18 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Hgs kaçak geçiş uyarısı verdiğinde ne yapmalıyım?

Hgs kaçak geçiş uyarısı verdiğinde ne yapmalıyım?

Eğer Hgs’nizde bakiye olmadan yada Hgs’niz olmadan kaçak geçiş yaptınız ve gişelerde kaçak geçiş uyarısı aldıysanız ilk yapmanız gereken şey ya HGS satın almanız yada mevcut HGS nizde bakiye olup olmadığını kontrol etmek olmalı. Son dönemlerde hesabında bakiye olduğu halde HGS kaçak geçiş uyarısı vererek geçen kullanıcılarda hesabından 13,50 TL çekildiğine dair bir çok şikayet kaydı var. Bu tarz bir durum ile karşılaşmanız durumunda hgs@kgm.gov.tr mail adresine mail,444 11 17 çağrı merkezine yada 0 312 801 04 04-0 312 801 05 05-0 312 801 06 06 nolu faks numarasına HGS İTİRAZ FORMU eşliğinde bildirimde bulunmalısınız. İlgili personel hesap bilgilerinizi ve giriş çıkış bilgilerinize bakarak hatalı tahsilat yapıldığını gördüklerinde hesabınıza iade işlemlerini gerçekleştiriyorlar.
Hgs hesabınızda bakiye var ise ceza vs durumu ile karşılaşmazsınız fakat hesabınızı iyi kontrol etmediğiniz takdirde ekstra ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Eğer HGS niz yok ise ve kaçak geçiş yaptı iseniz ne yapmanız gerekiyor?
Eğer HGS’niz yok ise 7 gün içinde kaçak geçiş bedelini ödemeniz gerekmektedir. Ödememeniz durumunda o güzergahın en uzun mesafesine ait tutarın 11 katı ceza ile karşılaşmanız mümkün. O da 165 TL ye denk gelebilir, o yüzden çok ufak bir tutara kapanacak olan borcunuz için cezai duruma düşmeden ödeme yapılması faydanıza olacaktır. Siz normal geçiş ücreti olan 1,80 TL nin 11 katını öderim diye hesap yaparken ortalama 15 TL üzerinden 11 kat ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kaçak geçiş durumunda HGS nasıl satın alabilirim?

Kaçak geçiş durumunda kalmanız durumunda çok kısa sürede satın alabileceğiniz HGS etiketini alabilirsiniz. Bankalardan yada Ptt şubelerinden talep etmeniz durumunda satın alabilirsiniz. Bankalardan ücretsiz yada 1 TL karşılığında HGS etiketini satın alarak hesabınıza ödeme konusunda tanımlamaları yaptırabilirsiniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kredi kartı ve ihtiyaç kredisi taksit sayısı kaça çıkarıldı?
About Author

Finansçı

2 Comments

  • Ben HGS sistemini beğeniyorum. Bakiyem ne kadar unuttum biara sorgulatmam gerek.

  • Hhs bakiyem olduğu halde hgs kaçak geçiş uyarısı veriyor sürekli. Gecmedigim günlerde HGS kaçak geçiş uyarısı vermeden sanki ben geçmişim gibi bakiyeler dusmus. Duzeltme icin aradigimda bir muhattap da bulamıyorum sizlerinde bilginiz olsun

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir