— Haciz edilen yada rehin konan malların satılarak nakde çevrilmesi sonrası tahsil edilen para için (%11,38)

— Resmi ve Özel müsseseler memur ve çalışanlarının ücret, maaş, günlük ve sair hizmet gelirlerinin haciz edilmesi ile tahsil edilen para için (%4,55)

— Takip talebi olmayan alacaklılar için İcra ve İflas kanununun 125. maddesi 3.fıkrası sebebi ile tahsil edilen para için (%2,27)

— Gayrimenkul ve gemi tahliyesi ve teslimi sonrası;

& İcra emrinin tebliği sonrası tahsil edilen para için (%2,27)

& Tahliye ve teslim icra işlemi sonrası yapılması halinde (%4,55)

— Menkul teslimlerinde;

& İcra emrinin tebliği sonrası tahsil edilen para için (%2,27)

& İcra işlemi sonrası teslim edilmesi halinde (%4,55)

— Konut finansmanı sonrası oluşan alacaklar ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığının rehin ile temin ettiği alacaklar için takip işlemlerinde tahsil harçları yüzde 25 oranında uygulanır.

  • İdare Harçları (Haczi yapılan gayrimenkullerin idaresi, kira sözleşmeleri düzenlenmesi ve tutulan hesaplar için) (20,20) Türk Lirası

Yukarıda detayı verilen icra harçlarına ek olarak, bu icra işlemlerinin İcra dairesi dışında memur tarafından gerçekleştirildiği her işlem için (68,50) Türk Lirası tahsilatı yapılır.

 

Banka hesabınıza haciz geldiğinde hesabınızdaki parayı kullanabilir misiniz yazımız faydalı olabilir

Haciz gelen Banka hesabı kullanılabilir mi?

3 Yorumlar

  1. Serdar 13 Ocak 2016
  2. erhan 14 Ocak 2016
  3. cezim 18 Ocak 2016

Cevap Ver