20 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Tatilini İptal Eden Kamu Personeli Parasını Ne Zaman İade Alabilecek?

Tatilini İptal Eden Kamu Personeli Parasını Ne Zaman İade Alabilecek?

Ülkemizde yaşanan Darbe girişimi sonrası Kamu personelinin izinleri iptal edilerek, izinde olanlar görev yerlerine geri çağrıldı. Tabi hepimiz tatil planlarını aylar öncesinde yaparak neredeyse tatile çıkacağımız döneme kadar borcu bitirmiş oluyor. Peki tatil ücreti, otobüs bileti, uçak bileti yada diğer ulaşım araçlarına ait ödedikleri bedeli nasıl geri alabilecek?

İzinleri İptal Edilen Memurlar Ödedikleri Bedeli Geri Alabilecekler Mi?

Başbakanlık tarafından yayınlanan genelge ile yıllık izinleri kaldırılan Kamu personeli, daha öncesinde ödemiş oldukları tutarlar konusunda sorun yaşamamaları için gerekli açıklamalar geldi. Paket Tur sözleşmelerine ait yönetmeliğe göre mücbir sebep olarak değerlendirilerek ilgili iptal işlemlerinin iptali söz konusu. Burada tatil yada seyahat iptali durumunda tüketiciden kaynaklı bir durum olması sebebiyle, firma tarafından zorunlu olabilecek vergi, harç gibi yasal ücretler dışında kalan kısım ödediğiniz ücreti belgeleyebildiğiniz sürece iade alınabilecek.

Tüketici kanunu nezdinde mücbir sebep olarak değerlendirilen durumda, fesih bildiriminde bulunulması halinde 14 gün içinde tutar iadesinin yapılması öngörülüyor. Süre sınırlaması olmadan son günde gerçekleşebilecek iptal durumlarında bile bu kural geçerli olacak.

Ödediğim Tatil Parasını İade Alamazsam Nereye Başvurmalıyım?

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turan Çakar, izinlerin durdurulması sonrası mağdur olan Vatandaşlarımıza ödedikleri ve kullanamadıkları güne göre iade talebinde bulunmaları gerektiğini belirtti. Talep edilen kurumdan olumsuz geri dönüş alınması durumunda ilgili kuruma iadeli taahhütlü mektup gönderimi yaparak iade taleplerini iletmelerini belirtti. Yine olumlu geri dönüş yapılmaması halinde ise Vatandaşımızın bağlı bulundukları Kaymakamlık’ lardaki Tüketici Hakem Heyetine başvurmaları konusunda bilgilendirdi.

Tatil iptali sonrası memurlar yaptıkları ödemeyi nasıl geri alabilecek?,Kamu personeli tatil için ödedikleri bedeli ne zaman iade alacak?,Tatil yada uçak bileti ücretini iade alamıyorum ne yapmalıyım?

BUNUNLA İLGİLİ:  Sanal Kart nedir?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir