15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Konut Fiyatları Ne Zaman Düşer? 2021 Beklentisi Ne?

Konut Fiyatları Ne Zaman Düşer? 2021 Beklentisi Ne?

Son bir yıl içerisinde konut fiyatlarında yaşanan fiyat artışı ev alacaklar için konut fiyatları ne zaman düşer? sorusunun da tekrar sorgulanmasını peşinden getirdi. Ev alacak olan tüketiciler 2020 yılı başındaki fiyatları mumla arar oldu. Peki ev fiyatları neden arttı? Maalesef ki ülkemizde faiz oranları düştüğünde konut fiyatların yüksek fiyat artışlarını görüyoruz. Dünyada bir çok ülkede ise konut fiyatları vatandaşın geliri arttıkça artış göstermektedir.

Peki konut fiyatları arttı diye ev alamayacak mıyız? Son dönemde bir çok ekonomi yorumcusunun konut fiyatları yerle bir olacak şeklinde söylemleri mevcut. Peki bu söylemlerde gerçeklik payı olabilir mi? bu sorunun cevabını sizler için cevaplamaya çalışalım. Konutunu satacak olan mal sahipleri tarafından bu söylem belki gerçek olarak algılanmayabilir. Ama bu durumun nasıl gelişeceği hakkında iletilen yorumları paylaşmaya çalışalım.

Konut Fiyatları Neden Bu Kadar Arttı?

Şu anda ülkemizde gerçekleşen kur atakları ve diğer üretimi sınırlı emtialarda gerçekleşen fiyat artışları ile yatırımcı konut alımında uzak duruyor olarak gözükebilir. Zira güncel kur üzerinden de fiyatlama yapıldığında konut fiyatlarında reel bir artış gözükmemektedir. Kısa süreli konut kredi faizlerinde uygulanan faiz indirimleri ile satıcılar tarafından gerçekleştirilen fiyat artışları ile bir çok tüketici bu dönemde konut alımı yapamadı.

Peki neden insanlar düşük faiz oranı olmasına rağmen bu dönemde konut satın alamadı? 1 yıl öncesinde konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle konut satışı oldukça düşüktü. Durum böyle olunca konut fiyatlarında belirgin bir düşüş izlendi. Tabi konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinden dolayı tüketici satın alamadı. Sonrasında TCMB tarafından bir kaç ay içerisinde gerçekleşen yüksek faiz indirimleri ile konut fiyatları tekrar hızla yükseldi.

Tüketici konut kredisi faiz oranları düştükten sonra yaptığı maliyet hesaplamasında faiz oranı yüksek iken daha düşük fiyata konut alabileceğini fark etti. Sebebine gelecek olursak konut sahipleri bu dönemde ev fiyatlarını ortalama yüzde 50 oranında arttırdı. 1 yıl önce faiz için ödeyeceği fark konutun fiyat artışından daha düşük kaldı.

Bir örnek üzerinden hesaplamak gerekir ise; 500 bin TL olan bir konutu 2019 sonlarında yüksek faiz oranı ile 100 bin TL peşinat ile 400 bin TL konut kredisi çektiğini farz edelim. Bu rakam için ödeyeceği faiz ortalama 600 bin TL civarına denk gelmekteydi. Bu durumda konutun fiyatı 1 milyon 100 bin TL ‘ ye denk gelmekteydi. Tabi sonrasında gelecek faiz indirimleri ile kredi üzerinde yapılacak faiz güncellemesi ile maliyet 800 bin TL ‘ye kadar inebiliyordu.

BUNUNLA İLGİLİ:  İstanbulkart ile artık neler yapabileceksiniz?

Faiz oranları düştükten sonra konut fiyatı ortalama 750-800 bin bandına hızla tırmandı. Durum böyle olunca kredi çekilmesi gereken tutar otomatik olarak 700 bin TL ‘ye yükseldi. Konut kredi faizleri düştüğü halde tüketicinin ödeyeceği faiz rakamı ortalama 300 bin TL gibi rakamlara denk geldi. Maliyeti tekrar hesapladığımızda konutun fiyatı yine 1 milyon 100 bin TL gibi bir rakama denk gelmektedir. Tüketici için hesaplama yapıldığında 300 bin TL gibi bir maliyet artışı yansıdığı görülmektedir.

Ev Fiyatları Düşer Mi? Konut Fiyatları Ne Kadar Düşer?

Ev fiyatları düşecek mi? diye bekleyen yatırımcılar için konut fiyatları düşer mi açıklamaya çalışalım. 0.64 ve 0.74 faiz oranları sonrası konut kredisi faiz oranları yüzde 50 oranında arttı. TCMB tarafından politika faizi arttırılmasa da tüm Bankalar tarafından konut kredi faiz oranları ortalama yüzde 50 oranına arttı. Fakat konut fiyatlarında henüz bir gerileme yaşanmadığı için tüketicinin maliyeti şu anda oldukça yüksek kalmaktadır.

Şu an bir çok yatırımcı döviz ve değerli varlıklarda artışın devam edeceğini düşündüğü için yatırımlarını bu tarafta değerlendirmektedir. Pandemi sebebiyle ekonomilerde devam edecek daralmalar ve olası kur atakları ile TCMB tarafından ilerleyen günlerde faiz artışları ile mevduat tarafı daha cazip hale gelebilecektir. Ekonomide çarklar yavaş dönmeye başladığı takdirde ticaret yavaşlar ve kredilerde sorunlar oluşmaya başlar.

Tüketici bu durumda kredisi sorunlu hale gelmemesi için konutunu satması gerekecektir. Yüksek fiyat ve yüksek faiz oranının olduğu bir piyasada konut satmak bir hayli zor olacaktır. Bu durumda rahat satış yapılabilmesi için konut fiyatlarının zorunlu olarak inmesi gerekmektedir. Satış yapılamaması durumunda kredi sorunlu hale geleceğinden Bankalar tarafından hukuki işlemler yapılarak icra aracılığı konutun satış yapılması gerekecektir.

Konutu değerinin çok altında kalmaması yada kredi alacağına istinaden Bankalar satın alabilmektedir. Fakat Bankaların da bu mülkleri ellerinde tutabileceği süre yasalar ile sınırlanmıştır. Bir çok Bankanın elinde konut olduğu gerçeğini de düşünürsek yasal süreler sonunda bu konutlarında satışının da yapılması gerekmektedir. Ekonomik gelişmeler ve olası ödeme zorlukları ile piyasada konut bolluğu oluşabilecektir. Talebinde düşük olduğunu da düşünürsek arz fazlası konut satışı mümkün olabilecektir.

Tüketicinin döviz talebinin azalmaması faiz oran arttırımlarını zorunlu hale getirecek gibi gözükmektedir. TUIK tarafından Haziran ve Temmuz konut satış rakamları sonrası Ağustos ayı rakamları konut satışlarının hızla yavaşladığını bize gösteriyor. Konut alımlarının büyük bir çoğunluğunun kredi ile alındığını da düşünürsek, kredi faiz artışları da bu satışları zorlaştırılacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Konut fiyatlarında en çok artış beklenen il hangisi?

Geçtiğimiz yıllarda konut alımı hesaplanırken 10 yıl kira geliri ile amorti ediyorsa karlı bir yatırım olarak değerlendirilirdi. Sonrasında bu rakamlar 12 ‘ye ve sonrasında 15 yıla çıktı. Bir kısım yatırımcı 20 yıla kadar kira getirisi ile amorti ediyor ise hala doğru bir yatırım olarak değerlendirilebiliyor. Bir ev kira geliri ile kendini kaç yıl içerisinde amorti ediyor birde bu hesaplama yöntemi ile konut yatırımı cazip gözüküyor mu bir bakalım.

Yine bir örnek üzerinden konuşmak gerekir ise, 500 Bin TL olan bir evin kira getirisi ortalama 1.750 TL olarak alabiliriz. Yıllık olarak kira getirisi hesaplandığında 20.500 TL gibi bir rakam çıkmaktadır. Buda evin kendisini 24.5 yılda amorti ettiği gerçeğini ortaya koyuyor. Bir çok yatırımcının 15 yılı karlı olarak değerlendirdiği fakat 20 yıla kadarda alınabilir olduğu fikrini benimsediklerini düşünürsek fiyatlarında yüksek olduğunu düşünebiliriz.

Konut Fiyatları Düşecek Mi? Konut Fiyatları Ne Zaman Düşer? SORU CEVAP,

 • Satılık ev fiyatları ne zaman düşer? Döviz ve altın fiyatlarında gerçekleşen artış ile tüketici konut naalımından uzaklaştı. TCMB tarafından faiz artmasa da Bankalardaki konut kredi faiz artışları ile talep düşmeye devam ediyor. Eğer ekonomik kriz kapımızı çalarsa mevduat faiz oranları tekrar artacağından talep çok daha fazla düşeceğinden 6 ay içerisinde konut fiyatlarının hızlı bir şekilde düşeceği ekonomistler tarafından iletilmektedir.
 • Ev fiyatları düşer mı ekşi sözlükte de paralel açıklamalar yapılmakta olup faiz oranları düşmeden önceki döneme çok kısa sürede ulaşabiliriz gibi gözüküyor. Piyasada bir kaç aylık bir bahar havası yaşansa da gelen kur atakları ile konut kredisi faiz oranları yüzde 50 oranında arttı. Hem alım gücünün düşmesi, maliyetlerin artması ve bu dönemde gerçekleşen fahiş fiyat artışları talebi fazlasıyla düşürdüğünde kısa zamanda konut fiyatlarının düşmesi beklenmektedir.
 • 2021 konut fiyatları ne olur? 2020 yılında Ülkede el altından yaşanan faiz artışları, satıcıların yüksek oranda fiyat artışları ve stok fazlası ile 2021 yılında da konut fiyatlarında büyük bir artış beklenmemektedir. Zira talebin düşük olması ve konut yatırımının diğer yatırım araçları gibi getirisi olmaması sebebi ile bu dönemde ve 2021 yılında da ekonomistler tarafından düşüş beklentisi devam etmektedir.
 • Kriz olursa ev fiyatları ne olur? Ülkemizde konut fiyatlarının düşmesi için bir çok sebep mevcut iken ek olarak belirgin bir kriz olursa ev fiyatlarının çok daha hızlı bir şekilde düşmesi beklenmektedir. Sebebine gelecek olursak talebin düşük olduğu bir ortamda kriz sebebiyle evini acil satmak zorunda kalacak vatandaş fiyatı agresif bir şekilde düşürmek durumunda kalabilir. Fiyat düşüşleri emsal olacağından bir çok satıcınında fiyatları düşürmesine sebep olacaktır.
 • Konut fiyatları ne zaman düşer? Konut fiyatları, talep düşüklüğü, stok fazlası, alım gücünün düşmesi, maliyetlerin artmış olması, yatırımcıların döviz ve emtialar da yatırıma yönelmesi konut alımından uzaklaştırdı. Şu anda TCMB tarafından faiz artışları yaşanmadı. Kur ataklarının daha da hızlanması durumunda TCMB ‘den zorunlu olarak gelecek faiz artışları ile tüketici tekrar mevduata yöneleceğinden kısa vadede konut fiyatlarının düşmesi beklenmektedir.
 • Ev fiyatları düşer mi 2020 yılında? Konut fiyatları 2020 yılında beklenen seviyede düşmeyebilir. Fakat kur dalgalanması ve yaşanabilecek faiz artışları ile 2021 yılında daha fazla ivme kazanması beklenmektedir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Burak Özçivit ve Murat boz neden Murat Dalkılıç ın düğününe gitmedi?

Konut Fiyatlari Ne Zaman Düser

 • Ev fiyatları düşer mi Ağustos 2020 yılında? Ağustos ayında beklenen konut fiyatlarında bir düşüş henüz izlenmedi. İlerleyen aylarda düşüşün hızlanması bir çok ekonomist tarafından beklenmektedir.
 • Konut fiyatları düşer mi? Bir çok ekonomist tarafından konut fiyatlarında yaşanan balon artışlar sebebiyle hızlı bir düşüş beklenmektedir.
 • Konut fiyatları düşecek mi? Piyasadaki bir çok ekonomist ve profesör tarafından oluşan balon fiyat artışlarının sonlanarak fiyatlarda düşüş beklenmektedir.
 • Konut fiyatları ne zaman düşer? Konut fiyatlarındaki düşüş, kur atakları ve sonrasında gelecek sert faiz artışları sonrasında beklenmektedir. Tüketici tarafında konut alımı şu anda cazibesini yitirmiş olup dünya ile paralel üretimi sınırlı varlıklar ve döviz getirisi daha cazip olarak değerlendirilmektedir. Hal böyle olunca konut fiyatlarındaki düşüş için çok beklenmeyecek gibi gözüküyor diyebiliriz.
 • Konut fiyatları artacak mı? Konut fiyatları tüm dünyada gelir seviyesinin artışına ve refah seviyesine göre artmasına rağmen maalesef ülkemizde faiz oranları düştüğünde artış göstermektedir. Şu anda kur fiyatlarındaki dalgalanma kısa vadede biteceği düşünülmediğinden yeni bir faiz indirimi olması da biraz zor gibi gözüküyor. Zira faiz oranlarındaki hızlı düşüş ile bir çok yatırımcı dolar ve emtialara yöneldiğinden bu süreçte konut fiyatlarının artmasını beklemek gerçekçi olmayabilir.
About Author

Finansçı

2 Comments

 • Fazilerin düşmesiyle ev arayışına girenler ev fiyatlarının arttığını görünce faiz indirimini değerlendiremedi ne yazık ki

  • Merhaba,
   Evet belirttiğiniz üzere faiz düşüşü konut fiyatlarındaki artışı kompanse edemedi. Ev fiyatları ne zaman düşer? diye soranları daha çok duyacağız. Faizin artacağı bir durumda konut fiyatlarının düşme eğiliminde olması beklenmektedir.
   Saygılarımızla.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir