9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Tatil parası nasıl biriktirilir?

Tatil parası nasıl biriktirilir?

Hepimiz yılın yorgunluğunu atabilmek için yaz tatili dört gözle bekliyoruz. Bir sene boyunca tatil parası nasıl biriktirilir? sorusu için çözüm bulmaya çalışalım.

Hepimiz yıl boyunca tatil özlemiyle ayların bir bir geçmesini bekliyoruz sabırla. Peki tatil zamanı gelip çattığında yeterli yatırım yapmadıysak, aylık harcamalarımız had safhada iken tatile nasıl rahat bir şekilde gidebiliriz. Bu bazı kişiler için çok zor olabiliyor, kimileri ailesinin yanına kimileri bir otel tatili yada araç ile yapılabilecek bir seyahat. Tatil zamanı hüsrana uğramamak için neler yapmalıyız? Tatil parasını nasıl biriktirebilirim? sorularına cevap vermeye çalışalım.

Konuya şöyle girmek gerekir ise; Kredi kartı kullanan tüketiciler erken rezervasyon zamanlarında otel rezervasyonu yaparak yapacağı ödemeyi vadeye yayarak taksit taksit ödeme imkanına sahipler. Hepimiz kredi kartı harcamalarımızı bir şekilde kontrol altına alabildiğimiz için farklı harcamalarımızdan kısarak bir şekilde bu tatil ücretini aynı yıl içinde ödeyerek sorunu çözebiliyoruz.

Peki kredi kartı olmayan, kart harcamaları yüksek olduğu için kredi kartından harcamaya yapmaya çekinen yada otele gitmeyecek olan ve tatil ihtiyaçları için nakit kullanması gerekenler ne yapabilir?

Para biriktiremeyen ve tatil zamanı geldiğinde kara kara düşünenler için çözüm olabilecek önerimiz ise şu şekilde özetleyebiliriz;

Hepimiz para biriktirmek istediğimizde çok zorlanırken yapılması gereken ödemelerimiz olduğunda sorun yaşamadan ödeyebiliyoruz. Bu aslında ne kadar kazanırsanız o kadar harcarsınız sözünü de fazlasıyla haklı çıkarıyor. Hepimiz için geçerli bir durum bu aslında ama kredimiz yada kredi kartı borcumuz olduğunda farklı yerlerden kısarak bu ödemelerimizi gerçekleştiriyoruz.

Tatil parası nasıl biriktirilir sorusu için çözüm önerisine gelecek olursak;

Bankalar yıl içinde belirli dönemler de faizsiz ve masrafsız kısa vadeli, ufak tutarlarda (tatile yetebilecek kadar) kredi imkanları sunmaktadır. Bankalar bu masrafsız ve faizsiz kredileri verirken müşteriyi kazanma amacında olduğu için faiz ve masraftan vaz geçebiliyor. Bunun için otomatik ödeme talimatı zorunluğu getirerek müşteriyi farklı kanallardan bağlamaya çalışabiliyor.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kefil olduğum krediden nasıl vaz geçebilirim?

Biraz öncede belirttiğim gibi hepimiz para birikimi yapamazken kredi ödemelerimizi geciktirmeden yapabiliyoruz. Burada yapılabilecek seçenekleri sıralamak gerekirse, çekmiş olduğunuz 2.000 TL ‘yi kullanmak istediğiniz tarihe denk gelecek şekilde vadeli hesap açarak bu parayı kullanmanızı engelleyebilir siniz. KKB kaydınızın bozulmaması adına kredilerimizi de düzenli bir şekilde ödeyerek tatil zamanı geldiğinde kenarda bekleyen para ile rahat bir tatil yapma şansına sahip olabilir siniz.

Yine 2.000 TL üzerinden konuşmak gerekir ise, açacağınız vadeli mevduatta 6 ay vadeli hesap 80 TL gibi bir faiz biriktiriyor. Bankaya vereceğiniz otomatik 2 adet otomatik ödeme talimatına aylık 6 TL gibi bir tutar ödediğinizi var sayarsak bir yıl içinde ödeyeceğiniz masraf 72 TL’ ye denk geliyor. Bu bedeli de zaten açmış olduğunuz vadeli hesap aracılığı ile çıkarabiliyoruz. 2.000 TL ‘yi bir kuruş bile ödemeden Bankalardan kullanma şansına sahip olabilir siniz.

Son dönemde bir çok tüketici tarafından para biriktirme yöntemi olarak kullanılan durumu ufak tutarlar da tatil planını gerçekleştirecek şekilde düzenleyebilir siniz. Tatil parası nasıl biriktirilir? sorusu için umarım sizlere fayda sağlayıcı bilgiler verebilmişizdir.

About Author

Finansçı

1 Comment

  • para biriktirmenin zaten zor olduğu bu dönemde tatil parası biriktirmek için güzel bir yöntem:)

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir