26 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Merkez Bankası ‘ndan 25 baz puan indirim

Merkez Bankası ‘ndan 25 baz puan indirim

Merkez Bankası Para Politikası kurulu toplantısından Gecelik faiz oranları ve Borç verme faiz oranlarında 25 baz puan indirime gitti.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Kurul üyeleri Ahmet Faruk Aysan, Erkan Kilimci, Murat Uysal ve Abdullah Yavaş’ ın katılımı ile gerçekleşen Para Politikaları Toplantısı sonrası gelen indirim beklenti ile paralel açıklandı. PPK toplantısı öncesi piyasa yorumcuları tarafından yapılmış olan tahminler TCMB tarafından açıklanan veriler ile eşdeğer nitelikteydi.

TC. Merkez Bankası Para Politikası sonrası uygulanacak faiz oranları aşağıdaki şekilde revize edilmiştir;

  • Gecelik faiz oranı: Marjinal fonlama oranları yüzde 8,75 iken yüzde 8,50 orana çekilirken, TCMB borçlanma faizi ise 7,25 ile sabit kaldı.
  • Bir hafta vadeli Repo ihale faiz oranları ise yüzde 7,5 ile değişmedi,
  • Geç Likidite Penceresi faiz oranı: Bu uygulama faizinde, Para piyasası 16:00/17:00 saatlerinde gecelik vade TCMB borçlanma faizi 0 olarak sabit kalırken, Borç verme faizi ise yüzde 10,25 iken yüzde 10 olarak revize edildi.

Ülkedeki yaşanan gelişmelerin yorumu ise, 

Kredi büyüme hızının makul olarak seyir ettiği, Turizm sektöründe son yaşanan gelişmeler sonrası kısa sürede olumlu bir etki beklenmezken, Avrupa birliği Ülkelerinden gelen taleplerin artışı sonrası İhracat üzerinde etkisi olumlu olarak izlenmektedir. Temmuz ayı içerisinde Ülkede gerçekleşen gelişmeler sonrası piyasa üzerindeki olumsuz etkiler, alınan tedbirler sonrası gerilerken Ekonomi’ yi de daha dayanıklı hale getirdi. Enflasyonu etkileyen gelişmeler düşünüldüğünde Para Politikası ‘nın seyri devam edecektir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Mtv 2.taksit ödemesinde süre uzatıldımı ödemeyi nasıl yapabilirim?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir