13 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Hamileler Antibiyotik içebilir mi?

Hamileler Antibiyotik içebilir mi?

Sağlık problemlerinden dolayı gebelikte Antibiyotik kullanmak gerekirse ne yapılmalı? Hamile bayanlar antibiyotik kullanabilir mi?

Gebelik döneminde en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan biri olan ilaç kullanımıdır. Hamilelik döneminde yada hamile olduğunuzu bilmediğiniz dönemler Antibiyotik kullanmak bebeğe ve vücuda ne zarar verebilir.

Hamile olduğunuz dönemde sağlık sebeplerinde dolayı Antibiyotik kullanmak gerekir ise ne yapmalısınız. Öncelikle yapmanız gereken gebeliğinizi kontrol eden doktordan bilgi almanız olacaktır.

Hamilelerin geçirdiği hastalıklarda antibiyotik kullanılmaz ise geçirdiği enfeksiyona göre erken su gelmesi, zar yırtılması, erken doğum gibi farklı riskler oluşabileceğinden gebelikte kullanılması gereken antibiyotik kullanımı gerekebilir. 

Gebelikte kullanılan B grubu antibiyotikler için gebeliğe zarar vermediği deneylerde kontrol edilmiş olup güvenli olduğu dile getirilmektedir.  B grubu antibiyotikler ile idrar yolu iltihapları, diş apseleri, sinüzit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilmektedir. 

Gebelik döneminde en çok kullanılan antibiyotikler hangileri?

  • Penisilin grubu antibiyotikler olarak adlandırılan Augmentin ve Duocid bu grupta en güvenilir antibiyotikler olarak gösterilmektedir.
  • Sefalosporin grubu antibiyotikler olarak adlandırılan Cefatin ve Zinnat bu grupta gösterilmekte olup penisilin grubu antibiyotikler kadar güveli olduğu belirtilmektedir.

İnternet tarafından yapılan araştırmalara göre Antibiyotik kullanımına yada kullanmama konusunda karar verilmemelidir. Her ilaç her hasta için aynı etkiyi göstermeyeceğinden Uzman hekim görüşüne göre ne yapılmasına karar verilmesi hem anne hemde bebek için en doğru karar olmalıdır.

 

 

Bankada çocuk hesabı nasıl açılır? yazımızı okumak için tıklayın.

https://www.kucukpara.com/banka-hesaplari/cocuk-hesaplari/cocuk-hesabi-nasil-acilir/

BUNUNLA İLGİLİ:  Haziran 2018 Kira Artışı Ne Kadar?
About Author

Finansçı

1 Comment

  • hamilelik te antibiyotik kullanımı gerçekten çok önemli. Çünkü yanlış kullanılmış bir ilaç direk olarak bebekte zarar olarak kendini gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir