15 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Mayıs 2022 Kira Artışı Ne Kadar?

Mayıs 2022 Kira Artışı Ne Kadar?

Her ayın üçüne denk gelen günde Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik) tarafından açıklanmakta olan Üfe ve Tüfe rakamları nezdinde kira artışına ait oran belirlenmektedir. TÜİK tarafından açıklanan Nisan 2022 Üfe-Mart 2022 Tüfe verilerine göre Mayıs 2022 kira artışı hesaplama nasıl yapılır? açıklamaya çalışalım. 2019 yılına kadar üretici fiyatlarına göre belirlenirken bundan sonra kira artış oranı Tüfe fiyatlarına göre belirlenmeye başladı.

Ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenmekte olan kira kontratı ‘na istinaden belirlenen kira artış oranı konusunda mutabakat sağlanması durumunda, sözleşmenin bittiği dönem itibariyle anlaşmaya varılan oran ile kira artışı gerçekleştirilir. Fakat kira sözleşmesinde herhangi bir oran belirtilmez ise her ayın üçünde Tüik tarafından açıklanmakta olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat Endeksi verilerine göre o ayın kira artış oranı belirlenmektedir.

Mayıs 2022 Kira Artışı Ne Kadar Olmalı? Nisn 2022 Üfe ve Nisan 2022 Tüfe rakamları

2018 yıl sonuna kadar Tüik tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira artışı uygulanacağı belirtilirken, Yargıtay tarafından bu konuda yapılan açıklamalarda Üretici Fiyat endeksi on iki aylık ortalamaya göre kira artışı yapılması gerektiği belirtilmekteydi. Ve son değişikliğe kadar kira artışı konusunda yargıtay ‘ın kararı bağlayıcı olduğu için bu oran kullanıldı.

Fakat 18.01.2019 tarihli 30659 sayılı Resmi Gazete içerisinde “7161 Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanun gereği, Türk Borçlar Kanunu 6127 sayılı Yargı hizmetlerinin hızlandırılması amacı ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunda yapılan değişiklik gereğince;

Resmi Gazete ‘de belirtilen kira artışı hesaplama yöntemi, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek şartıyla geçerli olacaktır denilmektedir. Kira artış oranı hesaplama yapacak olan kiracı yada ev sahibi Nisan Tefe Tüfe oranlarını kullanarak kira zammı konusunda mutabakata varmalıdır.  Kira artış oranı 2022 yılında olan tüketici kira artış hesaplama için belirttiğimiz yargıtay ‘a göre kira artış oranları bilgisini kullanması gerekmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  1 Mayıs Bankalar Çalışıyor Mu?

2022 Mayıs Kira Artışı İçin;

  • Tüik tarafından açıklanan Nisn 2022 (Üfe) Üretici Fiyat Endeksi ve Nisan 2022 (Tüfe) Tüketici Fiyat Endeksi bir diğer tabirle Nisan 2022 Tefe Tüfe oranlarına ait dönemsel değişimin detayını ekte bulabilir siniz.

Tüik Tüfe Nisan 2022 (Tüketici Fiyat Endeksi-TEFE)

  • Tüfe Bir önceki aya göre değişim oranı: %7,25 artış,
  • Tüfe Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %31,71
  • Tüfe Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %69,97
  • Tüfe On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %34,46 artış

Tüik Üfe Nisan 2022 (Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi-TÜFE)

  • Üfe Bir önceki aya göre değişim oranı : %7,67 arttı
  • Üfe Bir önceki yılın Aralık ayına göre değişim oranı : %39,23
  • Üfe Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı : %121,82
  • Üfe On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı : %72,03 artış

mayis 2022 kira artisi

Mayıs 2022 Kira Artış Oranı

Yukarıda belirtilen Tüik verilerine göre tefe tüfe 2022 Nisan ayı oranları ve Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik gereği yüzde 34,46 kira artışı yapılması gerekmektedir. 2022 Mayıs ayı kira zam oranı üzerinden tekrar geçmek gerekir ise standart kira kontratı yapan tüketici için % 34,46 Mayıs 2022 kira artış oranı ‘nı kullanması gerekmektedir. Son üç aya ait kira artışı konusunda ekteki yazılarımız aylık değişimi kontrol etmeniz için faydalı olacaktır.

Mayıs 2022 Kira artışı nasıl hesaplanır örnek ;

2.000 TL kira ödeyen kiracı, 2022 Mayıs kira artışı olarak Mayıs ayında yapacağı kira artış oranı sonrasında 2,689,20 TL ödeme yapması gerekmektedir.

Mayıs 2022 İşyeri kira artış oranı

İş yerleri için yapılacak olan kira artışı ise Tüik tarafından açıklanan Tüfe oranları ile yapılmakta olup, %34,46  yeri Mayıs 2022 kira artışı yapılması gerekmektedir. Fakat iş yeri için yapılan kira sözleşmelerinde konut kiracısına göre daha kapsamlı ve sözleşme formatında hazırlanmakta olup, iş yeri kiracısı ve işyeri sahibi tarafından ortak belirlenecek orana göre, Üfe oranları ile yada Tüfe oranları ile kira artışı yapılacağı konusunda anlaşmaya varılan oran ile kira artış oranı uygulanması gerekecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Eşya Sigortası neleri kapsar?

Mayıs 2022 İş yeri kira artışı ‘nı örnek ile açıklamak gerekir ise;

2.000 TL kira ödemekte olan iş yeri kiracısı üzerinden hesaplamak gerekir ise, 2022 yılının Mayıs ayında uygulayacağı kira artışı sonrasında 2.689,20 TL olarak işyeri kira artışı ödemesi olarak kira artışı yapması gerekecektir.

Kira Kontratı – Kira Sözleşmesi İndir

Yeni kira kontratı yapacak olan ev sahipleri yada kiracıların kullanabilmesi adına kira sözleşmesi konusunda ekteki formatı kullanabilirsiniz. Yargıtay ‘a göre kira artış oranları artık hesaplanmamakta olup kira artış hesaplama yöntemi değişikliği ile Resmi Gazete ‘de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre kira artışı yapılmaktadır.

Kira Sözleşmesi Örneği

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir