Konut satışları neden düşüyor faizler ne zaman düşer?

Eylül ayında açıklanan Türkiye konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,1 geçen aya göre yüzde 17,7 oranında düştü. TÜİK tarafından açıklanan verilerde eylül ayında yaşanan konut satışları ağustos ayında yaşanan konut satışlarına göre yüzde 17,7 oranında düşüş gösterdi. Rakamlar üzerinden konuşmak gerekir ise Eylül ayında gerçekleşen 92.483 konut satışı 2014 Temmuz ayından bu yana en yüksek gerilemeyi gösteriyor.

2015 yılı içinde sadece Ocak ayında düşüş kaydeden konut satışı diğer aylarda artan bir ivme ile artış kaydetmiş olup, Ağustos ayında düşüş sinyallerini vererek yüzde 6.5 artış göstermişti. TÜİK verilerinde kredili konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,5 gerilediği açıklandı.

Açıklanan istatistiklere göre konut satışlarında İstanbul,Ankara,İzmir olarak sıralama gerçekleşirken, en az konut satışının yapıldığı il 11 konut ile Hakkari oldu.

Uzman görüşlerinde konut satışlarının neden düştüğü seçim ile ilişkilendirilmekte olup, seçim sonrası açığın kapatılarak hızlı bir şekilde yükseleceğine dair görüşler mevcut. Her seçim döneminde insanların beklemede kaldığını sonrasında satın alımlara devam ettiği istatistikler ile kontrol edilebilir şeklinde bildirildi.

Türkiye’de konut satışı neden azaldı, insanlar artık ev almıyorlar mı?

Ülkemizde son bir kaç aydır seçim ile yatıp kalkar olduk, siyası belirsizlik her sektörde olduğu gibi konut sektörünü de olumsuz şekilde etkilemiş olarak gözüküyor. Konut faizleri 0,70-0,80 aralığında kullandırılabilirken şu anda 1,15-1,20 aralığının altında konut kredisi faiz oranı alamıyorsunuz. Aslında insanlar bu kadar faiz ödemedikleri için konut alımına kısa süreli bekleme durumuna geçmiş gibi gözüküyor. Seçim sonrası siyaset üzerindeki belirsizliğin ortadan kalkması sonrası faiz oranlarında yaşanacak düşüş sonrası konut alımının tekrar hızlanması beklenebilir. Zira kafamızı ne tarafa çevirirsek çevirelim bir proje yada gökdelenler yapıldığını görebiliyoruz. Bu işi yapan kesim henüz piyasanın alıma doymadığını düşündüğü için konut yapımı aynı hızı ile devam ediyor.

Yabancıya konut satışı neden düştü ve ne kadar konut satışı yapıldı?

TÜİK tarafından açıklanan verilerde Eylül ayında yabancılara konut satışı da düşüş ile sonuçlandı. Eylül ayında ülkemizde en çok konut alımı gerçekleştiren ülke Irak olarak gerçekleşti. Sonrasında sırasıyla Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya olarak gerçekleşti. Ülkemizde son dönemde yaşanan terör saldırılarının yabancıların ülkemizde konut alımını yavaşlattığı olarak yorumlanabilir.

4 Yorumlar

  1. selattin 27 Ekim 2015
  2. Serkan 29 Ekim 2015
  3. kerim 30 Ekim 2015
  4. selma 1 Kasım 2015

Cevap Ver