15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Mal Mukabili Ödeme nedir?

Mal Mukabili Ödeme nedir?

İthalatçı firmaların kullandıkları Mal Mukabili Ödeme nedir? Mal Mukabili Ödemenin İthalatçı firmaya avantaj ve riskleri nelerdir?

İthalatçı firma için en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden biri olan Mal Mukabili Ödeme işlemi nedir? İthalatçı firmaların malın bedelini, gümrükten mallarını çektikten sonra yaptıkları ödeme türüdür. İhracatçı firma ile yapılan anlaşma gereği bir vade belirlenir, İthalatçı firma gümrükten malını teslim alır, sonrasında ise belirlenen vadede ödeme işlemi gerçekleştirilir.

Mal Mukabili Ödeme işleminin özellikleri ve avantajları nelerdir?

  • Mal Mukabili Ödeme işlemlerinde iş yapan firmaların birbirlerini iyi tanıyan ve güven sağlamış olmaları önem arz etmektedir.
  • Mal Mukabili Ödeme işlemlerinde genellikle Alıcı firmanın daha güçlü olduğu izlenebilir.
  • Vadeli olarak işlem yapıldığında %6 KKDF yükümlülüğü doğar.
  • Mal Mukabili Ödeme işleminde İthalatçı firma satın alınan malı görmeden ödemeyi yapmadığı için avantaj sağlamaktadır.
  • İthalatçı firma satın aldığı malı rafa koymadan farklı bir firmaya satmış ise, ödeme konusunda çok daha rahat olacaktır.

Mal Mukabili Ödeme işlemlerinde İthalatçı firma ödemeyi yapmadan önce Gümrük’ ten malını çekerek kontrol edebilir. O yüzden peşin ithalat işlemlerine göre çok daha güvenli bir ödeme yöntemi olduğundan İthalatçı firma için en az risk taşıyan yöntemlerden biridir.

 

 

BUNUNLA İLGİLİ:  2015 de Sinema ve Tiyatro' ya ne kadar gittik?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir