9 February 2024

Email

info@kucukpara.com

Banka Kartları

19 Mayıs 2020 Bankalar Açık Mı? İşlemler Ne Zaman Gerçekleştirilir?

19 Mayıs 2020 Bankalar Açık Mı? İşlemler Ne Zaman Gerçekleştirilir?

Son dönemde ne kadar Bankaya çok fazla gidemesek de bankaların mesai saatleri her zaman bizler için önemli olmuştur. Kredi ödemesi, kredi kartı ödemesi, maaş hesabınızdan para çekmek, çek ödemesi, senet ödemesi yada fatura ödemeleri için bir çok tüketici bankaları ziyaret etmektedir. Tabi bunun dışında internet bankacılığı yada mobil bankacılık aracılığı ile ödemelerini gerçekleştirmek için çalışma saatleri takip edilir.

Yaşadığımız bu kötü dönemde ne yazık ki evlerimize mahsur kaldık. Koronavirüs kapsamında bir çok işlemi artık evimizden yapar hale geldik. O yüzden bizler için 19 Mayıs 2020 bankalar açık mı? 19 Mayıs 2020 bankalar çalışacak mı? soruları da bizler için önem arz etmektedir. Bu tarihe ödemesi olan tüketici için bu bilgi çok daha önemli hale gelmektedir.

19 Mayıs 2020 Bankalar Açık Mı? İşlemleri Ne Zaman Yapabilirim?

Bankaların çalışma zamanları ve tatil süreleri bir yıl öncesinde bildirilen programda belirtilmekte olup tüm Dünya ‘da gerçekleştirilen uluslararası işlemler bu tarih bilgisine göre gerçekleştirilmektedir. Resmi tatil tarihleri bu kapsamda TCMB ‘ye bildirim yapılarak bu programa uyum sağlayarak Bankacılık işlemleri gerçekleştirilir. Merak edilen konumuza dönecek olursak 19 Mayıs 2020 Bankalar çalışıyor mu? sorusunu sizler için cevaplayalım.

TCMB ‘ye bildirilen çalışma günlerinde 19 Mayıs tarihi Resmi tatil olarak bildirim yapılmaktadır. O yüzden 19 Mayıs 2020 tarihinde Bankalar kapalı olacaktır. Fakat Bankalar tarafında da 19 Mayıs tarihi tatil olarak planlama yapıldığı için tüm süreçler buna göre düzenlenmiştir. O yüzden 19 Mayıs tarihine denk gelen bir ödemeniz mevcut ise bir sonraki mesai gününe aktarılmaktadır.

Çoğu Banka bu tarihi sistemlerine tatil günü olarak planladığı için ödeme günü otomatik olarak 20 Mayıs 2020 tarihine aktarılmaktadır. Kredi kartı ödemesi gibi farklı ödemelerde otomatik olarak 20 Mayıs tarihine aktarılmaktadır. Bazı Bankaların kredi ödeme tablolarında bu tarihe taksit denk gelebilmektedir. Fakat herhangi bir gecikme faizi yansıtılmadan otomatik olarak ödemenin 20 Mayıs 2020 tarihinde ödeme yapılacak şekilde düzenlenmektedir.

BUNUNLA İLGİLİ:  Aralık 2017 Kira Artış Oranı Ne Kadar? – Tüfe Üfe Kasım 2017 Rakamları

19 Mayıs 2020 Vadeli Çek Senet Ne Zaman Ödenir?

Banka tarafından düzenlenen ödeme planlarında sistemsel düzenleme mevcut olsa da çek yada senet vadesi 19 Mayıs 2020 olan ödeme araçlarında da sorun yaşanmayacaktır. Senet ödemelerinde 19 Mayıs tarihi tatil gününe denk geldiği için bir sonraki iş günü vade olarak kullanılır. Sonrasında gerçekleşecek süreç ise 2 iş günü içerisinde senet Banka tarafından protesto edilir. Riske girmemek adına 19 Mayıs haftasında ödemenin yapılması uygun olacaktır.

Çek vadesi 19 Mayıs 2020 tarihine denk gelen ödemelerde de süreç aynı şekilde devam etmektedir. Çek ibraz süresi 10 gün olduğu için ödeme tarihi 20 Mayıs olarak değerlendirilmekte ve 10 gün ibraz süresi içerisinde tahsil edebilir siniz. Çek ibraz süresinin son tarihi 19 Mayıs 2020 tarihine denk gelmesi durumunda bir sonraki iş günü son ödeme tarihi olarak kullanılacağından 20 Mayıs 2020 tarihinde tahsilat sağlanabilecektir. Bankacılık işlemlerinde ödemeleri son güne bırakmamak her zaman en doğru adımdır.

19 Mayıs 2020 Tarihinde Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da Büyük şehir statüsündeki  14 il ve Zonguldak için sokağa çıkma yasağı mevcuttur. Hafta sonu ile beraber bu 15 ilimizde 4 günlük sokağa çıkma yasağı mevcuttur. Fakat 19 Mayıs 2020 tarihi zaten resmi tatil statüsünde olduğu için Bankacılık işlemleriniz gerçekleştirilemeyecekti. 15 ilde sokağa çıkma yasağı bu gece sonlanacak olup 20 Mayıs 2020 itibari işlemlerinizi gerçekleştirebilir siniz.

About Author

Finansçı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir