Varislerden bir tanesi ödeme için onay vermiyorsa ne yapabilirim?

Vefat eden yakınıza ait parayı Bankadan çekmek istediğinizde varislerden biri ödeme için onay vermezse ne yapabilirim mi diyorsunuz

Vefat eden bir yakınınız ile ilgili ölüm belgesi alarak Noter yada Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunarak Veraset ilamı çıkardınız. Bu arada Bankalara başvuruda bulunarak vefat eden yakınınıza ait bakiye bilgilerini öğrendiniz ve bu bilgiler ışığında bedellerin vergisini ödemek adına Veraset intikal vergi dairesine başvurdunuz.

Gerekli harçları ve mirasa ait vergi tutarı yatırıldıktan sonra mirasçıların Bankaya başvuru yaparak ilgili tutarları çekmesi gerekir. Yasada mirasçıların Bankalardaki parasını varislerin bir kişiyi vekil tayin ederek çekmeleri yada hepsinin bir araya gelerek tutarı çekmeleri gerekiyor.

Varislerden bir yada bir kaçı ödeme için sorun çıkardığında ne yapmalıyım?

Tüm işlemlerinizi hallettikten sonra Bankadan ilgili tutarı çekmek için bir varis sorun çıkarır ise ilgili tutarı çekemezsiniz. Bu durumda yapılması gereken Ortaklığın giderilmesi davası olacaktır. Mahkemeye başvuru da bulunarak ilgili davayı açtığınızda çıkacak karar sonrası tek tek şahsınıza düşen payı çekebilmeniz için karar çıkarılması gerekiyor.

Yukarıda belirttiğimiz çözümün yanı sıra varisler arasında yaşanan husumetlerde Bankalar kendi Hukuk ekiplerinden alınacak onay ile kendi içlerinde verebilecekleri kararlar ile ödeme yapabiliyorlar. Tabi bu her Bankaya özel bir durum olmadığı için işlem yapacağınız Banka için bu konunun iyice araştırılması gerekmektedir. Bu yöntem ile ödeme yapılması durumunda her varis için düşen pay kadar veraset intikal vergisi yatırmanız konusunda talep edilebilir.

 

Vefat eden yakınınıza ait parayı Bankadan nasıl alabileceğinize dair ekteki yazımız faydalı olabilir;

https://www.kucukpara.com/banka-hesaplari/vadesiz-hesaplar/vefat-eden-yakininiza-ait-parayi-bankadan-nasil-alabilirsiniz/

 

 

8 Yorumlar

  1. Mert 27 Ocak 2016
  2. raci 28 Ocak 2016
  3. okan 29 Ocak 2016
  4. ali 31 Ocak 2016
  5. nedim 1 Şubat 2016
  6. SERGEN 2 Şubat 2016
  7. emin 8 Şubat 2016
  8. cemil 11 Şubat 2016

Cevap Ver