Çocukların göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız?

Yaz ve İlkbahar aylarında güneş ışınları, çiçek tozları , polenler, alerji derken çocukların göz sağlığı önem kazanıyor. Çocukların göz sağlığını korumak için ne yapılması gerekiyor?

Baharda polen ve çiçek tozlarının artışı, yazın güneş ışınlarının dik ulaşması sonrası alerjik sorunlar daha sık izlenmektedir. Çocuklarımızı göz alerjisi ve güneşten korumak için neler yapılması gerekiyor?, bunların üzerinden geçmeye çalışalım;

  • Güneş konusunda alerjisi olan çocuklarımız için güneş gözlüğü yada gözleri koruyacak şekilde şapka kullanımı önem arz etmektedir,
  • Yaz aylarında arpacık rahatsızlığında ve kirpik ile sorun yaşayan çocuklarımızın sayısı arttığından, gün içinde sürekli çocuklarımızın yüzünü yıkayarak kirpiklere bebe şampuanı ile mesaj yapılması öneriliyor,
  • Özellikle küçük çocuklarımıza İpad ve Akıllı telefonları mümkünse vermeyerek, ama bunu engelleyemiyor iseniz kullanım sürelerini kısa tutmanız gerekmektedir.
  • Denizde ve havuzda gözlerini açmamaları konusunda çocuklarımızı uyarmalı, bu faaliyeti yapacak olanlar için deniz gözlüğü ile yapılması sağlanmalıdır.
  • Göz problemi olan çocuklarda, özellikle göz tembelliği olanlarda tedavi sürecinde ara vermeden tatil boyunca göz kapama işleminin aksatılmaması gerekmektedir.
  • Göz kuruluğu olan çocuklarımızda alerjik bir hastalık olabileceğinden doktor tedavisi ile bu sürecin atlatılması gerekmektedir.

Göz Hastalıkları Uzman Doktorların çocukların yaşadığı göz sorunlarına ile ilgili çözüm önerilerini sizlerle paylaşmaya çalıştık. Göz tedavisi geciktirilmemesi gereken rahatsızlıklardan olup, çocuklarımızda erken tedavi özellikle göz tembelliklerin de etkili sonuçlar doğurmaktadır. Güneş ışınlarına birebir maruz kalmamaları için Şapkasız ve gözlüksüz çıkmamak çocuklarımızın göz sağlığında önemli rol almaktadır.

 

 

 

 

 

 

2 Yorumlar

  1. Basak 28 Kasım 2016
  2. VartolU 6 Ağustos 2018

Cevap Ver