18 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Ocak 2016 kira zam oranı açıklandı ne kadar zam yapmam gerekiyor?

Ocak 2016 kira zam oranı açıklandı ne kadar zam yapmam gerekiyor?

Aralık 2015 Üfe oranı açıklandı, 2016 Ocak kira zammı ne kadar olması gerekiyor?

Konut kira artışının hangi veriye göre yapılacağı ve nasıl yapılacağı Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Borçlar Kanunu ’nun 344. maddesinde belirtilmiş. Bu düzenlemede kira sözleşmelerinin yenileneceği dönemde uygulanacak artış bir önceki kira yılında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlediği Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış/ oranını geçmeyecek şekilde hesaplanmalıdır.

ÜFE ’yi geçmeyecek diye belirtilmesine rağmen kanunda bir önceki yıldaki değişikliğe göre mi yoksa ortalama orana göre mi kira zammı yapılacağı belirtilmediği için hem kiracılar da hem de ev sahiplerini ikiye bölmektedir.

Tüketici Fiyat endeksini ve Üretici Fiyat endeksini her ay TUİK açıklıyor. Kira artışı konusunda TUiK bir önceki yılın aynı ayına göre belirtilen oran dahilinde kira zammının yapılmasını iletmesine rağmen, Yargıtay TUİK verilerindeki 12 aylık ortalama oranlara göre kira zammı yapılması gerektiğini iletmektedir. TUİK ‘in belirttiği karar kira zammını belirleyici değil, burada Yargıtay’ ın kararı bağlayıcı olarak nitelendirilmektedir.

O yüzden 2016 Ocak ayına ait kira artış oranı Yargıtay’ ın bildirimine göre %5,28 olarak dikkate alınmalıdır.

Örnek vermek gerekir ise,

1.000 TL kira da oturan bir vatandaş bu ay itibariyle kira zammı yapacak ise kirası 1.052,80 TL olacaktır.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Aralık 2015

TÜFE’de (2003=100) 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,21, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,81, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,81 ve on iki aylık ortalamalara göre %7,67 artış gerçekleşti

Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi( Yİ-ÜFE), Aralık 2015

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,33 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,71 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,71 artış ve 12 aylık ortalamalara göre %5,28 artış gösterdi.

BUNUNLA İLGİLİ:  Banka Kredi Takip Süreci 2018 Yılında Değişiyor - Bankalar Sürekli Sizi Arıyor Mu?

 

Bazı ev sahipleri kira sözleşmelerini yaparken bir yada iki yıl hangi orandan zam yapacaklarını sözleşmeye ekleyebiliyorlar. O zaman Üfe fiyatları değil sözleşmede yazan ve onayladığınız oranlar geçerlilik kazanacaktır. Bu devirde kirasını düzenli ödeyeni bulmak zorlaştığı için paradan ziyade eve güzel bakacak kiracıyı bulduğunuzda çok da oranlara takılmadan karşılıklı hoşgörü ve anlaşma ile çözmeniz faydanıza olacaktır.

 

Aralık 2015 kira zam oranını görmek için tıklayınız

https://www.kucukpara.com/gundem/aralik-2015-kira-zam-orani-aciklandi-ne-kadar-zam-yapmam-gerekiyor/

About Author

Finansçı

3 Comments

  • her sene zam olması normal ancak artık insanlar kira verecek adam bılamayacak artık herkes ev alıyor

  • 2016 zam ile birlikte geldi arkadaş her şeye zam geldi yahu

  • zaten herseya zam nedense bir kerede zam yok desinler

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir