16 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Yeni Doğan Bebek 2021 Devlet Doğum Yardımı Ve Süt Parası Nasıl Alınır?

Yeni Doğan Bebek 2021 Devlet Doğum Yardımı Ve Süt Parası Nasıl Alınır?

Öncelikle hayırlı olsun diyerek sözlerimize başlayabiliriz sanırım. Yeni bir bebeğiniz dünyaya geldi ve ilk yapmanız gereken Yeni Kimlik başvurusu yapmak olacaktır. Yaptığınız başvuru sonrası yeni kimlik teslim edilene kadar geçerli olacak Geçici Kimlik belgesini teslim aldığınız varsayarak yapılacak işlemler konusunda bilgi vermeye çalışalım. Eğer Yeni Kimlik Kartı başvurusu yapmadı iseniz makalemiz sizin için faydalı olacaktır.

Yeni doğan bebek için Yeni Kimlik Kartı başvurusu sonrasında daha önce bir çok mecra da okuduğumuz Devlet Yardımları neler bunları düşünmeye başlıyoruz. Acaba sgk çocuk parası nasıl alınır? Yeni doğan çocuk parası nereden alınır? Çocuk parası başvurusu dilekçesi örneğini nasıl temin ederim? Çocuk parası için gerekli evraklar neler? gibi sorular aklınıza gelebilir.

Doğum Yardımı 2021 Bakiyesini Kimler Alabilirler?

15.05.2015 tarihi itibari ile yeni doğan bebekler için doğum yardımı parası ödenmekte olup, nüfus artışını özendirmek amacı ile yürürlüğe giren uygulama ile bir çok kişi faydalanmıştır. Doğum yardımı kimler alabilir? diye merak edenler için kamu personeli de dahil doğum yapan her anne doğum yardımından faydalanabilmektedir. Tabi doğum yardımını alabilmek için başvuru yapılması şarttır. Doğum yardımcı almaya hak sahibi olanlarda aranan özellikler ise şu şekildedir;

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • 15.05.2015 sonrasında doğum yapmış olmak,
 • Bebeğin sağ olması

Yeni Doğan Bebek 2021 Devlet Doğum Yardımı Ve Süt Parası Nasıl Alınır?

Yeni Kimlik başvurusu yaptığınız anda Nüfus Müdürlüğünde çalışan arkadaşlar bilgi talep etmeniz durumunda size yakın olan alanlarda başvuru yapabileceğiniz kurumlar hakkında bilgi verebiliyorlar. Tabi her çalışan aynı hassasiyette olmadığı için aradığınız bilgileri internet aracılığı ile araştırmanız gerekebiliyor. Konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için belirtelim ki 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan bebekler için doğum yardımı yapılmakta olup yardım tutarları şu şekildedir;

 • İlk çocuk için 300 TL doğum yardımı 2021 rakamı,
 • İkinci çocuk için 400 TL doğum yardımı 2021 rakamı,
 • Üç ve daha fazlası için 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır.
BUNUNLA İLGİLİ:  Ocak 2019 Kira Artışı Ne Kadar?

Ek olarak ikiz doğumlar da yapılacak doğum yardımı ödemesi 700 TL, üçüz doğum yapanlar için 1.300 TL, dördüz ve sonrasında doğan bebekler için çocuk başına 600 TL eklenerek doğum yardımı yapılacaktır. Biraz önce de belirttiğimiz gibi 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklara ödeme yapılmayacak olup sonrasında doğan bebekler için ödeme yapılmaktadır. 2021 yılı için yeni rakam açıklanmadığı için eski tutarlar ödenmektedir.

Yeni doğan Bebek 2021 Doğum Yardımı Nereden Alınır?

Örnek vermek gerekir ise ilk bebeğiniz 2014 yılında dünyaya geldi ise yeni doğan bebeğiniz için alacağınız doğum yardımı 400 TL olacaktır. Bunun için yapmanız gereken şey makalemizin sonundaki doğum yardımı 2021 başvuru dilekçesini doldurarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine yada Yurt dışında yaşayan T.C. Vatandaşları Büyükelçiliklere yada Konsolosluklara başvuru dilekçelerini iletebilirler. Başvurular elden yada posta aracılığı ile yapılabilmektedir.

Kamu kuruluşlarında çalışan memur anneler doğum yardımı başvurularını nereye yapmalı? diye soranlar çalıştıkları kuruma yapabilirler. Zira doğum yardımı başvuru dilekçesinde çalıştığı kurumun onay sahası bulunmakta olup, bu onay olmadan elden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılan başvurularda dikkate alınarak ödemeler annenin T.C. si ile PTT tarafından ödenmektedir. Tereddüt edilen durumlarda 144 ve 183 numaraları aracılığı ile bilgi edinebilir siniz.

Süt Parası Nereden Alınır? Memur veya eşi için Süt parası veriliyor mu?

Öncelikle memura süt parası verilir mi? yada eşi memur olanlar için süt parası ödeniyor mu? bu soruları cevaplamaya çalışalım. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen süt parası sadece kısa vadeli sigorta kollarına tabi işçi statüsünde yada esnaf olarak çalışanlara tahsis edilmiş bir yardımdır. Hal böyle olunca Devlet memurları yada eşi Devlet memuru olan anneler için süt parası yardımı yapılmaz.

BUNUNLA İLGİLİ:  Aralık 2020 Kira Artışı Ne Kadar?

İş Kanununa tabi çalışanlar için bu durum, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 16. madde içeriğinde belirtilmiştir. O yüzden memur anneler yada çalışmayan fakat eşi Kamu Kurumlarında çalışan Devlet memurları için yeni doğan bebeğe (emzirme ödeneği) süt parası ödemesi yapılmadığını tekrar belirtmek isteriz. Devlet memurları bu durumdan faydalanamasa da Sgk ‘lı çalışanlar için süreç farklı işlemektedir. Soru cevap şeklinde merak edilen soruları cevaplamaya çalışalım;

 • Süt parasını nasıl alırım? Hastane tarafından sisteme giriş yapılmakta olup, annenin TC sine Ziraat Bankası kanalı ile aktarılmaktadır. Sistemde olabilecek aksamalara karşın Sgk İl Müdürlükleri ‘ne yapılacak başvuru sonrasında aktarımı sağlanacaktır.
 • Süt parası (emzirme ödeneği) başvurmak için hangi evraklar gerekiyor? Hastane tarafından sisteme giriş yapıldığı için ekstra evrak zorunluluğu olmamakla beraber, geçici kimlik belgesi ve doğum belgesi ile başvuru yapabilir siniz.
 • Doğum yardımı 2021 bakiyesine haciz gelir mi? Hayır haciz kaydı işlenmez.
 • Süt parası kaç ay alınır? Süt parası sadece bir kez ödenmektedir.
 • Süt parası (emzirme ödeneği) 2021 yılı için ne kadar? 2021 için süt parası 202 TL
 • Doğum yardımı çıktı mı nasıl öğrenirim? Edevlet ile başvuru sonucunu kontrol edebilir siniz.
 • 4B sigortalı olanlar süt parasını nasıl alır? Doğum raporu yada çocuğun kimliği ile Sgk İl Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Evli olmayan çiftlerde süt parası ödenir mi? Süt parası ödemesi yapılabilmesi için eşlerin evli olması gerekmektedir.
 • Bağkur prim borcu olan süt parası alabilir mi? Bağkur prim borcu olan süt parası alamaz.
 • Emzirme ödeneği (süt parası) için annenin çalışması zorunlu mu? Baba çalışıyor ise annenin çalışma zorunluluğu aranmaz.
 • Süt parası (emzirme ödeneği) kimler alabilir? 4A Çalışanlar için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödenmiş olması, 4B içinde aynı şekilde son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta primi ödenmiş ve borcunun olmaması gerekmektedir.
BUNUNLA İLGİLİ:  Arjen Robben transferinde son durum açıklaması
dogum yardimi basvuru dilekcesi
Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Kısaca doğum yapan anneler için Devlet tarafından yapılan doğum yardımı ve süt parası ödemesinden bahsetmeye çalıştık. Yeni doğan çocuk parası başvurusu nasıl yapılır, Çocuk parası başvurusu nasıl yapılır, sgk çocuk parası nasıl alınır,süt parası nereden alınır, 2021 doğum parası ne kadar, doğum parası nereden alınır, Doğum yardımı sorgulama nasıl yapılır?, 

Doğum parası ne zaman ödenir? Süt parası ne kadar? , Doğum parası için nereye başvurulur? , Çocuk parası başvurusu nasıl yapılır?, Doğum yardımı 2021 yılında ne kadar? , Doğum yardımı dilekçesi örneği, Emzirme parası sorgulama gibi bir çok soruya cevap vermeye çalıştık. Sağlıkla ve sıhhatle çocuğunuzu büyütmeniz dileklerimizle.

About Author

Finansçı

117 Comments

 • Doğum parası

 • 17.04.2014 de 2.ci çocum doğdu ama herhangibi bir başvurum olmadı. Doğum parası almam mümkünmü başvuru yapsam. 5 sene içinde başvuru yapılmazsa Hakkı’mız kayboluyormuş DOĞRUMUDUR ne yapmalıyım

  • Merhaba,
   15.05.2015 itibari ile doğan çocuk için devlet doğum yardımı alabilirsiniz. 2014 itibari ile bebek doğum yardımı olmadığı için bu haktan faydalanamazsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Şubatta doğdu bez mama parası almadım kaç tekeldir nasıl alırım almaya hakkazandımmı

  • Merhaba,
   Şubat 2018 itibari ile doğum yaptıysanız başvuru yaparak doğum yardımı alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba bizim Allah tan birşey olmazsa 10 gün sonra ikiz bebeğimiz olacak eşim çalışmıyor ben özel sektör de SGK li olarak çalışıyorum eşim süt parası alabilirmi teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Eşiniz çalışmıyor ve sizde SGK li calisan olmanız durumunda süt parasını alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Bebegim doğmadan başvuru yapamazmiyim birde posta yoluyla basvuru nasi yapabilirim.

  • Merhaba,
   Henüz doğmamış bebek için doğum yardımı talep edilmesi çok normal değil. Ne olacağını erkenden bilemeyecegimiz için.
   Saygılarımızla.

 • Bez mama parasını nasıl alabilirim nereye başvurmam gerek her ilde veriliyor mu

  • Merhaba,
   Süt parası icin Sigorta il müdürlüklerinden, doğum parası için de sitemizde linki bulunan Aike ve sosyal politikalar il müdürlükleri sayfasından bulunduğunuz yere en yakın kurum bilgisini öğrenebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar 28 haftalık hamileyim çalışmıyorum ev hanımıyım.doğum yardımı alabiliyormuyum birde bu her ay mı oluyo bir seferlikmi bez,süt parası hepsi içindemi oluyobilgi verirseniz sevinirim birde başvuruyu nezsman nereye yapmalıyım

  • Merhaba,
   Makalemizde bu konularda aciklamalarimiz mevcut olup eş sigortalı işe doğum yardımı ve süt parasını bir kez alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Mrb ya bende eşim de sigortalı değiliz yeni ikiz bebeklerim oldu onlara doğum parası dışında ekonomik destek alamaz miyim

  • Merhaba,
   Yenidogan bebek için alınabilecek yardımlar için aile ve sosyal politikalar bakanlığı iletişim numaralarından bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba 30 ocak 2018 de doğum yaprım bez yardımı almak istiyprum bunun için nereye ve nasıl başvurabilirim?

  • Merhaba,
   Makalede belirttiğimiz üzere süreçleri takip ederek doğum yardımını alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba . Ben sigortalı çalışan hamileyim . Eşimin alacağı emzirme ödeneği 148 tl ve ikinci çocuk parası olan 400 lira için ayrı başvurular mı yapacağız yoksa Doğum rapor parama mı eklenecek . Yardımcı olursanız çok sewinirim

  • Merhaba,
   Makalede belirttiğimiz kurumlara başvuru yaparak doğum yardımı ve süt parası tutarlarını talep etmeniz gerekmektedir,
   Saygılarımızla.

 • Merhaba, Nisan ayı sonunda doğum yapacağım eşim memur süt parası alabilirmiyim, nereye başvurulmalıdır? Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Kamu personeli için süt parası ödemesi yapılmamaktadır. Süt ödemesi sadece Sgk’ lı çalışanlar için yapılmakta olup sadece doğum yardımından faydalanabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba. Yabanci uyruklu esimden ayrildim ve bebegim yurtdisinda 2016 yilinda dogdu. Esimden ayrilma surecim sonrasi nisan ayi itibariyle sed cocuk yardimi aloyorum. Acaba, kanun gecmise isler mi? bebegim hala emzirme doneminde. Almadigim dogum yardimini talep edebir miyim? Tesekkurler.

  • Merhaba,
   Çocuk yardımını geriye dönük alabilir miyim? konusunda çoğu kaynakta detay belirtilmemiştir. Fakat geçmişe dönük doğum yardımı alanlardan daha doğum yardımı alamayan vatandaşlar mevcut. Doğum yardımı konusunda zaman aşımı olup olmadığı belirtilmese de son dönemde çocuk yardımını geriye dönük alan yok. O yüzden size en yakın olan kuruma başvuru yaparak şansınızı deneyebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben 01.03.2018 tarihinde doğum yaptım ancak henüz yardım çıkmadı olarak görünüyor ne zaman çıkar veya ayrıntılı nerede nasıl öğrenebilirim teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Yenidoğan bebek için doğum yardımı başvurunuzu yaptıysanız e-devlet ten ödemenin PTT aracılığı ile yapılıp yapılmadığını teyit edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

  • Banada oldu hastane çocuğun emzirme kaydını yapmamış bende 15 gündür alamadım sigortayı aradım hastane sisteme giriş yapmamış dediler yani kadın doğum sekereteri sisteme giriş yapmamış gidin bir sorun yada sigortayı arayin

 • Üçüz bebeklerimiz olacak Allah in izniyle
  Sadece 1 tanesi icin mi emzirme ödeneği alabiliriz
  Yoksa 3 tanesi icin mi ?

  • Merhaba,
   O detay belirtilmemiş fakat doğum yardımı olarak üçüz bebek için ödeme yapıldığı icin emzirme ödeneği de üçüz olarak yapılacaktır sanırım.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba! Esim dogum yapti kimlik cikardiktan sonra once kaymakamliga mi yoksa sosyal guvenlige mi basvurucam dogum ve sut parasi icin

  • Merhaba
   İkiside yenidoğan bebek için yapılan ödeme oldugundan sıraya tabi olmadan dilediginize önce başvuru yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • iyi günler . bu aile sosyal politikalardan doğum parası almak için kaç günde başvurmak lazım günü varmı bu işin…
  birde hocam sgk nın yapacağı yardım için doğum yapan eşim sigortasız hiç sigortası olmadı . ama benim var özel şirkette sgk dan yardım alabilirmiyim bu şekilde
  teşekkürler…

  • Merhaba,
   Doğum yardımı kazanılmış bir hak olduğu için çok abartı bir süre olmadığı sürece sorun yaşamazsınız. Zira yurt dışında yaşayanlarda bu tutarı alabiliyorlar, genelde yazları geldiklerini düşünürsek sorun yasamažsoniz. Süt yarınını da siz SGK li çalışan oldugunuz için alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • merhaba ben ve esımde sıgortasızız suan ıkımızde ortalama 4 aydır calısmıyoruz benım zaten hıc sıgorta gırısım yok kendısıde suan ıssız bız bu yardımlardan 1kez mı yararlanırız esım ıse gırene kadar devlet bıze destek olur mu ayrıca bır sorum daha sut parasından gecmse donık sıgortasız var evet esımın ama 4 aydır calısmıyor sut parasını ve yardımı sureklı olarak almak ıstıyoruz en azından ıse gırene kadar sızce bu durumda sonuc ne olur

  • Merhaba,
   Bir kez almak için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz fakat sürekli ödeme yapılması yönünde bir uygulama yok. Ama yardım konusunda farklı kurumlar ile de iletişime geçebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba Doğum yardımı için hastane sisteme giriyor ve annenin ziraat hesabına yatıyor denmiş. Annenin ziraat hesabı yok ise eşe mi yatar veyahutta annenin ziraat hesabı açması durumunda mı yatırılacak, yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba,
   Ödemeler hesaba değil isme olacak şekilde aktarım yapılıyor. Bu yüzden hesap açılışı yapma zorunluluğu yok.
   Saygılarımızla.

 • bebek doğduktan sonra başvuru yapıyoruz dımı bu yardımlardan faydalanmak için

  • Merhaba,
   Evet bebek doğum yardımı ve süt parası doğum sonrası başvuru yapılması gereken süreçlerdir.
   Saygılarımızla.

 • merhaba sözleşmeli devlet memuru sgk ya bağlıdır bu durumda süt parası alınabiliyor mu? cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

  • Merhaba,
   Sözleşmeli Devlet Memuru doğrum yardımı ve süt yardımı alamaz şeklinde bir açıklama yapılmamış. O yüzden doğrum yardımı ve süt parası için talep de bulunabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar benim çocuğum 08.10.2016 yılında doğdu süt parasını şimdi alabilr miyiz ?

  • Merhaba,
   Doğum yardımı geçmişe yönelik alınabiliyor başladığı tarihten sonra o yüzden süt yardımı da alınabilir diye düşünüyorum. İlgili SGK müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Mrb beni 3 gün oldu doğum yapalı süt parası mama ve bez yardımı alabilirmiyim nereye nasıl başvuru yapabilirim alabiyorsam

  • Merhaba,
   Makalemizde bu belirttiğiniz soruların cevabını bulabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Mr b esimDoğum yapıldı başvuru formu doldurduk yardım için 3 ay geçti hâlâ bir bilgimiz yok yattı mı yatmadı mi diye eğer yatarsa ptt ye bize bilgi verilicek mi yoksa biz mi takip edicez e dewlet teb

  • Merhaba,
   Ama ile bildirim yapılıyor olması lazımdı. 3 ay içerisinde doğum yardımı hesaba aktarılması gerekir PTT ye uğrayarak kontrol edebilirsiniz.
   Saygılarımızla.

   • benim 4cü cocugum oldu şu an 9 aylık mama ve bez yardımı ala bilirmiyim

    • Merhaba,
     Yorumunuz istenmeyen klasörüne düştüğü için cevap verilmesi atlanmış olup öncelikle gecikme için kusura bakmayın. Makalemizde belirttiğimiz çalışma şartlarının sağlanması durumunda 4.çocuğunuz için doğum ve süt yardımı alabilir siniz.
     Saygılarımızla.

 • benim 4cü cocugum oldu şu an 9 aylık mama ve bez yardımı ala bilirmiyim

  • Merhaba,
   Üç ve daha fazlası çocuk için doğum ve süt yardımı alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • benim 4cü cocugum oldu şu an 9 aylık mama ve bez yardımı ala bilirmiyim

 • benim 4. cocugum oldu şu an 9 aylık mama ve bez yardımı ala bilirmiyim?

 • benim 4. cocugum oldu şu an 9 aylık mama ve bez yardımı ala bilirmiyim?

 • eşimden ayrıyım çalışıyorum çoçuğum 10 aylık mama ve bez yardımı alabiliyor muyum?

  • Merhaba,
   Doğum yardımı için başvuru yaparak ilgili tutarı alabilirsiniz. Süt yardımı için çalıştığınız kamu yada SGK önemli olup ona göre başvurunuzu yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • merhabalar 657 ye tabi olan bir memurum. eşim çalışmıyor ve ekim sonunda ikinci çocuğumuz dünyaya geliyor. doğum sonrasında hangi yardımları alabiliyoruz. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,
   657 ye tabi olduğunuz için süt yardımı alınamaz fakat yenidogan bebek yardımı alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Süt parası ne zaman yatar

  • Merhaba,
   2-3 hafta içerisinde ödemeler yapılmakta olup sorun yaşanması durumunda bağlı bulunduğunuz SGK ya başvurmanız faydalı olacaktır
   Saygılarımızla

 • Bebegımız yenı dogduda acaba netur yardımlar alabılırız bılgılendırırmıaınız

  • Merhaba,
   Makalemizde alabileceğiniz yardımlar belirtilmiş olup faydalanabilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba 24 eylül 2017 de doğum yaptım bebeğim 2 gün sonra vefat etti.doğum parası alabileceğimi söylediler.başvuru yaptım gittiğimde nüfusa kayıtlı olmadığı ıçin alamazsın dediler.elimde doğum ve ölüm belgelerim mevcut.ayrıca nüfusa kaydı yoksa e devlette nasıl çıkıyor.bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • Merhaba,
   Oncelikle başınız sagolsun. Doğum yardımı için makalemizde belirttiğimiz üzere öncelikle bebeğin sag olması ve kimliğinin çıkarılmış olması gerekir. Alabileginiz konusunda hangi kurumdan bilgi alındı bilemiyorum ama tereddüt edilen konularda Aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz
   Saygılarımızla

 • Merhaba ben ev hanimiyim 10 eylul 2018 dogum yapicam insallah esim bagkurlu esnaf daha once sadece sut parasi almistik dogum yardimi için 2 cocuk 400 tl olan odeme icin bizde yararlaniyormuyuz daha onceden 6 yıl sigortam var kendimin tesekkurler simdiden

  • Merhaba,
   Doğum yardımı alabilmek için çalışıp çalışmama bilgisi önem arz etmez. Evli olmanız ve çocuğunuzun yaşıyor olması bebek doğum yardimi almak için yeterlidir.
   Saygılarımızla

 • Merhaba e devlet üzerinden başvuru yapabiliyormuyuz?

  • Merhaba,
   E-devlet üzerinden sadece yapilan başvurunuzu kontrol edebilirsiniz. Başvuru elden yada posta yolu ile yapılması gerekir.
   Saygılarımla.

 • Iyi günler ALLAH NASIP EDERSE 3 ÜZ bebeklerimiz olcak bunun için nereden ve nasıl yardım alabiliriz yardimci olurmusunuz

  • Merhaba,
   Makalede nasıl bir yol izleyeceğimiz belirtilmektedir.
   Saygılarımızla

 • mrhblar..ben ssk’lı calısıyorum suan..analık izin (geçici iş göremezlik ) parasını alabilrimiiyim?? özel hastaneden rapor aldım..devletten 32.hafta çalışamaz raporu şart mı ? tşkler

  • Merhaba,
   Bebek yardımı dışında farkli bir sorunuz mevcut olup en yakın ssk ilçe merkezinden konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
   Saygilarimıa.

 • Merhaba kızım 16 aylık ve doğum parası almadım şimdi başvursam alabilir miyim

  • Merhaba,
   Başvuru yapmanız durumunda doğum yardımı alabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • Merhaba, yaklaşık bir ay önce üçüz bebeklerim oldu, üçüzler için ne kadar ücret ödenir?

  • Merhaba,
   Ucuz bebekler için 1.300 TL doğum yardımı alabilirsiniz
   Saygılarımızla

 • Ssk SÜT PARASI İÇİN MÜRACAAT GEREKLİMİ YOKSA HASTAHANE BI İŞLEMİ YALMIŞMIDIR? ZİRAAT BANKA SORMALIMIYIM TEŞEKKÜR EDERİM

  • Merhaba,
   SGK il müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir
   Saygılarımla.

 • Merhaba oğlum 12 aylik doğum parası ve süt parasını almadım şimdi başvursam alabilir mıyım süt parası adıma yatmışmidir teşekkürler

  • Merhaba
   Makalede belirttiğimiz kurumlara doğum yardımı ve süt yardımını almak için başvuru yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba ben ve esim tekstilde sigortali calisiyoruz ama ben su an calismiyorum dogum yaptim ev iznindeyim acaba bez ve mama icin sigortaya basvursam bana yardim gelir mi

  • Merhaba,
   Yenidoğan bebek yardımını alabilir siniz bu konuda sorun olmaz. Süt yardımı içinde başvuru yapabilir siniz. Bunların dışında farklı bir yardım için sigorta ile görüşmeniz gerekmektedir.
   Saygılarımızla.

 • Merhaba doğum sonrası süt parası toplu 149 tl mi yoksa yoksa aydan ayamı 149 tl nasıl oluyor birde doğum parası brüt ücret üzerinden hesaplanıyor dimi benim çalıstıgım şirketin muhasebecisi net maaş üzerinden ödeniyor diye iddia ediyor ama e devlette maaşım brütten gözüküyor muhasebecinin bunu bilmesi gerekmiyor mu ?

  • Merhaba,
   Doğum parası ve süt yardımı için ödenen bedeller sabit olup sizin maaşınız ile alakalı bir durum söz konusu değildir. (149 TL bir kez ödenen bir bedeldir.) Belirttiğiniz durum ücretsiz izne ayrıldığınız döneme ait sigorta primleri ile alakalı konuda bahsediyor iseniz muhasebeciniz ile tekrar görüşebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • 2017 temuzda eşim dogum yaptı ben yurt dışında oldum işin alamadıkk ssk da yoktuu pekii şimdii çalışıyorum ssg var şimdi ala bilirmiyimm…

  • Merhaba,
   Doğum yardımı alabiliyor olmalısınız, fakat süt parası için SGK müdürlükleri ile iletişime geçmeniz gerekecektir.
   Saygılarımızla

 • dogum yardım parasını nerden alabilirim

  • Merhaba,
   Doğum yardımını makalemizde belirttiğimiz kurumlara başvuru da bulunarak talep edebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • ssk yoktu bnim genelsaglık vardı ozamanlar. hiç bir yardım almadım şimdii almak istiyorum şu an ssk lıyım nasışl nereye başvurmalıyım

  • Merhaba,
   Doğum yardımı için makalemizde belirttiğimiz kurumlara başvurunuzu gerçekleştirebilir siniz.
   Saygılarımızla.

 • türk vatandaşıyım eşim rusya federasyonu vatandaşı. çocuğumuzun doğum yeri rusya. bu yaz tatilinde çocuğuma kimlik çıkarttım. ve başvuruda bulundum. Annesinin yabancı vatandaş olduğu için baba üzerine yatacağını söylemişlerdi ptt ye sorgulattığımda her hangi bir ücret yatmamış ne yapabilir nereye başvurabilirim. ? Daha doğrusu Babalara ödenmediğini duymuştum ama orada ki memur arkadaş anne yabancı olduğu için size yatar demişti. cevap verirseniz çok sevinirim. HAYIRLI GÜNLER.

  • Merhaba,
   Doğum yardımı annelere yapılan bir ödeme olarak bilinir. Ama öncelikle amaç çocuk için ödeme yapılması olduğundan baba adına da ödeme söz konusu olabilir sizinde belirttiğiniz gibi. E-devlet ten sorgulama da yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • merhaba ÖNCELİKLE böyle insanları bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim eşim devlet memuru yeni doğum yaptı çocuk yardım dilekçesini elden götürebilir miyiz yoksa kurumlar arası mı yazışma olması lazım teşekkürler

  • Merhaba,
   Öncelikle rica ederiz, amacımız süreç konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapabilmek. Doğum yardımı için eşiniz yada siz Aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine dilekçe vermeniz gerekiyor. Sonrasında PTT aracılığı ile eşinizin TC sine aktarım yapılmaktadır. (Çalıştığı kurum yetkilileri de bu dilekçeyi iletebilir yetkili personel ile teyit edilmesi gerekir.)
   Saygılarımızla.

 • Resmi nikahım şuan yok ama ocak ayında doğum yapıcam çocuk parası alabilme hakkım varmı

  • Merhaba,
   Doğum olmadan nikah akdi gerçekleşir ise doğum parası almaya hak kazanırsınız
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar yeşil kartlıyım süt parası alabilirmiyim

  • Merhaba,
   Bununla ilgili bir açıklama yapılmamış o yüzden bağlı bulunduğunuz SGK ile görüşme yaptıktan sonra aksiyon alabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Ekim 2018 de doğum yaptım. 300 TL ilk çocuk doğum yardım parası aldım. Fakat süt parası almadım. Bebek maması, bebek bezi ve ıslak mendil desteğine ihtiyacım var. Bebeğimin ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Kendim için bir şey istemiyorum. Bebeğim için destek olurmusunuz? Gmail adresimi yazacağım: muhammedmustafaartunn@gmail.com
  Oğluma, Muhammed Mustafa’ma destek olurmusunuz?

 • Ben yeşil kartliyim süt parası alabilirmiyim.Alabiliyorsam nereye başvuru yapmam gerekiyor

  • Merhaba,
   Süt parası otomatik olarak adınıza PTT ‘ye ödeme yapılmaktadır. Teyit etmek için size yakın olan SGK müdürlüğüne danışabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 • Merhabalar dogum yapalı 8 ay oldu hala basvuru yapmadım cocuk parası ıcın suan basvuru yapsam kabul olur mu.?

  • Merhaba,
   Yeni doğan bebek için 2019 Devlet yardımı bir hak olup bu süre zarfında talep edilmesi durumunda alınabiliyor olması gerekir.
   Saygılarımızla.

 • yenidoğan bebek 2020 yardımı artık artmalı. Bir kaç senedir çocuk yardımı aynı tutardan ödeme yapılıyor. Süt yardımı, bez yardımı, bebek yardımı gibi rakamların arttırılması gerekiyor ne yazık ki.

 • Yenidoğan bebek doğum yardımı için ödenen rakam çok düşük. Çocuk yapılması talep ediliyor yetkililer tarafından ama maalesef verilen ödenek çok az. Çocuk dogurmakla yetmiyorki bu devirde nasıl karnını doyuracagiz bez yardımı süt yardımı adı altında biraz daha makul rakamlar vatandaşa odenirse şu anki yaşam koşullarında biraz daha rahat nefes alabiliriz.

 • Doğum yardımı başvuru yap sonra doğum parası sorgulama ile devam et. Doğum yardımı 2019 yılı icin artmadı. Bu ülkede enflasyonun etkili olmadığı bir şey yok. Sonra git süt yardımı ne zaman onu takip et. Hayat takipten ibaret sanki. Doğum parası ne zaman alınır konu anlaşılmıştır sanirim:-)

 • Merhabalar eşim doğum yaptı doğum ve emzirme parası dışında başka yardım aliniyormu bez parasi falan bilgi alabilirmiyom

  • Merhaba,
   Doğum yardımı ve süt yardimi dışında ekstra bir yardım konusunda bilgi sahjbi değiliz. Belki muhtarlar vasıtası ile farklı yardımlarda söz konusu olabilir. O konuda araştırma yapabilirsiniz
   Saygılarımızla.

 • Merhaba benim 2011 ve 2014 yillarinda cocugum oldu simdi 2019 bir cocuk daha odenekleri onceki cocuklari kapliyor mu

  • Merhaba,
   Doğum yardımı 2015 yılı itibariyle yürürlüğe girmiş olup daha önce doğmuş olan çocuklarınız için ödenek alamazsınız.Bu sene alacağını bebek doğum yardımı üçüncü çocuk için olacak yardım tutarı olacaktır.
   Saygılarımızla

 • Çocuk doğurun diyorlar sürekli ama doğum yardımı kuş kadar, süt parası desen o da kuş yemi desek yeri var. ee çocuk yardımı olmayınca geçim derdi peşine düşmüşken nasıl masraflara yetişeceğiz birileri çözüm bulsa keşke

 • Yenidoğan bebek doğum yardımı 2020 yılında kaç olacak acaba? Bir kaç sendir herhangi bir değişim olmadı. Bakalım bu sene bir değişiklik olacak mı? göreceğiz.

 • Beş numara bebek bezi, ıslak mendil, bebek bisküvisi, süt ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorsanız kabul ederim. Dua ederim. muhammedinannesii@gmail.com

 • Kira, elektirik faturası, su faturası, mutfak masrafı. Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorsanız kabul ederim. Mutlu olurum. Dua ederim. Allah haram yemeyi nasip etmesin. Allah rızası için destek olurmusunuz? On bir ayın sultanı olan ramazan ayının hürmeti için destek olurmusunuz? metineylem01@gmail.com

 • Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağım. eylemmetin58@gmail.com

 • Eşim evlenmiş, boşanmış, üç çocuğu var. Üç çocuğu için nafaka ödüyor. Bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeler var. Buz dolabım boş. Kira ödüyoruz. Elektirik faturası ödüyoruz. Su faturası ödüyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz?

 • 6 numara bebek bezi ıslak mendil süt meyve sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? muhammetmustafaninannesii@gmail.com

 • 6 numara bebek bezi ıslak mendil süt ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? İnsanı insana muhtaç etmesin rabbim. Ne olmuşum dememeli ne olacağım demeli insan. eylemmetin3458@gmail.com

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir