Yeni Kimlik Kartı ile Bankada hesap açabilir miyim?

Pilot bölgede kullanıma başlayan Yeni Kimlik Kartı ile Bankada hesap açılışı yapılır mı? Yeni Kimlik Kartı ile Bankacılık işlemleri yapabilir miyim?

Pilot bölgede kullanıma başlayan yeni Kimlik Kartı artık hayatımıza girdi. Fakat beraberinde sorularla gelmeye başladı, tüketici tarafından en çok sorulan sorulardan biri olan Yeni Kimlik Kartı ile Bankacılık işlemi yapabilir miyim? oldu. Yeni kimlik kartı kullanıma başladı fakat gerekli mevzuat değişiklikleri yapılmadığı için henüz her alanda işlem yapılamıyor.

Bankacılıkta ve hayatımızdaki en büyük risklerden biri olan sahte kimlik kartı sorunu düşünüldüğünde Bankaları bu konuda haklı bulmamak imkansız.

Yönetmelikte Gerçek Kişiler için Kimlik tespitinde geçerli kriterler aşağıdaki gibi;

Gerçek kişilerde kimlik tespiti

MADDE 6– Gerçek kişilerin kimlik tespitinde;

İlgilinin Adı, Soyadı, Doğum yeri ve tarihi, Uyruğu, Kimlik belgesinin türü ve numarası, adresi ve imza örneği, varsa telefon numarası, faks numarası, elektronik posta adresi, iş ve mesleğine ilişkin bilgiler ile Türk vatandaşları için bu bilgilere ilave olarak Anne, Baba adı ve T.C. kimlik numarası alınır.

Yeni kimlik karti ile bankada işlem yapılıyormu

Yeni Kimlik Kartı ile Bankada hesap açabilir miyim?

Yeni Kimlik Kartı üzerinde mevzuat da belirtilen kriterler sağlanmadığı için Bankalar Yeni Kimlik Kartı ile işlem yapmak istemiyorlar. Henüz tam anlamıyla süreç oturmadığı için sahte Kimlik Kartı ile işlem yapmamak adına mevzuatta belirtilen diğer Kimlikler ile işlem yapmayı tercih ediyorlar.

Bir kaç Banka yetkilisinden alınan bilgide Masak yetkililerine konu ile ilgili bilgi verildiği gerekli mevzuat değişikliğinin yapılması konusunda talepte bulunulmuştur. Tabi bu durum tüketici nezdinde memnuniyetsizlik yaratmakla beraber şu an için çok fazla seçenek yok gibi gözüküyor. Uygulanabilecek çözüm ise, ya mevzuat değişikliği yapılması yada Yeni kimlik kartlarına mevzuat da belirtilen kriterlerin eklenmesi olacaktır.

Yeni Kimlik Kartının sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Şu an kullanımda olan Nüfus Cüzdanlarının sahte olup olmadığına dair kimlikteki ince detaylar mevcuttu, ek olarak Nüfus Cüzdanı doğrulama yaparak Nüfus Müdürlükleri ile bağlantılı olarak gerekli kontroller yapılabiliyor.

Fakat Yeni Kimlik Kartı için şu anda bildirilen bir kontrol noktası mevcut değil, muhtemelen ilerleyen süreçte Kimlik Kartında bulunan çip sayesinde gerekli bağlantılar yapılacaktır.Bu süreci zamanla takip ederek öğreneceğiz gibi gözüküyor.

 

 

Emekli maaş aktarım kampanyalarında en avantajlı hangisi? yazımızı okumak için tıklayın

https://www.kucukpara.com/hesap-isletim-ucretleri/emekli-maas-aktarim-kampanyalarinda-en-avantajli-hangisi/

10 Yorumlar

 1. Meri 6 Nisan 2016
 2. Cafer 7 Nisan 2016
 3. recep 7 Nisan 2016
  • banker 7 Nisan 2016
 4. cenk 7 Nisan 2016
 5. Ümit 8 Nisan 2016
 6. selim 8 Nisan 2016
 7. mumin 14 Nisan 2016
 8. alp 15 Nisan 2016
 9. Salih 5 Eylül 2018

Cevap Ver