19 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Taşıt Kredisi nedir? Taşıt kredisi kaç taksit kullanabilirim?

Taşıt Kredisi nedir? Taşıt kredisi kaç taksit kullanabilirim?

Araba alımlarında ihtiyaç duyduğumuz Taşıt Kredisi nedir? Taşıt kredisinde en çok kaç taksit yapabilirim?

Taşıt kredisi nedir? 0 yada 2.el araç alımlarında kaynak sağlamak için kullandığımız bir tüketici kredisi türüdür. Taşıt kredisini ihtiyaç kredisinden ayıran en büyük özellik taşıt kredisi için almış olduğunuz aracı Bankaya rehin ediyor olmanızdır.

Taşıt kredisinde araç bedelinin ne kadarına kredi kullanabilirim?

0 ve 2.el araç almak istediğinizde araç rehni yapılarak taşıt kredisi kullanabilir siniz. Kullanabileceğiniz kredi tutarı yasal sınırlar ile çizilmiş olup sıfır araç alımlarında satış bedelini gösteren fatura bedeli üzerinden, İkinci el araç alımlarında ise aracın kasko değeri dikkate alınarak hesaplama yapılmakta olup rakamlar aşağıdaki gibidir;

  • 50.000 TL ve altında bedele sahip aracın maksimum %70 ‘ine kadar,
  • 50.000 TL üzeri araç için, 50.000 TL’ ye kadar olan kısım için maksimum %70 , 50.000 TL üzerinde kalan kısım için %50 oranında aşmayan şekli ile kredi kullandırım yapılabilir.

Taşıt Kredisi nedir? Taşıt kredisine maksimum kaç taksit yapabilirim?

Taşıt Kredi kullandırımlarında çekebileceğiniz maksimum vade 48 ay olup, bu taksit üzerinde taşıt kredisi kullandırımı yapılmamaktadır.

2.el araçlarda kaç yıla kadar kredi kullanabilirim?

2.el araçlar için daha önceki yıllarda 3 yaşından büyük araçlar için taşıt kredisi verilmiyordu. Fakat bununla ilgili artık Bankalar daha esnek davranmaya başladılar ve 10 yaşına kadar araçlara 2.el taşıt kredisi verilmeye başlandı. Her bankanın kredi politikası farklı olduğu için 5-6-8-10 yaşına kadar araçları artık kredi kullanarak satın alabilir siniz. Aracın yaşı arttıkça Bankalar teminatın düştüğünü varsayarak çok tercih etmeseler de kredi kullanmadan önce size uygun olan Banka konusunda araştırma yapılması gerekmektedir.

Taşıt kredisinden vergi tahsilatı yapılır mı?

Taşıt kredilerinde Anapara üzerinden işleyen faize Kkdf ve Bsmv tahsilatı yapılmakta olup, kullanacağınız kredinin ödeme tablosunda bu kalemler tek tek belirtilmektedir. O yüzden her taksit içerisinden ne kadar faiz ve vergi ödemeniz gerektiğini kontrol edebilir siniz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Maaş Hesabı Nasıl Açılır? Maaş Hesabı Avantajları Nelerdir?

Satıcı ile anlaşamadım Taşıt kredisini iptal edebilir miyim?

Taşıt kredilerinde bu sorunla sıkça karşılaşılmakta olup iptalini gerçekleştirebilir siniz. Tabi kredinin hangi durumdayken iptal edeceğiniz bu durumda önem kazanmaktadır. Eğer kredi kullandırım henüz gerçekleşmeden son anda yaşanan sorundan dolayı taşıt kredisinden vaz geçerseniz, Banka tarafından 3.kişi ve kurumlara ödenen herhangi bir masraf oluşmadı ise 14 gün içinde Bankaya bildirim yapmanız halinde sorun yaşamadan iptal edebilir siniz. Kredi kullandırım gerçekleştiğinde iptali yapılacak ise yine 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak iptal edebilir siniz fakat iptal talebinizi iletene kadar işleyen faiz+vergi tahsilatı tarafınızdan tahsil edilecektir. Anapara, faiz+vergi tahsilatı dışında ekstra ceza yansıtılmaz.

Taşıt kredisi nedir? Ne kadar masraf öderim?

Taşıt kredisi de ihtiyaç kredisine paralel bir kredi olup, alınacak masraflar şu şekildedir. Taşıt kredisinde ödenen masraflar, Dosya masrafı, Hayat sigortası (zorunlu değil), Trafik poliçesi, Kasko poliçesi olarak sıralanmaktadır. Banka kendini teminata almak adına öncelikle araç üzerinde kendi rehnini işler.

Sonrasında aracı korumak amacıyla trafik sigortası ve kasko poliçesini talep eder. Trafik sigortası ve Kasko poliçesini kredi kullandığınız Bankadan alma zorunluluğunuz olmamakla beraber farklı bir sigorta şirketinden de gerçekleştirebilir siniz. Dışarıdan yapacağınız poliçelerde Banka adına rehin kaydı izlenmesi gerekmektedir.

Taşıt kredim bitmeden aracımı satabilir miyim?

Taşıt kredisi devam ederken araç satışı mümkündür. Fakat kredili araç satışlarında öncelikle taşıt kredisinin kapatılması ve sonrasında satışın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda elinizde para yoksa rehinli aracımı satabilir miyim? diye sorabilir siniz. Güvene dayalı satışlarda alıcının parayı satış öncesinde satıcı hesabına aktararak kredinin kapatılmasını sağlayarak sonrasında noter satışı da yapılabilir. Fakat son dönemde bir çok dolandırıcılık işlemleri olduğu için çok güvenmediğiniz kişiler ile bu tarz bir ticarete girmemek çok daha faydalı olacaktır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Aile Yapısı Araştırması-2016 Aile Hayatımızda Neler İstedik?
tasit kredisi kapama talimati,tasit kredisi nedir,
Taşıt Kredisi Kapama talimatı
tasit rehin kaldirma talimati,tasit kredisi nedir
Taşıt Rehni kaldırma talimatı

Taşıt kredisinde Araç rehni nasıl kaldırılır? yazımızı okumak için tıklayın.

Taşıt kredisinde araç rehni nasıl kaldırılır?

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir