Kredi kartımda bilgim dışında yapılan işlemlerde ne yapmalıyım?

Kredi kartınızdan bilginiz dahilinde olmayan bir işlem yapıldığını farkettiniz ne yapmalısınız?

Hepimizin başına gelebilecek olan sizin bilginiz dahilinde olmayan bir harcama tutarını kredi kartınızda gördüğünüz de ilk yapmanız gereken Bankanız ile iletişime geçerek sorunu bildirmeniz gerekmektedir. Banka bu bildiriminiz sonrası Kredi Kartı Harcama itiraz formu adı altında bir form doldurmanızı talep edecektir. Bu formu bankanıza ibraz etmeniz halinde işlemin gerçekleştirildiği iş yerinin bankasına iletilir.

İş yeri bu işlem ilgili belgeleri veya kontrollü alışveriş sms onayı gibi detayları cevap olarak aktarmak durumundadır. İş yeri kartınızdan yapılmış olan işlemlere ait belgeleri ibraz edemediği takdir de işlem tutarı kadar Bankası tarafından kendisine rücu edilir.

Bu rücu etme işlemi Chargeback yada ters işlem olarak adlandırılmakla birlikte her bankaya göre farklı prosedürü yoktur. Bu prosedüre göre bankaların talep ettiği evrakların belirtilen süre zarfında bankaların chargeback servisine iletilmesi gerekmekte olup, sonrasında iş yerinin alışverişe ait işlemin güvenlik unsurlarına göre yapıldığını ispatlayabiliyor olması gerekmektedir.

Tekrar üzerinden geçmek gerekir ise kart sahibinin itirazı işyeri bankasına iletilir,bu bildirim sonrası belirlenen süre içerisinde belgeler talep edilir. İş yerinden itiraza ait belgeler teslim edilir ise ilgili tutarın iade edilmesi gerekmez fakat belirtilen sürede evraklar iletilmez yada yeterli görülmez ise ilgili tutar iş yeri hesabından alınarak itiraz eden Bankaya iletilir.

Chargeback olduğunda hangi belgeleri teslim etmek gerekiyor?

En sık karşılaşılan chargeback işlemi, işlemin kendi rızası dışında yapılmadığına dair olan taleplerdir. Bu durumda firmanın elinde en net belge sözleşme yada yazılı bir evrağa kart sahibinin imzasının olması gerekmektedir. Tabiki bu imza işlemi satın alan kart sahibine ait olması gerekmektedir. Farklı biri tarafından imzalanmış kargo belgesi yada sözleşmenin geçerliliği olmayacaktır.

Hizmet alımlarında Kart sahibinin bu hizmeti satın aldığına dair imzalı belge olması ve bu belgede kart bilgilerine ait detaylar işleme ait tarih tutar bilgilerinin olması satıcı için kurtarıcı detaylar olacaktır. Belgelerin teslimi sonrası işyeri ve kart sahibi bankalar tarafından gerekli değerlendirmeler yapılacaktır. İptal ve iade işlemlerine karar verilmesi halinde işlem yapılan karta iade işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Chargeback işlemleri riski her zaman mevcut olup, bu riski azaltmak için önlemler firmalar tarafından alınabilir, bu örneklerden biride 3D Secure  Visa ve Mastercard E-Ticaret için geliştirdiği güvenlik standartıdır. Sanal pos bu standartlara uygun hale getirilirse chargeback riski azalmış olacaktır.

Chargeback başvurusunda nasıl haklı olursunuz?

Kart sahibi tarafından değerlendirmek gerekir ise yapmış olduğunuz alışverişe ait sözleşmede imzanız yada 3D güvenlik yöntemiyle yapılan bir alışverişiniz yok ise chargeback işleminde haklı olmanız muhtemeldir. O yüzden yapılan işleme ait chargeback başvurunuzu bir an önce yapmanız faydanızadır.

Kredi kartı harcama itiraz formu- Chargeback başvuru formu örneği;

chargeback basvuru formu, kart harcama itiraz formu

Kredi Karti Harcama itiraz formu

Emekli maaş aktarım kampanyalarında en avantajlı Banka hangisi? yazımızı okumak için tıklayın

Emekli maaş aktarım kampanyaları

12 Yorumlar

 1. melda 25 Temmuz 2016
 2. bc 15 Kasım 2016
  • harun 26 Mayıs 2017
 3. Burak 16 Kasım 2016
  • Türkay Mazlum 8 Haziran 2017
 4. Oğuzhan 8 Haziran 2017
  • Eyyüp 8 Ağustos 2017
   • Eyyüp 8 Ağustos 2017
  • Eyyüp 8 Ağustos 2017
   • Mustafa 16 Ağustos 2017
    • Eyyüp 31 Ağustos 2017
    • Eyyüp 31 Ağustos 2017

Cevap Ver