6 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

Yurt dışına yaptığım transfer için muhabir masrafı ödemek zorunda mıyım?

Yurt dışına yaptığım transfer için muhabir masrafı ödemek zorunda mıyım?

Yurt dışına yapılan transfer işlemlerinde muhabir masrafı ödemek zorunlu mu?
Bankalar aracılığıyla yurt dışına transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz internet bankacılığı yada şubeye ibraz ettiğiniz talimat eşliğinde transfer işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem için bankaya swift kodu, ıban yada hesap numarası, müşteri ad soyadı ve Banka bilgilerini bildirerek işlemi yaptırabilir siniz. Transfer işlemlerinde Banka sizden matbu bir transfer talimatı almakta olup yurt dışına yapılan transfer işlemlerinde olası çıkabilecek hatalı durumlara karşın bu talimatta zorunlu açıklamalar belirtilmektedir. Her ülkeye transfer işlemi gerçekleştiremiyoruz yasaklı ülkelere gönderim yapmak istediğinizde Banka tarafından uyarılarak işlemin yapılamayacağı bilgisi siz iletilir. Yine işlem öncesinde paranın karşı tarafa tam olarak mı yoksa muhabir masrafı içinde düşülerek mi göndermek istediğinizi teyit ederler. Okul ödemesi vs yada tutarın önemli olduğu işlemlerde genellikle tutarın tam gitmesi konusunda geri dönüşler yapılmaktadır.

Peki muhabir masrafı ne demek?

Yurt dışına yani farklı ülkelere transfer işlemi yapmak istediğinizde direk ilgili ülkeye aktarımlar yapılmıyor. Bu ülkelere aktarım işlemleri muhabir bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmekte olup muhabir bankalar bu işlemler için masraf tahsil etmektedir. Eğer paranızın karşı tarafa tam olarak gitmesini isterseniz bankanıza ödediğiniz swift ücreti nin yanında ekstra bir kaç gün sonra hesabınıza yansıtılan muhabir masrafını da ödemek zorundasınız. Karşı tarafa masraf içinden gönderilsin seçeneği ile göndermek istediğinizde muhabir kendi masraf tutarını alarak alıcı bankaya transfer tutarını iletir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Bireysel Emeklilik gecikmeli borcumu nasıl kolay ödeyebilirim?
About Author

Finansçı

2 Comments

  • arkadaş transfere masraf, muhabire masraf derken göndereceğimiz tutar kalmıyor neredeyse. Ahh bu düzen ahh

  • masraf ödememek için farklı yöntemler deneyen arkadaşlara uyarıda bulunayım yurt dışı para gönderimi yapıp dolandırlıma ihtimaliniz çok yüksek o yüzden para güvencesi veren şirketler ile transfer yapınız

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir