9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Kırık vadeli hesap nedir? Erken kapatırsam faiz alabilir miyim?

Kırık vadeli hesap nedir? Erken kapatırsam faiz alabilir miyim?

Yatırım araçlarında adını sıkça duyduğumuz Vadeli hesaplar için kullanılan bir kelime olan Kırık vadeli hesap nedir? Vadeli hesabımı erken kapatırsam ne olur?

Kırık vadeli hesap nedir? Bankada bulunan vadeli mevduat hesabınız genelde 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 12 aylık olarak  açılmaktadır. Bu vade aralıklarının dışında vadeli hesap açılışı da mümkün olup, bu tarz vadeli mevduat hesabına Kırık vadeli hesap denir. Kırık vade ile açılan hesaplar en az 1 gün olarak açılabilmekte olup diğer seçenekler ile de açılabilir. (Örnek: 4 gün, 34 gün, 100 gün gibi)

Kırık vadeli hesap neden açılır?

Tüketicinin kısa dönem nakit ihtiyacı yaşama riskine istinaden, sık kullanılan 1 aylık, 3 aylık gibi vadeli hesap açılışlarını tercih etmeyen tüketici kısa dönemde yatırımını nakde dönebilmek adına kırık vadeli hesabı tercih ederler. Kırık vadeli hesap açılışında faiz oranı aylık oranların altında oranlar ile bağlanmakta olup olası faiz kaybını önlemek konusunda faydalıdır.

Kırık vadeli hesabımı erken kapatırsam faiz alabilir miyim?

Vadeli hesap açılışı sonrası tüketicinin nakit ihtiyacının doğması halinde, vadeli hesabın vadeden önce kapatılması halinde o güne kadar biriken faizi almaya hak kazanamaz. Vadeli hesap açılışında faizi hak edebilmek için hesabın vade bitiş tarihinin beklenmesi gerekmektedir. Erken kapama halinde faiz alacağınızdan da vazgeçmiş olursunuz. Örnek vermek gerekirse, 6 aylık olarak açmış olduğunuz vadeli hesabınızı 5.ay içinde kapatmanız durumunda tüm faiz alacağınızı da Bankaya bırakmış olursunuz.

Tabi son yıllarda bu riski ortadan kaldırmak adına Bankalar bir çok vadeli mevduat türleri çıkardılar. Uzun vade ile açılan vadeli hesaplarda yıl boyunca Anaparanının yüzde 50 sine kadar 2 kez nakit çekim imkanı sunarak tüketicinin mağduriyetini gidermek adına olumlu gelişmeler gerçekleştirildi. Her Bankanın çıkardığı mevduat çeşitleri farklılık göstermekte olup, kırık vadeli hesap açmadan önce diğer alternatifleri de öğrenmekte fayda var. Banka yetkilileri her ürününü satmak istedikleri için bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapacaklardır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Mayıs 2017 Kira Artış Oranı – Tüfe Üfe Nisan 2017 Rakamları

Kırık vadeli hesaptan hesap işletim ücret alınır mı?

Açmış olduğunuz vadeli hesabınız için vade boyunca her hangi bir işlem yapılmaz. Banka ile hesap açılışı esnasında imzalanan sözleşmede belirtilmiş ise mevduat hesaplarından hesap işletim ücreti tahsilatı yapılır. Şu anda yargıtay kararına istinaden hesap işletim ücretleri tahsilatı yapılmasa da, ileride çıkabilecek tersi bir karar neticesinden tekrar hesap işletim ücreti tahsilatı yapılmaya başlayabilir. Sorumuza tekrar dönecek olursak vade boyunca hesap işletim ücreti alınmasa da vade dönüşünde, vadesiz hesapta bırakılması halinde hesap işletim ücreti tahsilatı yapılabilir.

 

Para çekilebilir mevduat hesabı nedir? yazımızı okumak için tıklayın

Para çekilebilir mevduat hesabı nedir?

 

About Author

Finansçı

2 Comments

  • bir çok vatandaş kırık vadeli hesap nedir biliyor. zira piyasa da ne olacağı belli olmadığı için kimse parasını uzun vadeli bağlamadan karşısına çıkabilecek fırsatları değerlendirmek istiyorlar. kırık vadeli hesap iyidir:)

  • Kırık vadeli hesap nedir arkadaş? 32 gün dışında kalan 3-5 günlük bağlanan vadeli hesaplarmış

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir