1 March 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

TOBB Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOBB Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde ve Dünyada yaşanan koronavirüs etkisi kapsamında her ülkede olduğu gibi bir çok destek paketi açıklandı. Yurt dışına nazaran ülkemizdeki paketler bir nebze küçük olsa da büyük işletmeler, küçük işletmeler ve bireysel hane halkı için bir çok paket açıklandı. TOBB Nefes Kredisi ‘de bunlardan bir tanesi olarak 2 gün önce lansmanı yapılarak kobilere duyuruldu. Daha önce de 2 kez Nefes Kredisi Türk halkına destek için duyurulmuştu.

Ülkemizde yaşanan bu büyük salgın ile hepimiz evlerimize kapandık ve salgının bir an önce sona ermesini bekliyoruz. Durum bu şekilde olunca bir çok esnaf ve fabrika işlerini durdurmak zorunda kaldı. Hane halkı da aynı şekilde geçici süre ile ücretsiz izne ayrılarak evlerinde beklemeye başladı. Tabi esnafın bir çok ödeme ve ticaret işlemlerine devam etmesi gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘nında desteği ile açıklanan TOBB Nefes Kredisi detaylarından bahsetmeye çalışacağız.

TOBB Nefes Kredisi Nedir? Detayları Nelerdir?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliği ile Kobi ölçekli oda ve borsa üyelerinin nakit kredi desteği olarak kullandırılacaktır. Kobi ölçekli oda ve borsa üyeleri için 31/12/2020 tarihine kadar anapara ve faiz ödemesiz, sonrasında takip eden 12 ay için eşit taksitli olarak en fazla 20 ay vadeli maksimum 100.000 TL ‘ye kadar aylık olarak %0,625 yıllık %7,50 faiz oranı ile eşit taksitli kredi kullandırılacaktır.

Bu kredilerde TOBB tarafından belirlenecek sektör, il ve ilçelerdeki Kobi ‘ler için kullandırılacak kredilerde %80 oranında Kredi Garanti Fonu kefaleti ile kullandırım yapılacaktır. Kobi bazında kredi tutarı TOBB tarafından oda-borsa bazında daha düşük tutarlarda kredi kullandırımı söz konusu olabilir. Bu kapsamda TOBB Nefes Kredisi bir önceki kampanyalarda olduğu gibi bir çok Banka aracılığı ile değil şu anda tek Banka ile kullandırımlar yapılmaktadır.

BUNUNLA İLGİLİ:  Çek Yaprağı Başına Banka Sorumluluğu Ne Kadar Oldu?

Nefes Kredisi Hangi Bankadan Başvuru Yapabilirim?

Bir önceki nefes kredi kampanyalarının aksine NEFES3 kampanyasında şu anda başvuru yapabileceğiniz tek Banka Denizbank olarak açıklandı. Denizbank bu anlamda diğer iki süreç içerisinde de yer aldığı için bu anlamda tecrübeli bir Banka. Fakat şu anda bir çok banka çalışanın evden çalıştığını var sayarsak banka şubelerinde yoğunluk söz konusu. O yüzden Denizbank şubelerinde bu dönem fazlasıyla yoğunluk olacağa benziyor.

Bu kapsamda herhangi bir Denizbank şubesine başvurarak Nefes Kredi talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Bankalar diğer kredi süreçlerinde olduğu gibi kefalet, teminat gibi ek taleplerde bulunabilecektir. Verilen krediler ile Bankada getiri amaçlı kullanılamayacak ve daha önceden kullandırılmış kredilerin kapamasında kullanılamayacaktır. Farklı bankalardaki kredilerinde kapamasına aracılık etmemesi planlanmaktadır.

Şu anda tek Banka Denizbank olmasına rağmen ilerleyen günlerde farklı Bankaların da kredi sürecine dahil olma ihtimali mevcut tabiki. Yaşadığımız dönem itibariyle işlem yoğunluğu tek Banka tarafından karşılanmakta zorlanabilir. Genelde bu kapsamda kullandırılan kredilerde vergi ssk borcu olmaması şartı Nefes 2020 projesi kapsamında borç yazıları aranmayacaktır.

Nefes Kredisi Şartları Nelerdir? Kaç Ay Vade Kullanabilirim?

Nefes kredisi kullandırım şartları 8 ay ödemesiz, anapara ve faiz ödemesi olmayan ve sonrasında maksimum 12 ay olmak üzere toplamda 20 ay olarak kullandırılması planlanmaktadır. Başvuru sürecine ve kullandırımşa süreci ile bu vade farklılık gösterebilir. Anapara ve faiz ödemesiz dönem 31.12.2020 tarihine geçmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. Kullandırım sürecinde şartlar 31.12.2020 tarihine kadar anapara ve faiz ödemesi olmayan ve sonrasındaki 12 ay için yıllık %7,50 faiz oranı ile kullandırılacaktır.

Nefes Kredisi Kimler Kullanamaz?

Nefes Kredisi oda ve borsa üyeleri için tasarlanmış bir kredi türüdür. Oda ve borsa üyesi olsa da, tarım kredi kooperatifleri, esnaf ve sanatkarlar ve kredi kefalet kooperatifleri, döviz büfeleri ve faktoring şirketleri bu krediden fayda sağlayamayacaktır. Kredi garanti fonu bu kapsamda bu kredilere %80 oranında kefalet sağlayacağı için Bankalar bu kriterlere özellikle dikkat etmek zorundadır. Kefaleti uygun olmayan kredi kullandırımlarında KGF kefaleti aktif olmayacağından önem arz etmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Kurban Bayramı Bankalara Noterlere Tatil Mi?
About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir