18 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

İstanbulkart ile artık neler yapabileceksiniz?

İstanbulkart ile artık neler yapabileceksiniz?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında İstanbulkart ‘ın diğer şehircilik ve alışveriş uygulamalarında kullanılmak üzere nakit para kartı olarak güncellenmesi konusunda görüşme yapıldı. İBB Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet eşliğinde gerçekleşen toplantıda İBB şirketlerinden Belbim firması tarafından düzenlenmesi talep edilen uygulamada İstanbulkart‘ ın diğer şehircilik işlemleri ve nakit kullanılabilir karta dönüşmesi için 15 yıllığına yetkilendirilmesi oy çokluğuyla kabul gördü.

Belbim firması tarafından ilgili uygulama için her yıl ödenecek tutarın yeniden değerlendirilmesi koşulu ile 1.5 milyon ek olarak KDV tutarı ödemesi konusunda karar verildi.

AA haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi , BELBİM firmasının İstanbulkart‘ın içeriğinin zenginleştirilerek İstanbul’ luların bir çok ihtiyacına çare olacak şekilde değiştirilmesi konusunda onay verildi.

İstanbulkart 2016 yılında nerelerde kullanabilecek?

İstanbulkart ‘da yapılacak değişiklikler için BELBİM firması Haziran ayında BDDK gerekli izinler için başvuruda bulundu. Henüz gerekli altyapı işlemleri sonuçlanmamış olup, Pos cihazlarında İstanbulkart ‘ın geçerli olması konusunda gerekli çalışmaların yapıldığı belirtiliyor.

İstanbulkart’ ın geçerli olacağı alanlar hangileri? Planlanan çalışmalara göre İspark ödemelerinde, Restoranlarda, Marketlerde, Kafe gibi kredi kartını aktif olarak kullandığımız bir çok alanda kullanımı planlanmaktadır. Uygulamanın devreye girmesi durumunda İstanbul halkı kredi kartı yada nakit para kartı taşımak durumunda kalmayacak. Bu durum Bankalar tarafından belki olumsuz olarak karşılanabilir belki ama kullanıcı anlamında memnuniyet yaratacak gibi gözüküyor.

İstanbulkart içeriği zenginleştirilerek ulaşım dışında, alışveriş hizmetlerinde kullanılması yönünde İBB meclisi tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Süreç hızlı bir şekilde devam ediyor fakat ne zaman aktif olur bunu hep beraber izleyip göreceğiz. Hayatımızda kredi kartının bu kadar büyük bir yeri olduğunu düşünürsek istanbulkart için eklenecek özellikler sayesinde Bankalar için işler yolunda gitmeyebilir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Ön Muhasebe Programları ile Ticaret hacminizi geliştirin!

Nakit taşımayı sevmeyenler için çok önemli bir kart haline geleceği düşünülen İstanbulkart, bu büyük metropolde olacağı düşünülürse azımsanmayacak rakamlarda işlem hacmine ulaşması mümkün. İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi bu kadar hacimli işlerin bir arada yürütüldüğü bir kurumda bu tarz bir değişim tüketiciyi fazla memnun edecektir.

İlginizi çekebilecek alternatif yazılarımız;

 

About Author

Finansçı

2 Comments

  • İstanbul kart yediden yetmişe herkesin elinde sonuçta geliştiirilmesi ve ekonomiye kazandırılması önemli.

  • Kredi kartı veya banka kartına gerek duymadan market, restoran ve kafeterya gibi yerlerde İstanbulkart ile alışveriş yapılabilecek olması gerçekten güzel.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir